تعریف دقیق استراتژی بازاریابی یا مارکتینگ استراتژی چیست و شامل چه بخشهایی میشود

استراتژی بازاریابی یا مارکتینگ استراتژی چیست؟

در این مقاله قصد داریم به بیان استراتژی بازاریابی (Marketing Strategy) بپردازیم و فرایند تدوین برنامه استراتژی بازاریابی را در روند بازاریابی تشریح نماییم. استراتژی بازاریابی مفهومی است که می تواند با چندین تاکتیک و تکنیک بازاریابی آمیخته شود تا تحولات جدیدی در سازمان و کسب و کار ایجاد نماید. در ادامه فرایند اجرای استراتژی بازاریابی را مورد بررسی قرار می دهیم و سوالات استراتژی بازاریابی را پاسخ می‌دهیم. همچنین شاخص های ارزیابی موفقیت آن را مورد بررسی قرار خواهیم داد. استراتژی بازاریابی نقش بسزایی در استراتژی های کلان کسب و کار دارد و باید جایگاه آن در سازمان بخوبی درک شود تا بتوان خروجی مطلوب را از اقدامات استراتژیک دریافت نمود.

استراتژی بازاریابی چیست؟

استراتژی بازاریابی به برنامه بازی کلی یک کسب و کار  اشاره دارد و در راستای دستیابی به مشتریان بالقوه و تبدیل آنها به مشتریان بالفعل محصولات یا خدمات تبیین می‌گردد. یک استراتژی بازاریابی شامل ارزش پیشنهادی شرکت، پیام‌های کلیدی برند، داده‌های جمعیت‌شناسی مشتری هدف و سایر عناصر سطح بالا است. یک استراتژی بازاریابی کامل چهار P بازاریابی را پوشش می دهد: محصول، قیمت، مکان و تبلیغات.

کانون اصلی استراتژی بازاریابی بر پایه تخصیص مناسب و هماهنگ نمودن فعالیت ها و منابع بازاریابی استوار است که به منظور تأمین اهداف عملیاتی شرکت از حیث یک بازار و یک محصول خاص برنامه ریزی و اجرا میشود. لذا، مسئله اصلی مربوط به قلمروی استراتژی بازاریابی عبارت است از تعیین بازارهای هدف خاص برای یک خانواده محصول با یک محصول خاص. سپس، شرکت ها از طریق یک طراحی و اجرای برنامه مناسب عناصر آمیخته بازاریابی (اساسا چهار آمیخته ۴P محصول، قیمت، مکان و پیشبرد ا ترویج) طبق نیازها و خواسته های مشتریان بالقوه در آن بازار هدف، به دنبال کسب مزیت رقابتی و ایجاد هم افزایی می باشند.

بیشتر بخوانید: تعریف استراتژی بازاریابی دقیق چیست؟

نقش استراتژی بازاریابی در طراحی و اجرای استراتژی ها

برای اینکه بخواهیم نقش بازاریابی را در تدوین و پیاده سازی استراتژی بدانیم اول باید مفاهیم مربوط به استراتژی بازاریابی را درست درک کنیم. اساس برنامه ریزی استراتژیک در تمام سطوح، شناسایی تهدیدهاست به منظور پرهیز از اجتناب از آنها و شناخت فرصت هاست به منظور بهره برداری از آنها و مسئولیت استراتژیک اصلی هر مدیری، کنترل و مراقبت بیرون است تا بتواند شرکت با فعالیت های آن را با تغییرات در محیط هماهنگ و همگام سازد. از آنجا که مدیران بازاریابی موفقیت هایی را در محدوده بین شرکت و مشتریان، توزیع کنندگان و رقبا اشغال می کنند؛ معمولا بیشتر با شرایط و تغییرات در محیط بازار آشنا هستند. در نتیجه، این مدیران نه تنها مسئول طراحی طرح های استراتژیک برای اقلام بازار و محصول خود هستند، بلکه اغلب مشارکت کنندگان اصلی در فرایند برنامه ریزی در سطوح تجاری بنگاه نیز می باشند.

نفوذ و تأثیر گسترده مدیران بازاریابی بر تصمیم های استراتژیک اتخاذ شده در سطوح بالاتر به وضوح در نظرسنجی تازه ای که از مدیران ۲۸۰ واحد فعالیت شرکت های آمریکایی و ۲۳۴ واحد فعالیت شرکت های آلمانی، در حوزه های تجهیزات الکتریکی، ماشین آلات مکانیکی و کالاهای صنایع بسته بندی مصرف کننده، به عمل آمده، به اثبات رسیده است. این پیمایش، ادراکات مدیران بازاریابی، نفوذ و اثر آنها بر فرایندهای فروش، تحقیق و توسعه و فرآیند مالی را در انواع تصمیم های استراتژیک و تاکتیکی اتخاذ شده در شرکتهایشان نشان می دهد که میتواند نقش استراتژی بازاریابی را در سازمان ها پر رنگ تر کند. نمایش ۱۳ نتایج این نظرسنجی را خلاصه کرده است.

