کتاب استراتژی خوب استراتژی بد

شکاف بین استراتژی خوب و انبوهی از چیزهایی که افراد، برچسب «استراتژی» را بر آنها می زنند، طی سالیان متمادی رشد کرده است. زمانی که در سال ۱۹۹۹ مطالعه ی استراتژی کسب و کار را آغاز نمودم، تنها سه کتاب در مورد این موضوع وجود داشت و هیچ مقاله ای در این خصوص نبود. امروز قفسه های کتابخانه ی من پر از کتاب هایی با موضوع استراتژی است، شرکت های مشاوره در موضوع استراتژی تخصص یافته اند، مدارک دکترا در رشته ی استراتژی به افراد اعطا می شود و مقالات بی شماری در خصوص این موضوع وجود دارد. اما این فراوانی نتوانسته وضوح را با خود به همراه آورد. در عوض، به این خاطر که حکیمان آن را به همه چیز، از چشم اندازهای واهی گرفته تا قوانینی برای جور کردن کراوات با پیراهن می چسبانند، از عمق این مفهوم آنقدر کاسته شده که به نازکی پارچه ی توری درآمده است. بدتر از همه اینکه کلمه ی «استراتژی، تکیه کلام بسیاری از فعالان کسب و کار، آموزش و پرورش و دولت شده است، سخنرانی های تجاری، بازاریابی را به استراتژی بازاریابی، پردازش اطلاعات را به «استراتژی فناوری اطلاعات» و تملک شرکت های دیگر را به استراتژی رشد تبدیل نموده است. کافی است برخی قیمت ها را پایین بیاورید، آنگاه یک مشاهده گر خواهد گفت که شما از «استراتژی قیمت پایین» پیروی می کنید.

کتاب استراتژی خوب استراتژی بد با هدف تلاش برای ارتقای سطح مدیریت کشور و کمک به سازمان های ایرانی در راه موفقیت شان تهیه شده است و امیدوارم که این هدف به خوبی به سرانجام برسد.

مهم ترین مسئولیت رهبر، شناسایی بزرگ ترین چالش های پیش روی پیشرفت و ابداع رویکردی منسجم به منظور غلبه بر آنها می باشد. استراتژی در زمینه های مختلف، از جهت گیری شرکت گرفته تا مسئله ی امنیت ملی دارای اهمیت است. با این حال، آنچنان به استراتژی به مثابه پند و اندرز خو گرفته ایم که وقتی رهبری شعار سر داده، اهداف عوام فریبانه ای را اعلان نموده و این معجون را «استراتژی می خواند، مات و مبهوت او می شویم. در اینجا چهار مثال از علائم مشخصه ی این مرض آورده شده است. این رویداد، یک نشست بازنگری استراتژی بود. مدیرعامل شرکت، این نشست را از روی رویداد مشابهی در بریتیش ایرویز که سال ها پیش در آن شرکت کرده بود، طراحی کرده بود، حدود دویست نفر از مدیران سطح بالای شرکت از سراسر دنیا در سالن آمفی تئاتر هتلی گرد هم آمده بودند تا مدیر ارشد، چشم انداز آینده را ارائه نماید تا به تحسین انگیزترین و موفق ترین شرکت در حیطه ی کاری خود تبدیل شوند.