کتاب مدیریت بازاریابی کاتلر و کلر

کتاب مدیریت بازاریابی کاتلر و کلر، معتبرترین مرجع بازاریابی در دنیا است زیرا محتوا و مثال های آن، تغییرات رخ داده در تئوری ها و دنیای واقعی بازاریابی را به طور کامل منعکس می کنند. نخستین ویراست کتاب مدیریت بازاریابی کاتلر که در سال ۱۹۶۷ به چاپ رسید، دو مفهوم مهم بازاریابی را به شرکت ها و علاقه مندان به بازاریابی معرفی کرد: مشتری و بازار محور بودن و در ادامه بیان نمود که مدیریت بازاریابی چیست؟

با این حال، ویراست های ابتدایی کتاب مدیریت بازاریابی کاتلر خالی از مباحث مهم دیگری مانند بخش بندی بازارها، انتخاب بهترین بازارهای هدف و موضع یابی مناسب در بازارهای هدف بودند. از سوی دیگر، مباحث و تئوری های نوینی مانند ارزش ویژه نام تجاری، تحلیل ارزش مشتری، بازاریابی با کمک پایگاه های داده، تجارت الکترونیک، شبکه های ارائه ارزش، شبکه های بازاریابی مرکب، مدیریت شبکه تامین و مدیریت ارتباطات بازاریابی یکپارچه نیز در این ویراست ها به چشم نمی خوردند. با این حال، تمام این تغییرات و تئوری های نوین در طول ۴۵ سالی که از ویراست نخست کتاب مدیریت بازاریابی کاتلر می گذرد، به این کتاب افزوده شده اند.

امروزه، دنیای بازاریابی شاهد تغییرات وسیع دیگری نیز بوده است. شرکت ها، محصولات و خدمات خود را به کمک شبکه های بازاریابی متعدد و متفاوتی به مشتریان شان عرضه می کنند؛ تبلیغات انبوه دیگر مانند گذشته اثرگذار نیست و در نتیجه، بازاریاب ها روش های ارتباطی جدیدی مانند ارتباطات تجربه گرا، تفریحی و ویروسی را ابداع کرده اند؛ مشتریان، مشخصات محصولات و خدمات مورد نیازشان و همچنین زمان، مکان و نحوه خرید آنها را به شرکت ها دیکته می کنند؛ مشتریان با کمک ابزارهای ارتباطی نوین مانند نامه های الکترونیکی، وبلاگها، شبکه های اجتماعی و ویدیوهای اینترنتی، نظرات و تجربیات خود در مورد شرکت ها، محصولات و نام های تجاری مختلف را به سرعت با مشتریان دیگر در میان می گذارند؛ و پیام های تبلیغاتی شرکت ها به بخش کوچکی از «مکالمه» آنها با مشتریان شان تبدیل شده است.