 

استراتژی بازاریابی چیست و چطور کار می کند؟

استراتژی بازاریابی کارآمد

یک استراتژی بازاریابی دقیق و کارآمد باید حول محور ارزش پیشنهادی شرکت بچرخد، که به مشتریان اطلاع دهد که شرکت برای چه چیزی فعالیت میکند، چگونه عمل می کند و چرا کسب و کارشان شایستگی رقابت در بازار را دارد. استراتژی بازاریابی الگویی را به تیم های بازاریابی ارائه می دهد که ابتکارات آنها را در تمام محصولات و خدمات شرکت نمود پیدا کند. برای مثال، وال مارت Walmart به طور گسترده به عنوان یک خرده فروش  همواره تخفیف با “قیمت های پایین روزانه” شناخته می شود، که عملیات کسب و کار و تلاش های بازاریابی آن ریشه در این ایده دارد.

استراتژی بازاریابی و مدیریت استراتژیک

بررسی ها نشان داده است که به طور میانگین تأثیرگذاری و نفوذ مدیران بازاریابی و فروش تصمیم های استراتژیک مربوط به فعالیت های معمول بازاریابی نظیر پیام های بازرگانی قیمت گذاری، توزیع، پشتیبانی و خدمات مشتری و ارزیابی و بهبود و ارتقای رضایت مشتری بسیار بیشتر از تأثیرگذاری و نفوذ مدیران سایر بخش هاست. جالب تر آنکه مشخص شد که نفوذ و تأثیرگذاری مدیران فروش حتی از نفوذ مدیران بازاریابی  نیز بیشتر است. یک دلیلی که میتوان برای این امر متصور شد (به ویژه در مورد شرکت های کالاهای صنعتی که ماشین آلات و تجهیزات الکترونیکی می فروشند) می تواند آن باشد که مدیران فروش اطلاعات دقیق تری درباره نیازها و تمایلات مشتریان دارند، زیرا آنها در تماس مستقیم و مستمر با خریداران موجود و بالقوه هستند.

نکته جالب دیگری که با این بررسی آشکار و مشخص گردید این بود که مدیران بازاریابی در مقایسه با مدیران سایر بخش های تأثیرگذاری بیشتری بر روی تصمیم های استراتژیک تجاری میان بخشی دارند. در حالی که مدیران مالی و عملیاتی در تصویب مخارج سرمایه ای عمده، نقش بیشتری دارند. مدیران بازاریابی و فروش از نفوذ بیشتری بر تصمیم های مربوط به مدیریت استراتژیک و جهت گیری استراتژیک واحد فعالیت، توسعه فعالیت های شرکت و  ورود به بازارهای جغرافیایی جدید، انتخاب شرکای تجاری استراتژیک و توسعه محصولات جدید، برخوردار می باشند.

بیشتر بخوانید: تعریف دقیق استراتژی بازاریابی محصول چیست؟

استراتژی های بازاریابی در مقابل برنامه های بازاریابی

جایگاه استراتژی بازاریابی در طرح بازاریابی مشخص شده است – سندی که انواع خاصی از فعالیت های بازاریابی را که یک شرکت انجام می دهد و شامل جدول زمانی برای اجرای ابتکارات بازاریابی مختلف است و بسیاری از موضوعات مهم بازاریابی را در خود جای می‌دهد.

استراتژی‌های بازاریابی در حالت ایده‌آل باید طول عمر بیشتری نسبت به برنامه‌های بازاریابی فردی داشته باشند، زیرا آنها حاوی ارزش‌های پیشنهادی و سایر عناصر کلیدی برند یک شرکت هستند که معمولاً در طولانی مدت ثابت می‌مانند. به عبارت دیگر، استراتژی‌های بازاریابی پیام‌های تصویری بزرگ را پوشش می‌دهند، در حالی که برنامه‌های بازاریابی جزئیات لجستیکی کمپین‌های خاص را مشخص می‌کنند.

به عنوان مثال، یک استراتژی بازاریابی ممکن است بگوید که یک شرکت قصد دارد قدرت را در حلقه های تخصصی که مشتریانش از آنها بازدید می کنند، افزایش دهد. برنامه بازاریابی با تولید محتوای رهبری فکری در لینکدین، آن را عملی می کند.

مزایای یک استراتژی بازاریابی چیست؟

هدف نهایی استراتژی بازاریابی دستیابی و انتقال مزیت رقابتی پایدار نسبت به شرکت های رقیب با درک نیازها و خواسته های مصرف کنندگان آن است. خواه یک طراحی تبلیغات چاپی، سفارشی‌سازی انبوه یا یک کمپین رسانه‌های اجتماعی باشد، یک دارایی بازاریابی را می‌توان بر اساس میزان مؤثری که ارزش اصلی یک شرکت را به اشتراک می‌گذارد قضاوت کرد. تحقیقات بازار می تواند به ترسیم اثربخشی یک کمپین معین کمک کند و به شناسایی مخاطبان استفاده نشده برای دستیابی به اهداف نهایی و افزایش فروش کمک کند.

چالش های استراتژی بازاریابی چیست؟

آیا وقتی که شرکت ها از شکل های سازمانی منسجم و یکپارچه تری، مثل تیم های کاری چند کاره (میان بخشی)، استفاده می کنند؛ شباهت میان تأثیر و نفوذ نسبی بخش های عملیاتی مختلف بیشتر می شود؟ نتایج تحقیقات میگویند: خیر، بلکه تأثیر بخش بازاریابی در شرکتهایی که فرایندها و ساختارهای چند بخشی ایجاد کرده اند، کم نشده است و نقش استراتژی بازاریابی پررنگ تر از همیشه شده است.

أما مدیران بازاریابی در فرهنگ های دیگری غیر از آمریکا، ممکن است نقش استراتژیک چشمگیری ایفا نکنند. مطالعات انجام شده نشان داد که در شرکت های آلمانی، تأثیر و نفود مدیران بازاریابی بر مسایل تاکتیکی و استراتژیکی بسیار کم تر از نمونه های دیگر است. همانطور که بررسی های انجام شده توسط یکی از محققان حوزه استراتژی بازاریابی نشان میدهد، «آلمانی ها، به طور سنتی، تأکید و اهمیت بیشتری برای تکنولوژی و عملیات قایلند تا بر جنبه های مشتری محور و نرم افزاری حائز اهمیت بر بازاریابی. لذا حتی وقتی که محیط تغییر می کنند، یعنی ملامت و هشداری برای مدیران ارشد آلمانی برای توجه بیشتر به فعالیت های بازاریابی، آنها دوست ندارند نقش قابل توجهی برای بخش و فعالیت های بازاریابی قایل بشوند.

بیشتر بخوانید: تعریف دقیق استراتژی بازاریابی در لحظه چیست؟

مراحل و فرایند استراتژی بازاریابی یا همان مارکتینگ استراتژی چگونه است

چگونه یک استراتژی بازاریابی ایجاد کنیم

ایجاد یک استراتژی بازاریابی نیازمند چند مرحله است. هاب اسپات HubSpot، یک منبع بازاریابی دیجیتال است و مقالات خوبی در حوزه مارکتینگ و استراتژی های بازاریابی تدوین کرده است و بینش قابل قبولی در مورد چگونگی ایجاد استراتژی شما ارائه می دهد. مراحل ایجاد استراتژی بازاریابی عبارتند از:

اهداف خود را شناسایی کنید: در حالی که فروش هدف نهایی هر شرکتی است، شما باید اهداف کوتاه مدت بیشتری مانند ایجاد قدرت، افزایش تعامل با مشتری، یا ایجاد سرنخ داشته باشید. این اهداف کوچکتر معیارهای قابل اندازه گیری برای پیشرفت برنامه بازاریابی شما ارائه می دهند. استراتژی را به عنوان ایدئولوژی سطح بالا و برنامه ریزی را به عنوان چگونگی دستیابی به اهداف خود در نظر بگیرید.

مشتریان خود را بشناسید: هر محصول یا خدماتی یک مشتری ایده آل دارد، و شما باید بدانید که آنها چه کسانی هستند و کجا هستند. اگر ابزارهای برقی می فروشید، کانال های بازاریابی را انتخاب می کنید که در آن پیمانکاران عمومی پیام های شما را ببینند. مشخص کنید مشتری شما کیست و محصول شما چگونه زندگی آنها را بهبود می بخشد.

پیام خودتان را بسازید: اکنون که اهداف خود را می شناسید و به چه کسانی علاقه دارید، زمان آن رسیده است که استراتژی پیام خود را تدوین کنید. این فرصت شماست تا به مشتریان بالقوه خود نشان دهید که محصول یا خدمات شما چه سودی برای آنها خواهد داشت و چرا شما تنها شرکتی هستید که می توانید آن را ارائه دهید.

بودجه خود را مشخص کنید: نحوه پخش پیام های خود ممکن است به میزان توانایی شما بستگی داشته باشد. آیا قصد خرید تبلیغات را دارید؟ به امید یک لحظه ویروسی در رسانه های اجتماعی به صورت ارگانیک؟ ارسال بیانیه های مطبوعاتی به رسانه ها برای تلاش برای به دست آوردن پوشش؟ بودجه شما تعیین می کند که چه کاری می توانید انجام دهید.

کانال های خود را مشخص کنید: حتی بهترین پیام نیز به مکان مناسب نیاز دارد. برخی از شرکت ها ممکن است ارزش بیشتری در ایجاد پست های وبلاگ برای وب سایت خود پیدا کنند. دیگران ممکن است با تبلیغات پولی در کانال های رسانه های اجتماعی به موفقیت دست یابند. مناسب ترین مکان را برای محتوای خود پیدا کنید.

موفقیت خود را بسنجید: برای هدف قرار دادن بازاریابی خود، باید بدانید که آیا این بازاریابی به مخاطبان خود دسترسی دارد یا خیر. معیارهای خود و نحوه قضاوت موفقیت تلاش های بازاریابی خود را تعیین کنید.

انواع استراتژی های بازاریابی (مارکتینگ استراتژی)‌ کدامند؟

استراتژی های بازاریابی بر اساس سطوح کاربردی به دو دسته وظیفه ای و عملیاتی تقسیم بندی می‌شوند که هر کدام نیاز به تشریح و تفصیل دارند. در ادامه تعدادی از استراتژی های بازاریابی را ذکر می‌کنیم که میتوانید با رجوع به مقاله اصلی، مطالب را بصورت عمیق و کاربردی مطالعه نمایید.

سوالات متدوال در خصوص استراتژی بازاریابی

بدلیل تخصصی بودن این حوزه سوالات متدوال بسیاری پیرامون استراتژی بازاریابی وجود دارد که هر کدام به نوبه خود می‌توانند حائز اهمیت باشند. در ادامه نیز سعی شده است تا سوالات مهمی که عمومیت بالایی دارد پاسخ داده شوند که نیاز مخاطبان تا حد قابل قبولی مرتفع گردد. سوالات مربوط به استراتژی بازاریابی عبارتنز از:

چرا شرکت من به یک استراتژی بازاریابی نیاز دارد؟

یک استراتژی بازاریابی به شرکت کمک می کند تا بودجه تبلیغاتی خود را به سمتی هدایت کنید که بیشترین تأثیر را دارد. در مقایسه با داده های سال ۲۰۱۸، همبستگی بین سازمان و موفقیت بازاریابان تقریباً چهار برابر بیشتر  شده است و به احتمال زیاد تقریباً  در سال ۲۰۲۲ هفت برابر افزایش یابد.

چهار P در استراتژی بازاریابی به چه معناست؟

چهار P عبارتند از محصول، قیمت، ترویج و مکان. اینها عوامل کلیدی هستند که در بازاریابی یک کالا یا خدمات نقش دارند. چهار P را می توان هنگام برنامه ریزی برای یک سرمایه گذاری کسب و کار جدید، ارزیابی یک پیشنهاد موجود یا تلاش برای بهینه سازی فروش با یک مخاطب هدف استفاده کرد. همچنین می توان از آن برای آزمایش استراتژی بازاریابی فعلی بر روی مخاطبان جدید استفاده کرد.

بیشتر بخوانید: تعریف دقیق استراتژی بازاریابی شخصی سازی شده چیست؟

استراتژی بازاریابی چگونه تدوین می‌شود؟

یک استراتژی بازاریابی، کمپین های تبلیغاتی، تبلیغاتی و روابط عمومی را که باید توسط یک شرکت انجام شود، از جمله اینکه چگونه شرکت تأثیر این ابتکارات را اندازه گیری می کند، شرح می دهد. آنها معمولاً از چهار P پیروی می کنند. کارکردها و اجزای یک طرح بازاریابی شامل تحقیقات بازار برای حمایت از تصمیمات قیمت‌گذاری و ورودی‌های جدید بازار، پیام‌رسانی متناسب با جمعیت‌شناسی و مناطق جغرافیایی خاص، و انتخاب پلت فرم برای ارتقای محصول و خدمات – دیجیتال، رادیو، اینترنت، مجلات تجاری و ترکیبی از این پلتفرم‌ها برای هر کمپین، و معیارهایی که نتایج تلاش‌های بازاریابی و جدول زمانی گزارش‌دهی آن‌ها را اندازه‌گیری می‌کنند.

فرق بین استراتژی بازاریابی و تاکتیک بازاریابی چیست؟

معمولا، در هنگام صحبت در رابطه با اهداف بازاریابی، دو واژه تاکتیک بازاریابی و استراتژی بازاریابی، به اشتباه، به جای هم دیگر، استفاده می شوند. با اینکه ممکن است این دو عبارت، مترادف به نظر برسند، اما در بازاریابی، دو مفهوم کاملا متفاوت هستند. در حالی که استراتژی را می توان مسیر رسیدن به اهداف دانست، منظور از تاکتیک، روش رسیدن به هدف است. به عبارت دیگر، استراتژی، نقشه رسیدن به یک هدف، اما تاکتیک، روش اجرای آن هدف است. یک تیم بازاریابی سنتی یا دیجیتال باید ابتدا اهداف خود را مشخص کند. سپس، نوبت به چیدن یک استراتژی و نهایتا برنامه بازاریابی است. در نهایت، باید مجموعه ای از تاکتیک ها برای اجرای بازاریابی استراتژیک، تعیین و پیاده سازی شوند.

آیا استراتژی بازاریابی همان برنامه بازاریابی است؟

اصطلاحات “برنامه بازاریابی” و “استراتژی بازاریابی” اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند زیرا یک برنامه بازاریابی بر اساس یک چارچوب استراتژیک فراگیر توسعه یافته است. در برخی موارد، استراتژی و برنامه ممکن است در یک سند گنجانده شود، به ویژه برای شرکت های کوچکتر که ممکن است تنها یک یا دو کمپین بزرگ را در یک سال اجرا کنند. این طرح فعالیت های بازاریابی را به صورت ماهانه، سه ماهه یا سالانه مشخص می کند، در حالی که استراتژی بازاریابی ارزش پیشنهادی کلی را مشخص می کند.

جمع بندی

استراتژی بازاریابی، برنامه بازی یک کسب و کار برای دستیابی به مشتریان بالقوه و تبدیل آنها به مشتریان محصولات یا خدماتشان است. استراتژی های بازاریابی باید حول محور ارزش پیشنهادی یک شرکت باشد و در راستای آن تبیین شوند. هدف نهایی یک استراتژی بازاریابی، دستیابی و ایجاد یک مزیت رقابتی پایدار نسبت به شرکت های رقیب است.

جهت ارتقاء سطح کیفی مقالات و تکمیل مباحث مربوطه، لطفا نظرات و دیدگاههای خود را در پایان این مقاله درج کنید، همچنین چند مقاله مرتبط با موضوع استراتژی بازاریابی برای مخاطبان سایت شریف استراتژی به اشتراک گذاشته شده است.

 

 

Marketing Strategy: What It Is, How It Works

Marketing Strategies: 17 Examples Plus Tips for Writing One

Marketing Strategy: What It Is and How to Create One

11 پاسخ
 1. ترگل محسنی گفته:

  سلام؛ لطفا انواع استراتژی های بازاریابی را توضیح بدید
  ممنون از مجموعه خوبتون

  پاسخ
 2. علیرضا گفته:

  سلام، وقت بخیر
  به نظر می رسد هیچکدام از لینکهای دانلود کتاب قابل درسترسی نیستند. لطفا بررسی بفرمایید.
  متشکر

  پاسخ

تعقیب

 1. […] همواره برای بهتر عمل کردن در اندیشه ی تجدید نظر در استراتژی بازاریابی خود نیز […]

 2. […] تشریح تعاریفی همچون تعریف رکود، انواع رکود اقتصادی، استراتژی های بازاریابی و فروش و تعاریف مرتبط با شاخص های کسب و کار خواهیم […]

 3. […] و دولت شده است، سخنرانی های تجاری، بازاریابی را به استراتژی بازاریابی، پردازش اطلاعات را به «استراتژی فناوری اطلاعات» و […]

 4. […] جانسون وجه تمایز دو نوع شبکه سازی، یا به قول خودش استراتژی بازاریابی کسب و کار شرکتها را آشکارا مشخص می کند. مورد اول به […]

 5. […] مطالعه تخصصی در حوزه مدیریت بازاریابی و مارکتینگ استراتژی میتوانید نسخه انگلیسی بهترین کتابهای این حوزه را در […]

دیدگاه خود را ثبت کنیدتمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *