جریان های توسعه ارزش

جریانهای توسعه ارزش

جریان های توسعه ارزش دنباله ای از فعالیت های مورد نیاز برای تبدیل یک فرضیه کسب و کار به یک راه حل دیجیتالی فعال است که ارزش مشتری را ارائه می دهد. همانطور که در اصل سازماندهی حول ارزش توضیح داده شد، مفهوم جریان ارزش زیربنای حیاتی تفکر ناب است. در وقع ما دو نوع جریان ارزش داریم. که شامل:

جریان های توسعه ارزش (DVS).

این مقاله جریان های توسعه ارزش ( DVS )را اینگونه توصیف می‌کند – توالی فعالیت‌ها برای توسعه و پشتیبانی از راه‌حل‌های مورد استفاده توسط جریان‌های ارزش عملیاتی (OVS). یک یا چند قطار انتشار چابک هر جریان توسعه ارزش ( DVS ) را تشکیل می دهند.

جریان های ارزش عملیاتی (OVS).

OVS دنباله ای از فعالیت های مورد نیاز برای ارائه یک محصول یا خدمات به مشتری است. به عنوان مثال می توان به تولید یک محصول، انجام یک سفارش، پذیرش و درمان یک بیمار پزشکی، ارائه وام یا ارائه خدمات حرفه ای اشاره کرد.

توسعه دهندگان سیستم ها و نرم افزارها، مدیران محصول، مهندسان، دانشمندان و متخصصان فناوری اطلاعات عمدتاً در DVS کار می کنند. مشتریان خارجی از راه حل هایی که ایجاد می کنند استفاده می کنند، اما بسیاری از آنها مرتبط با موارد داخلی کسب و کار هستند. این مشتریان (یا کاربران) افرادی در داخل شرکت هستند که از آن سیستم ها برای انجام کار خود استفاده می کنند. برخی دیگر محصولات، خدمات یا سیستم های توسعه یافته توسط DVS را به مشتریان خارجی ارائه می دهند.

یک پورتفولیو مجموعه ای از DVS را تعریف و اداره می کند. هر DVS متعهد به ساخت، استقرار و پشتیبانی از راه حل هایی است که شرکت برای انجام ماموریت تجاری خود به آن نیاز دارد (شکل ۱). بودجه های ناب و حفاظ‌ها از آنها حمایت می‌کند و کارگرانی را که تصمیم‌های روزانه‌ای می‌گیرند که ارزش اقتصادی را بهینه می‌کنند، توانمند می‌سازد.

این مقدار توسط شاخص‌های عملکرد کلیدی (KPI)، اهداف و نتایج کلیدی (OKR) و سه حوزه اندازه‌گیری (نتیجه‌ها، جریان، و شایستگی، به اندازه‌گیری و رشد) اندازه‌گیری می‌شود که برای ارزیابی نحوه عملکرد جریان ارزش در دستیابی به استراتژی پورتفولیو

شکل 1. پورتفولیو مجموعه ای از DVS را تعریف و اداره می کند

 

شکل ۱. پورتفولیو مجموعه ای از DVS را تعریف و اداره می کند

چرا افراد را در جریان های توسعه ارزش سازماندهی کنیم؟

به عبارت ساده، سازماندهی افراد در جریان های توسعه ارزش ( DVS ) گردش کار، کارایی را بهبود می بخشد و زمان ورود به بازار را تسریع می کند. این امر با بهینه سازی جریان ارزش برای مشتری در بخش ها و بخش های عملکردی از طریق تامین کنندگان، کانال ها و کل سیستم انجام می شود.
جریان های ارزش مزایای زیادی را ارائه می دهند، زیرا:

  • تیم های پایدار و طولانی مدت را فعال کنید که بر ارائه ارزش تمرکز دارند
  • کمک به شناسایی و تجسم تمام کارهای لازم برای تولید راه حل ها
  • ایجاد شفافیت تاخیرها، گلوگاه ها و دستکاری ها
  • از اندازه های کوچکتر کار پشتیبانی کنید
  • امکان رشد دانش و یادگیری مستمر بیشتر
  • اجازه دهید مدل تأمین مالی از بودجه‌های پروژه سنتی به سمت جریان‌های ارزشی  تغییر کند

در واقع، هنگامی که شما شروع به درک ارزش آنها می کنید، باعث می شود متعجب شوید که چگونه شرکت ها بدون آنها کار می کردند. بله، آنها همیشه آنجا بودند، اما ما آنها را ندیدیم.

تعریف جریان های توسعه ارزش

جریان های توسعه ارزش شامل تمام فعالیت ها، افراد، سیستم ها و جریان اطلاعات و مواد مورد نیاز برای ارائه ارزش است. در حالی که OVS بسته به هدف آنها به طور قابل توجهی متفاوت است، مراحل DVS نسبتا استاندارد هستند. شکل ۲ ساختار ساده شده یک DVS را نشان می دهد.

این ساختار شامل عناصر زیر است:

ماشه – جریان ارزش توسط یک درخواست جدید راه اندازی می شود، اگرچه بسیاری از درخواست های جدید به طور همزمان در جریان ارزش حرکت می کنند.

مراحل – شامل فعالیت های مورد نیاز برای تعریف، ساخت، اعتبارسنجی و انتشار ارزش جدید است.

نوار – نوار بین مراحل نشان دهنده اطلاعات و موادی است که از یک فرآیند به فرآیند دیگر در جریان هستند. این همچنین مستلزم انتقال اطلاعات معمولی است که وقتی افراد در مراحل مختلف به فرآیند ارزش می‌افزایند، رخ می‌دهد.

بیضی ها (…) – تأخیر بین این مراحل را نشان می دهد، که معمولاً مهم ترین عوامل در زمان های طولانی است. کاهش تأخیرها معمولاً سریعترین و کارآمدترین راه برای کاهش زمان تحویل است.

خروجی DVS افزایش جدیدی از راه حل است،که ارزش اضافی که این ویژگی های جدید را ارائه می دهند.

این مثال DVS در شکل ۲ یک مدل ساده‌شده باورنکردنی از آنچه برای ایجاد راه‌حل‌های فنی نوآورانه در شرکت‌های دیجیتال امروزی نیاز است، است. با این حال، هدف مهمی را دنبال می کند: فعالیت های مورد نیاز برای ارائه راه حل ها و زمان لازم را نشان می دهد. مقاله جریان‌های ارزش عملیاتی توضیح می‌دهد که چگونه جریان‌های ارزش راه‌حل‌ها را ارائه می‌کنند و نیازهای مشتری را پشتیبانی می‌کنند. در واقع، همانطور که وارد اشاره می‌کند، تمام هدف جریان‌های ارزش توسعه این است که جریان‌های ارزش عملیاتی و در نتیجه کل شرکت را سودآورتر و در ارائه ارزش کارآمدتر کنند. همانطور که آن مقاله نشان می دهد، چهار الگوی رایج جریان ارزش OVS – تحقق، تولید، محصولات نرم افزاری و پشتیبانی – خود را به انواع مختلف الگوهای DVS می رسانند.

 ساختار نمونه یک DVS

شکل ۲. ساختار نمونه یک DVS

۱. تحقق الگوی جریان های توسعه ارزش DVS الگوی اول

(شکل ۳) یک نمونه وام مصرفی است. الگوهایی مانند این در بیمه، بانکداری، خدمات مالی و صنایع مرتبط که محصولات و خدمات پیچیده و دیجیتالی را به مصرف کنندگان (B2C) و مشاغل (B2B) ارائه می دهند، نسبتاً استاندارد هستند.
OVS تکمیلی مراحل پردازش درخواست مشتری، ارائه محصول یا خدمات با قابلیت دیجیتالی و دریافت پرداخت را نشان می‌دهد. به عنوان مثال می توان به ارائه محصول بیمه ای به مصرف کننده یا انجام یک سفارش فروش تجارت الکترونیک اشاره کرد (شکل ۳).

در این مورد، محصول بیشتر مجازی است تا ملموس، زیرا «محصول وام» مجموعه‌ای از تعهدات، رابط‌ها، برنامه‌های کاربردی، خدمات، قراردادها، مجوزها و سایر روابطی است که محصول یا خدمات مصرف‌کننده را تشکیل می‌دهند.
مشتری در طول سفر خود در نقاط مختلف تعامل دارد. گرچه نقاط دسترسی مشتری بسیار مهم است، اما تنها نوک کوه یخ توسعه هستند. بیشتر توسعه ها در سیستم های داخلی کلاس سازمانی اتفاق می افتد، مانند آنچه برای سیستم بانکداری تجاری نشان داده شده است.
برای ساخت و نگهداری این سیستم ها، ممکن است به چندین جریان توسعه نیاز باشد. به عنوان مثال، یک جریان ارزش توسعه از خدمات وام اولیه و امتیازدهی اعتبار پشتیبانی می کند. دیگری خدمات اصلی بانکی را ایجاد می کند.

الگوی تحقق DVS برای وام مصرفی

شکل ۳. الگوی تحقق DVS برای وام مصرفی

۲. ساخت الگوی جریان های توسعه ارزش DVS

شکل ۴ الگویی را برای ساخت یک سیستم فیزیکی-سایبری قابل توجه، در این مورد، یک وسیله نقلیه مسافربری نشان می دهد. این الگو تفاوت‌های اساسی را بین جریان‌های توسعه‌ای که مستقیماً راه‌حل‌های دیجیتال را پشتیبانی می‌کنند و آنهایی که محصولاتی را که باید قبل از استفاده تولید شوند، پشتیبانی می‌کنند، نشان می‌دهد.
در این حالت، ارزش تحویلی محصول نیست، بلکه مشخصات مورد نیاز برای ساخت و اعتبارسنجی آن است. تمرکز روی Solution Intent، مخزن مشخصات طراحی، رویه‌های ساخت، صورتحساب‌های مواد و غیره است که برای تولید دستگاه مورد نیاز است.
در این زمینه، تیم ها به دو نوع مشتری خدمات ارائه می دهند:
۱. مشتری نهایی، کاربر نهایی محصول تولید شده (راننده وسیله نقلیه در این مورد) است.
۲. پرسنل تولیدی که از مشخصات برای ساخت محصول استفاده می کنند (نشان داده شده با نماد آبی “سرکارگر مغازه”).

البته، اندازه و تعداد DVS با پیچیدگی راه حل متفاوت است. در برخی موارد، هزاران نفر در طراحی چنین سیستمی (خودرو، هواپیما، ماهواره، گوشی هوشمند و غیره) مشارکت دارند.
اما همچنین این مورد نیز وجود دارد که بسیاری از محصولات تولیدی را می توان با یک جریان ارزش توسعه واحد (پهپاد، وب کم، کنترل از راه دور و غیره) توسعه داد. مورد پیچیده تری که در بالا نشان داده شده است، الگوی فرعی رایج دیگری را نشان می دهد که در آن برخی از DVS به طور مستقیم از دیگران پشتیبانی می کنند. در این مثال، یک DVS به ساخت ابزارهای طراحان وسایل نقلیه مورد نیاز DVS دیگر برای طراحی، شبیه سازی و اعتبارسنجی محصولاتشان اختصاص داده شده است. همچنین تصویر یک «دوقلو دیجیتال» است، یک کپی از محصول مورد استفاده برای تأیید مفروضات طراحی. این دوقلو یک استراتژی معمولی Lean-Agile برای ساختن سیستم‌های فیزیکی-سایبری قابل توجه است.

 نمونه الگوی DVS برای ساخت

 

شکل ۴. نمونه الگوی DVS برای ساخت

۳. الگوی جریان های توسعه ارزش DVS محصولات نرم افزاری

بسیاری از متخصصان توسعه نرم افزار و فناوری اطلاعات در صنعت فروشنده نرم افزار مستقل (ISV) کار می کنند، جایی که فروشندگان مستقیماً محصولات نرم افزاری را تولید و به بازار عرضه می کنند. بخش محصولات نرم‌افزاری شامل بزرگترین شرکت‌های بومی دیجیتال و صدها هزار شرکت می‌شود که همه چیز را از خدمات فناوری اطلاعات گرفته تا سیستم‌های اطلاعات بیمارستانی، نرم‌افزار دسکتاپ، بازی‌ها و برنامه‌های ساده موبایل می‌فروشند. شکل ۵ الگویی را برای یک شرکت مهم نشان می دهد که یک برنامه نرم افزاری قابل توجه را توسعه و پشتیبانی می کند. این تصویر نشان می دهد که چگونه بزرگترین تمرکز تلاش برای توسعه مستقیماً به راه حل نرم افزاری می رود. مشتریان (و شخصیت های مختلف مشتری) کاربران سیستم هستند. صدها یا حتی هزاران نفر ممکن است مستقیماً در توسعه، استقرار و نگهداری چنین سیستم هایی مشارکت داشته باشند. اما این سیستم خودش را نمی فروشد، به تماس های پشتیبانی پاسخ نمی دهد، یا درآمدی را جمع آوری نمی کند. OVS مسئول جذب مشتری، عملیات داخلی، پشتیبانی و غیره است. همانطور که در تصویر نشان داده شده است، برخی از نرم افزارها و متخصصان فناوری اطلاعات آن سیستم های داخلی را پشتیبانی و نگهداری می کنند. همچنین توجه به این نکته مهم است که مشتریان در طول سفر خریدار خود در حین استفاده از برنامه با شرکت تعامل دارند. همانطور که در اینجا نشان داده شده است، یک DVS به پشتیبانی از آن عملکرد اختصاص داده شده است. می‌توان آن را برای توسعه‌ی Agile Release Trains (ARTs) برای یک رویکرد انتها به انتها با جریان همترازتر توزیع کرد. با این حال، یک رویکرد مشترک به تجربه مشتری ممکن است یک جریان ارزش توسعه جداگانه را تضمین کند.

جریان ارزش محصولات نرم افزاری

شکل ۵. جریان ارزش محصولات نرم افزاری

۴. پشتیبانی از الگوی جریان های توسعه ارزش DVS

نوع نهایی OVS در خدمت «جریان‌های ارزش پشتیبانی»، عملکردهای داخلی و حیاتی، و افراد و فرآیندهایی است که سازمان را در حال اجرا نگه می‌دارند. نمونه‌های رایج شامل فرآیند حسابرسی سالانه، استخدام و استخدام پرسنل، و بسیاری دیگر از گردش‌های کاری مهم و تکراری است. علاوه بر این، شرکت‌هایی که در لجستیک، زنجیره تامین، تحقیقات، داده‌کاوی، کشف دارو و غیره فعالیت می‌کنند، دارای جریان‌های ارزش پشتیبان داخلی گسترده و حیاتی هستند، با فعالیت‌هایی که خیلی زودتر از مشتریان نهایی انجام می‌شوند. بسیاری از این جریان‌های ارزش حمایتی وجود دارند که تقاضای قابل‌توجهی برای توسعه ایجاد می‌کنند. اغلب، چند OVS می تواند توسط یک DVS پشتیبانی شود که سیستم هایی را که OVS برای عملکرد و اشتراک گذاری اطلاعات استاندارد به آن نیاز دارد، می سازد، پیکربندی می کند و پشتیبانی می کند. شکل ۶ نمونه ای از یک DVS منفرد را نشان می دهد که از یک سیستم ERP در سراسر سازمان پشتیبانی می کند.

در این مثال فقط یک مشتری داخلی وجود دارد. به این دلیل که، در این مورد، DVS از OVS داخلی سازمان پشتیبانی می کند. مشتریان DVS کاربران، ذینفعان و کارمندانی هستند که در OVS کار می کنند (که با نماد افراد دایره شده مشخص شده است). درک این جریان داخلی ارزش به اندازه درک مشتری خارجی حیاتی است. طرز فکر، روش‌ها و شیوه‌های مشتری مداری و تفکر طراحی به طور یکسان برای تیم‌های این DVS اعمال می‌شود.

نمونه ای از یک DVS که از چند OVS پشتیبانی می کند

شکل ۶. نمونه ای از یک DVS که از چند OVS پشتیبانی می کند

تعریف جریان های توسعه ارزش

 

چهار الگوی OVS که قبلا توضیح داده شد به تعریف ساختار جریان های توسعه ارزش DVS برای تحویل بهینه مقدار کمک می کند. پس از شناسایی اولیه، تجزیه و تحلیل اضافی برای تعیین مرزهای DVS، افراد، راه حل ها و سایر قابل تحویل ها مورد نیاز است. شکل ۷ یک بوم جریان ارزش توسعه را ارائه می دهد، یک الگوی ساده که می تواند درک در حال ظهور را به تصویر بکشد و اصلاح کند.

بوم جریان ارزش توسعه

شکل ۷. بوم جریان ارزش توسعه

بهینه سازی جریان های توسعه ارزش

 

در نهایت، یک مزیت قابل توجه دیگر برای تجزیه و تحلیل جریان ارزش وجود دارد. هر جریان ارزش یک جریان ارزش قابل شناسایی و قابل اندازه گیری را برای مشتری فراهم می کند.
به این ترتیب، نقشه‌برداری جریان ارزش [۲،۴] می‌تواند برای اندازه‌گیری و بهبود سرعت و کیفیت تحویل به طور سیستماتیک اعمال شود. همانطور که تیم ها و ART ها شروع به پذیرش DevOps می کنند، یادگیری از این سفر اغلب شگفت آور است. شکل ۸ نمونه ای از یک تیم را نشان می دهد که اولین نقشه برداری خود را از یک ویژگی معمولی در حین حرکت از تعریف به تولید انجام می دهد.

نتایج تمرین نقشه برداری جریان توسعه یک تیم

 

شکل ۸. نتایج تمرین نقشه برداری جریان توسعه یک تیم

 

معیارهای جریان برای جریان ارزش شواهد قوی ارائه می دهد که بهبود قابل توجهی مورد نیاز است. تنها ۵ درصد از زمان جریان، زمان کار با ارزش افزوده است. ۹۵ درصد دیگر صرف انتظار می شود! همچنین، تلاطم در سیستم وجود دارد. فقط ۳۵ درصد از ویژگی ها بدون نیاز به کار مجدد در یک یا چند مرحله در جریان ارزش جریان دارند. همانطور که در شکل ۹ نشان داده شده است، این نتایج یک مورد تجاری خوب برای ART ها برای سرمایه گذاری در نقشه برداری جریان ارزش و خودکارسازی بیشتر خط لوله تحویل مداوم فراهم می کند. فرآیند بهبود مستمر DVS را قادر می سازد تا به طور قابل پیش بینی نوآوری و ارزش را در کوتاه ترین زمان تولید پایدار با بالاترین کیفیت ممکن ارائه دهد.

جریان ارزش توسعه با یک خط لوله تحویل مداوم

شکل ۹. جریان ارزش توسعه با یک خط لوله تحویل مداوم

 

 

جهت ارتقاء سطح کیفی مقالات و تکمیل مباحث مربوطه، لطفا نظرات و دیدگاههای خود را در پایان این مقاله درج کنید، همچنین چند مقاله مرتبط با موضوع چشم انداز پورتفولیو برای مخاطبان سایت شریف استراتژی به اشتراک گذاشته شده است.

0 پاسخ
دیدگاه خود را ثبت کنیدتمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *