استراتژی بازاریابی دقیق چیست

تعریف استراتژی بازاریابی دقیق چیست؟

در این مقاله قصد داریم به معرفی استراتژی بازاریابی دقیق بپردازیم و تعریفی دقیق از استراتژی بازاریابی دقیق را بیان کنیم. در ادامه به نحوه اجرا و پیاده سازی یک کمپین با رویکرد استراتژی بازاریابی دقیق خواهیم پرداخت و شاخص های ارزیابی موفقیت آن را مورد بررسی قرار میدهیم. پس از خواندن این مقاله شما میدانید که چه نفراتی باید برای اجرای موفقیت آمیز یک استراتژی بازاریابی دقیق بکار گرفته شوند و نقش هر یک از این ارکان چه خواهد بود.

مقدمه ای بر استراتژی بازاریابی دقیق

در طول تاریخ شما نمیتوانید زمانی را پیدا کنید که در کل صنایع مصرفی، مصرف کنندگان اینقدر حق انتخاب داشته باشند. این که آنها می توانند یکی از دو محصول مشابه را در فروشگاه انتخاب کنند یا اینکه برای خرید آنلاین، از حضور در فروشگاه های حضوری صرف نظر می کنند و میتوانند انتخاب کنند که فرایند خرید خود را چگونه انجام دهند. این دسته از گزینه های انتخابی در قبل تر یا وجود نداشت یا کمتر دیده می شد و مشتریان باید تک محصولی که وجود داشت را  مصرف کنند ولی هم اکنون مشتریان می توانند به راحتی پیشنهادات چندین شرکت را دریافت کنند و گزینه های موجود را مقایسه کنند و از بهترین گزینه پیشنهادی خرید خود را انجام دهند.

با اعطای قدرت زیاد به مصرف کننده و ارائه گزینه های متعدد در اختیار مشتری، کسب و کارها باید خود را به نحو احسن در  ذهن مشتریان فعلی جای دهند. انها باید طوری رفتار کنند که کالا و خدماتشان برای مشتری، امری ضروری محسوب گردد، تا قدرت حق انتخاب را از مشتری خود بگیرند و مخاطب خودشان را وادار به خرید نمایند. طبق تحقیقات انجام شده توسط مجله تخصصی Inc ، یافتن مشتری جدید پنج تا ۱۰ برابر گرانتر از نگهداری مشتریان  است و هزینه فروش به مشتری موجود بسیار کمتر از آن است که بخواهیم برای کالای موجود، مشتریان جدیدی پیدا کنیم. وقتی مشتری ها از قبل با یک شرکت و محصولات آن آشنا شده باشند و در ذهن تصویری از برند آن داشته باشند، هزینه تبلیغات آن شرکت به میزان قابل توجهی پایین می آید. این شرکت ها می توانند با یک بودجه ثابت نسبت به دیگر رقبا، مشتریان بیشتری جذب کنند، طبق تحقیقات انجام شده، شرکت هایی که برندی نام آشنا در ذهن مخاطب دارند، مشتریانشان ۶۷ درصد بیشتر از کسب و کارهای دیگر از آنان خرید می کنند و هزینه های جذب آنها نیز کمتر از مشتریان جدیدی است که هیچ حسی نسبت به برند ندارند. (همچنین می توانید به استراتژی بازاریابی مجدد مراجعه نمایید)

این موضوع می تواند هم چالش های منحصر به فرد و هم فرصت های نوظهوری را در مقابل شرکت ها قرار دهد و آنها را با نگرش های جدیدی همراه کند. مشتریان موجود هزینه کمتری بر کسب و کار تحمیل می کنند، اما انتظار بیشتری از کسب و کار یا برند محبوبشان دارند. هرچه آنها نسبت به یک شرکت وفادارتر شوند، انتظار بیشتری از آن خواهند داشت و تقاضای اولیه شان، انتظار دارند تا آن شرکت دیگر نیازهای آنها را برآورده کند و خواسته های آنها را در محصول و خدمات ارائه شده لحاظ نماید. شرکت ها باید فعالیت های دقیق و منسجمی انجام دهند تا بتوانند خود را به مشتریانی که از قبل جذب کرده اند، بازاریابی کنند و آنها را به خرید مجدد سوق دهند. از همین رو این موضوع باعث شده است تا مبانی و مفهوم استراتژی بازاریابی دقیق شکل گیرد. شرکت ها مجبور هستند برای کاهش هزینه های خود، خطر از دست دادن مشتریان موجود را به حداقل ممکن برسانند و با همین استرانژی، در مقابل رقبای نوظهور خود مقاومت کنند و نگذارند تا مشتریان به سمت آنها گرایش پیدا کنند. اقدامات دقیق مبتنی با نیازها و خواسته های موجود از مولفه های اصلی استراتژی بازاریابی دقیق است.

استراتژی بازاریابی دقیق چیست؟

 استراتژی بازاریابی دقیق به منظور تشویق برای وفادار نمودن مشتریان به مصرف بیشتر از محصول طرح ریزی می شود و به مصرف کننده را به سمت یک برند تجاری خاص سوق می دهد، این عمل با حریک رفتار خرید انجام می پذیرد، به عبارتی تیم مدیران ارشد کسب و کار یا مدیران بازاریابی با تحقیقات گسترده در می یابند که کدام متغیر ها می تواند مشتریان یا مصرف کنندگان را برای خرید تحریک کند، سپس  سعی می کنند تا دقیقاً همان ویژگی ها و انتظاراتی که جمعیت هدف می خواهند را برای آنها فراهم کنند و با همین کار آنها را به خرید بیشتر یا خرید دوباره سوق دهند.

استراتژی بازاریابی دقیق تمرکز خود را کمتر به ایجاد تبلیغات متقاعد کننده معطوف می کند و بیشتر به ایجاد تعاملات دوطرفه، ارائه پیشنهادات جذاب و ترفندهایی که مورد توجه مشتریان فعلی باشد را مورد توجه قرار می دهد تا بتواند مسیر آنها را به سمت  فروش هموار نماید. برای انجام این کار، استراتژی بازاریابی دقیق تا حد زیادی به تاکتیک تقسیم بازار متکی است. تاکتیک تقسیم بازار در واقع روشی است برای تجزیه بازار به بخش های کوچکتر که هر کدام یک نیاز خاص و یک انتظار خاص از محصول مورد نظر دارند؛ به بیانی دقیق تر، اختصاص تقسیماتی خاص به مشتریانی که نیازهای منحصر به فرد دارند.

بخشهای بازار می توانند بسیار گسترده باشند و صرفاً اندازه انها هیچ ربطی به نحوه تقسیم آنها نخواهد داشت بلکه نوع نیاز و انتظارات مشتریان است که آنها را در دسته بندی های مختلف قرار می دهد. از طرفی این تقسیمات می تواند حسب مورد و به اقتضای نوع کسب و کار، بسیار دقیق و کوچک در نظر گرفته شود؛ به عنوان مثال؛ جامع زنان می توانند به دسته هایی بسیار خاص تقسیم بندی شوند و زنان مجرد بیش از ۵۰ سال که کودکان تحت سرپرستی دارند، در یک دسته یا گروه خاص قرار گیرند.

فرآیند اجرایی تقسیم بازار به برداشت داده ها در مورد رفتار مشتری بستگی دارد. به عنوان مثال، در فروشگاه های مواد غذایی پیشرفته، تیم بازاریابی کارت های تخفیفی را به مشتریان ارائه می دهند که باعث می شود تا خرید مشتری بسیار به صرفه شود و هم برای او و هم برای کسب و کار جذاب باشد. در واقع آنها پیشنهادی را به مشتری ارائه می دهند که یک بازی برد برد را برای هریک از انها رقم می زنداما برای اجرای همچین فرایندی نیاز است تا تیم بازاریابی همه چیزهایی را که مشتریان، خریداری می کنند را ردیابی کنند و اطلاعات جمعیتی آنها را به دقت و با بررسی جزئیات بررسی و کنترل نمایند (همچنین میتوانید به استراتژی بازاریابی وابستگی مراجعه کنید).

خرده فروشان آنلاین هنگام ثبت خرید مشتری را وادار می کنند تا یک حساب کاربری بسازند و جزئیات مربوط به مکان، سن، جنس و سایر اطلاعات شخصی مشتری را از آنها درخواست می کنند. همه این داده ها در پایگاه داده گسترده ای ذخیره می شوند و توسط بخش های مختلفی از واحد بازاریابی، تجزیه و تحلیل می شوند تا درک بهتری از مشتری های آنها و آنچه می خواهند داشته باشند را به آنها ارائه دهند. استراتژی بازاریابی دقیق نیز به برآورده نمودن هر چه دقیق تر نیاز و خواسته مشتریان تمرکز دارد و هر چه نیاز مشتری دقیق تر ثبت شود و جزئیات آن با دقت بررسی شود، آنگاه می توان انتظار داشت تا استراتژی بازاریابی دقیق، اثربخشی و کارایی بهتری داشته باشد.

با استفاده از این نوع داده های دقیق، شرکت ها و کسب و کارها قادر هستند تا برنامه های وفاداری را برای جلب نظر مشتریان موجود را به نحو احسن ایجاد نمایند. آنها می توانند بسته به تحلیل رفتار هر شخص در بازه طول عمر مشتری، پیشنهاد های جذابی را به آنها ارائه نمایند که مستقیماً بر وفادار سازی آنها تأثیر داشته باشد، این پیشنهادات می تواند از کالاهای رایگان گرفته تا رفع نیاز ویژه و دسترسی به محصولات منحصر به فرد منفاوت باشد و تنوع زیادی در پی داشته باشد. هدف از هر پیشنهادی این است که مشتریان احساس کنند که تجارتشان یا خریدشان با ارزش است و اطمینان خاطر داشته باشند کخ طرف مقابل آنها، نیازهایشان را به درستی درک نمود و بر رفع آنها تأیید می کند. اگر شرکتی بتواند به طور مداوم تجربه مشتری را جذاب نماید و تجربه ای مثال زدنی را برای او فراهم نماید، احتمال بازگشت آن مشتری برای خرید مجدد بسیار افزایش می یابد و ممکن است مشتری، در یک مدت زمان طولانی، رابطه و تجارتش را با کسب و کار حفظ کند. این دستاورد مهم یکی از مزیت های مهم استراتژی بازاریابی دقیق است که می تواند اهمیت این استراتژی را دو چندان نماید.

نمونه هایی از برنامه های وفاداری در راستای استراتژی بازاریابی دقیق

بولوکو (Boloco) – این کسب و کار ارائه دهنده محصولات غذایی مکزیکی است که بطور خاص، غذای بوریتو را طبخ نموده و از یک سیستم امتیاز ساده برای جلب نظر مخاطبان خود استفاده می کند.پیشنهاد آنها برای مخاطبانشان این است که آنها بعد از صرف ۵۰ دلار در رستوران های زنجیره ای بولوکو، یک غذای لوکس را به عنوان کالای رایگان دریافت می کنند. به سبب اینکه جمع آوری این امتیاز کار چندان سختی نیست، بولوکو بسیاری از مشتریان را متقاعد کرده است تا برای کارت پاداش خود ثبت نام کرده و به طور مکرر از آن استفاده کنند.

خطوط هوایی ویرجین (Virgin Airlines) – این شرکت هواپیمایی از سیستم مزایای طبقه بندی شده استفاده می کند که مثل بالا رفتن از نردبان، برای اعضاء وفادار خود پاداش بیشتری می دهد. این کار در ابتدا سعی می کند تا مشتریان به مشارکت و سرمایه گذاری تشویق کند. شرکت ویریجین به اعضا امتیازی می دهد که بتوانند از آن به نحو احسن استفاده کنند. بدین منظور تیم بازاریابی سعی کرده است تا برای امتیازات بیشتر، بصورت تصاعدی، مزایای بیشتری را اختصاص دهد. از همین رو مشتریان ترغیب می شوند تا برای کسب امتیازات بجنگند و از مزایای بیشتری بهره مند شوند. آنها پس از رسیدن به مراحل انتهایی کسب امتیاز، رضایتمندی فوق العاده ای کسب می کنند و تلاش می کنند تا این تجربه با دیگران به اشتراک بگذارند و از استفاده جایزه خود فیلم برداری کنند. پس از اجرای این برنامه بازاریابی، تیم بازاریابی مشاهده کرد که ماندگاری مشتریان در این کسب و کار به طور قابل ملاحظه ای رشد کرده است و مشتریان علاقه مند هستند تا امتیازات خود را پس انداز کنند و در خرید های نیز از شرکت ویریجین خدمات دریافت کنند.

آمازون (Amazon) – آمازون در واقع برای حضور افراد در اولین برنامه های وفاداری هزینه بسیار پرداخت می کند. این برنامه هزینه حمل و نقل را به مدت دو روز رایگان، برای تمام خریدها به مشتریان ارائه می دهد. با وجود هزینه عضویت، مشتریان می توانند پولی را که پس انداز می کنند مشاهده نمایند و به همین دلیل، محصولات را به طور مکرر خریداری می کنند تا در دو روز ابتدایی استفاده از این خدمات رایگان، بیشترین سود را نصیب خود کنند.

پاتاگونیا (Patagonia)– تولید کننده لباس های بیرونی در برنامه وفاداری خود، ویژگی را به کار گرفت تا مشتریان بتوانند لباس های قدیمی خود را به صورت آنلاین بفروشند. این تصویری از بازیافت و پایداری را در ذهن مخاطبان این برند، تقویت می کند که باعث تقویت تصویر برند و ارزش های پیشنهادی به مشتریان می شود.

آمریکن اکسپرس (American Express) – آنها با توسعه ده ها پروژه مشارکتی با خرده فروشان بزرگ، توانستند موفقیت چشمگیری را در برنامه وفاداری خود تجربه کنند. آنها بازپرداخت پاداش را برای در مکانهایی که از قبل خرید کرده اند در نظر گرفتند و فرایند اعطای پاداش را برای مشتریان آسان کردند. پاداش ها بر اساس نوع و گونه های جمعیتی متفاوت تعیین شده بود.

گرابهاب (GrubHub) – این کسب و کار ارائه دهنده خدمات تحویل سفارش غذا است که بصورت آنلاین فعالیت می کند. آنها یک بازی را برای ترویج برنامه وفاداری خود ایجاد کردند که امکان به دست آوردن غذای رایگان را به مدت یک سال فراهم کرد. این یک ایده ساده بود ولی توانست با طراحی یک بازی مهیج، مخاطبان خود را درگیر کند و با همین ایده سرگرم کننده توانست آنها را به گرفتن خدمات بیشتر ترغیب نماید.

بخشهای بازار می توانند بسیار گسترده باشند و صرفاً اندازه انها هیچ ربطی به نحوه تقسیم آنها نخواهد داشت بلکه نوع نیاز و انتظارات مشتریان است که آنها را در دسته بندی های مختلف قرار می دهد. از طرفی این تقسیمات می تواند حسب مورد و به اقتضای نوع کسب و کار، بسیار دقیق و کوچک در نظر گرفته شود؛ به عنوان مثال؛ جامع زنان می توانند به دسته هایی بسیار خاص تقسیم بندی شوند و زنان مجرد بیش از ۵۰ سال که کودکان تحت سرپرستی دارند، در یک دسته یا گروه خاص قرار گیرند.

چه کسانی از استراتژی بازاریابی دقیق استفاده می کنند؟

شرکت ها در هر اندازه ای باشند در در نهایت به دنبال ایجاد یک پایگاه مناسب برای ایجاد مشتری وفادار هستند. یک ساندویچ فروشی کوچک را در نظر بگیرید که از کارت های پانچ شده برای ردیابی تعداد دفعات سفارش غذا و یافتن زمان غذا خوردن مشتری در آنجا استفاده می کند. مشتریان علاقه مند به غذاهای این رستوران، بعد از خوردن ۱۰ ساندویچ، یازدهمین را به صورت رایگان دریافت می کنند. این تاکتیک های ارزان قیمت باعث می شود بطور آسان و موثر، کارایی اقدامات استراتژیک در حوزه بازاریابی افزایش یابد. در واقع همین مزیت باعث می شود تا استراتژی بازاریابی دقیق به یک استراتژی بازاریابی بسیار انعطاف پذیر تبدیل شود.

با این حال در اکثر اوقات شرکت های بزرگ با خطوط تولید وسیع و بزرگ، بیشترین علاقه را به استفاده از یک استراتژی دقیق بازاریابی دارند. رقابت در بین شرکت های خرده فروشی، مسافرتی و صنایع دستی می تواند بسیار شدید باشد و همین عامل آنها را به رقابت در یک بازار شدیداً رقابتی فرا می خواند، آنها با اجرای استراتژی بازاریابی دقیق کی توانند در کسب و کارهای خود ارزش مضاعف ایجاد کنند و اثربخشی اقدامات بازاریابی خود را افزایش دهند. این دسته از کسب و کارها منابع قابل توجهی را برای جمع آوری داده های مشتری دارند و ملزومات لازم برای تجزیه و تحلیل این داده ها را می توانند به راحتی در سازمان خود ایجاد کنند. در آخر با استفاده از خروجی های ایجاد شده می توانند برای ارائه معاملات و پیشنهادات شگفت انگیز به مشتریان فعلی خود اقدامات لازم را انجام دهند و برای جلب نظر آنها سرمایه گذاری کنند.

راه های نگهداشت مشتری

خدمات مشتری را در هر زمانی از فرآیند بازاریابی و فروش در اولویت قرار دهید تا نرخ تعامل مشتریان با کسب و کار و رضایت مندی آنها از خدمات ارائه شده در بالاترین سطح خود باقی بماند.

از روش های متنوع ارتباطی برای تعامل با مخاطب استفاده کنید، از رسانه های اجتماعی و ایمیل  گرفته تا بسته های پستی مستقیم، هر کدام می توانند با یک دسته خاص از مشتریان ارتباط برقرار کنند.

ارتباط فعال و مداوم با مشتریان داشته باشید تا بازخورد مشتریان در کمترین زمان ممکن به کسب و کار ارسال شود و خطی مشی تیم بازاریابی اصلاح گردد.

از مشتریان درخواست بازخورد کنید تا بتوانید خطاهای احتمالی فرایند های اجرایی خود را بشناسید و به سرعت آن ها را برطرف کنید. این کار باعث می شود تا مشتری حس کند که کسب و کار برای او ارزش قائل شده است و نیاز های او را در ارائه محصولات و خدمات لحاظ می کند.

وفاداری را از طریق برنامه های ارائه پاداش، پیشنهادات ویژه و فروش مداوم ارتقا دهید تا مشتریان انگیزه ای مجدد برای دریافت محصولات و خدمات  داشته باشند.

روند قیمت گذاری رقابتی را حفظ کنید و سعی کنید در هر زمانی بهترین قیمت را به مصرف کننده پیشنهاد بدهید. بهترین قیمت لزوما پایین ترین قیمت نیست.

محصولات و خدمات جدیدی را برای پاسخگویی به تقاضاهای متغیر مصرف کننده ارائه دهید تا سبد محصولات شما برای طیف گسترده ای از مخاطبان موضوعیت داشته باشد

کارکنان شاد و مفید را برای تعامل با مشتریان آموزش دهید؛ این کار باعث می شود تا مشتریان حس بهتری در مواجهه با کسب و کار شما دریافت کنند و همین حس خوب مستقیما بر روی تجربه مشتری و میزان فروش شما اثرگذار خواهد بود

محصولات و خدمات با بالاترین کیفیت را ارائه دهید تا ارزش پیشنهادی به مشتری در بیشینه خود قرار گیرد.

فضای سرگرم کننده و دوستانه ای را در محیط کار ترویج دهید تا مشتریان بتوانند بهتر با کارمندان فروش و بازاریابی ارتباط بگیرند. تعاملات و ارتباطات عمیق باعث طولانی تر شدن رابطه با مشتری می شود و می تواند بهانه ای برای خریدهای بعدی باشد.

نحوه اجرای استراتژی بازاریابی دقیق چگونه است؟

تا این جا بیان شد که استراتژی بازاریابی دقیق به رفع نیاز مشتریان به طرزی دقیق و کامل تأکید دارد. استراتژی بازاریابی دقیق بر این گزاره استوار است که اقدام بازاریابی مقرون به صرفه این است که مشتریان موجود را نگهداریم، فروش عادی خود به آن ها را ادامه بدهیم، و حتی فروش به آن ها را افزایش دهیم.  همانطور که از نام این استراتژی پیداست، استراتژی بازاریابی دقیق به شدت بر روی دقت و تمرکز استوار است. دقیقا باید درک کرد که مشتیان چه چیزی می خواهند و چه انتظاراتی دارند و تیم بازاریابی باید تمام اهتمام خود را برای برآورده نمودن این نیازها و خواسته ها به کار بندد. تنها راه برای اجرای موفقیت آمیز استراتژی بازاریابی دقیق برای ایجاد خروجی کارا و اثربخش، پیروی از یک برنامه دقیق و جامع است.

به عنوان مثال،  می توان هتل های بست وسترن (Best Western) را مثال زد که یکی از بزرگترین هتل های زنجیره ای در کل جهان است و  پذیرای خانواده ها و مسافران کاری است که اغلب از هتل ها استفاده می کنند. به منظور تشویق به تکرار خرید از این کسب و کار، شرکت بست وسترن یک صنعت مجزا را برای پیشبرد اهداف خود در زمینه ارائه برنامه های پاداش محور ایجاد کرده است که مشوق های خاصی را برای وفادار نمودن هر یک از مشتریان فراهم می کند (همچنین برای مطالع بیشتر می توانید به استراتژی بازاریابی وفاداری مراجعه کنید). پس از معرفی این برنامه وفاداری به مسافران، شرکت بست وسترن بهترین پیشنهادات را برای افزایش نرخ عضویت مشتریان، به انها ارائه می کند تا بتواند یک بهره حداکثری از این استراتژی بازاریابی بدست آورد. هر چه تعامل با مخاطبان بهتر انجام شود می توان انتظار داشت که خروجی اقدامات اثربخش باشد و پیشنهادات ارائه شده با نیاز و سلیقه مشتریان تطابق بیشتری داشته باشد.

شرکت بست وسترن اطلاعات زیادی در مورد مشتریان خود بدست آورده بود که بیشتر آنها را از طریق ابتکارات آنلاین جمع آوری کرده بود. بعد از تجزیه و تحلیل این داده ها، شرکت بست وسترن تصمیم گرفت از یک کمپین بازاریابی ایمیلی و بازاریابی پستی برای برقراری ارتباط با مشتریان خود استفاده کند. مشتریانی که سابقه خرید از این کسب و کار داشتند و اطلاعات خود را به این شرکت داده بودند.

تیم بازاریابی شرکت بست وسترن با شرکتی به نام اینفو پرینت (InfoPrint) همکاری کردند تا گزارشات سود مشتری را که شبیه قبض کارت اعتباری یا گزارش های بانکی است را طراحی کنند. هدف این بود که مشتریان بتوانند به راحتی درک کنند چه مزایایی را بدست آورده اند و چه میزان سود را به خود اختصاص داده اند. همچنین آنها این ملزومات بازاریابی را طوری طراحی کردند که مشتریان ترغیب شوند تا بفهمند برای کسب درآمد بیشتر چه کاری لازم است و چه کارهایی را انجام دهند تا این سود و عایدی بیشتر شود. این گزارش ها اطلاعاتی را به طرزی روشن و جامع ارائه می داد که به مشتریان این امکان را به وجود آورد تا از مزایای دریافتی به نحو احسن استفاده کنند و سود خود را به حداکثر میزان ممکن برسانند. (همچنین می توانید به استراتژی بازاریابی اطلاعاتی مراجعه کنید)

شرکت بست وسترن همچنین از جملات خاصی برای تشویق مشتریان به ثبت نام کارت های اعتباری مسترکارت (MasterCard) استفاده نمود و پیام های تبلیغاتی خود را بصورت خیلی زیرکانه و ظریف به مخاطبانش عرضه می کرد. بست وسترن برای نیمی از اعضای باشگاه وفادار خود گزارش های جدیدی همراه با کارت ارسال نمود و گزارش های قدیمی خود را برای نیمی دیگر از مشتریان ارسال کرد. پس از یک دوره آزمایشی هشت هفته ای، این شرکت مشاهده کرد که اعلام گزارش های جدید به طرز باورنکردنی اثرگذار بوده و منجر به افزایش فروش ۳۹ درصدی تعداد اقامت و افزایش ۳۴ درصدی مدت اقامت شد. این آمار برای این کسب و کار در یک صنعت کاملا رقابتی، واقعا دستاوردی خیره کننده بود که توانست سود سرشاری وارد این کسب و کار نماید. علاوه بر این، مشتریان پس از دریافت این گزارش های جدید، بیش از قبل در طرح مسترکارت شرکت کردند و این باعث شد تا همکاران و شریکان تجاری بست وسترن نیز از افزایش فروش ۵۰۰ درصدی (صرفاً از قبال این کسب و کار)  استفاده نمایند.

نقش ابزارهای آنلاین در اجرای استراتژی بازاریابی دقیق چیست؟

در حالی که شبکه های اجتماعی فرصت بازاریابی به روش مستقیم را برای کسب و کار  ها فراهم می کند، استراتژی بازاریابی دقیق نیز امکان تعامل با مخاطب های مناسب در زمان مناسب و از طریق پیام مناسب را امکان پذیر خواهد کرد. نتیجه اصلی این فرآیند افزایش وفاداری مشتریان و کاهش احتمال اتلاف بودجه در کسب و کار و کاهش صرف زمانی نابجا برای مشتریان است. بهتر است تیم های بازاریابی درباره تجربه های بمباران تبلیغاتی در فیس بوک و دیگر شبکه های اجتماعی تحقیق کنند و از بسترهای موجود در فضای آنلاین، به بهترین نحو ممکن استفاده کنند تا نرخ تعامل خود با مخاطبانشان را افزایش دهند.

امروزه اغلب مشتریان تمایل به داشتن یک حس وفاداری به مجموعه ای مشخص از برندهای مورد علاقه شان را دارند. به این ترتیب با پاسخگویی درست به این خواسته مشتری، امکان کسب سود بیشتر از طریق مشتریان ثابت فراهم می شود. از نقطه نظر مشتریان، درک درست برندها از نیازشان به معنای امکان تعامل مداوم با برندهای مورد علاقه شان و عدم دریافت پیام های تبلیغاتی مختلف و نامناسب است. رسانه های اجتماعی کمک می کنند تا رفتار مصرف کننده بطور دقیق بررسی شود و واحد بازاریابی رسانه های اجتماعی باید بتواند تبلیغات مناسب را برای مخاطب هدف خود ارسال نماید.

تمام هدف استراتژی بازاریابی دقیق تلاش برای ایجاد ارتباط کاملا هماهنگ و همسو با مشتریان است به نحوی که ماهیت و محصولات بتواند در انها احساسی عمیق ایجاد نماید. به این ترتیب دامنه مشتریان وفاداری تواند افزایش یابد و با محتوای مناسب در رسانه های اجتماعی نیز می توان آن را بهبود بخشید. حتی در اکثر اوقات، ارائه نظر سنجی های مختلف در رسانه های اجتماعی برای درک بهتر مخاطب، می تواند ابزاری برای توسعه محصول و محتوا بر اساس خواسته دقیق مخاطب باشد. ویژگی اصلی مشتریان وفادار تمایل بیشتر به خرید از یک برند خاص در مقایسه با دیگر رقباست و متاسفانه مشکل اصلی بسیاری از برندها با مشتریان معمولی، ناتوانی در حفظ آنها برای یک مدت زمان طولانی است. بدون تردید در راستای جلب نظر مشتریان فعلی و تبدیل شان به مشتریان ثابت، تیم بازاریابی باید اقدام به استفاده از ابزارهای نوین در بازاریابی و گردآوری اطلاعات به نحو دقیق گردد تا بتواند ارتباط خود را با مخاطب عمیق تر کند. همانطور که سابق بر این نیز بیان شد که شناخت مخاطب در استراتژی بازاریابی دقیق مب تواند اصلی ترین نقش را داشته باشد و دسته بندی درست و دقیق بر اساس نیازها، خواسته ها و ترجیحات مشتری نیز می تواند نقشی اساسی ایفا نماید.

چه کسانی باید برای اجرای استراتژی بازاریابی دقیق بکار گرفته شوند؟

هر کسی که در اجرای استراتژی بازاریابی دقیق بکار گرفته می شود در وهله اول باید فردی دقیق باشد و به جزئیات به طور کامل توجه نماید تا بتواند مشخصات رفتاری و خواسته های آنان را به خوبی تشخیص دهد. افراد فعال در این حوزه باید علاوه بر دقت درک درستی از موضوع داشته باشد و به ظرافت های جانبی آن توجه ویژه ای داشته باشند تا بتوانند راه حل های درست و منطقی را به تیم مدیریت پیشنهاد دهند.

کارشناس تحقیقات بازار

کارشناس تحقیقات بازار برای شناسایی روند خرید محصولات، مشتریان و بازارهای اصلی و فرعی، داده های بازار را جمع آوری کرده و آنها را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهد. تجزیه و تحلیل آنها زمینه ای می شود تا بازاریابان در قسمت های دیگر، برای ایجاد پیام های تبلیغاتی مرتبط و موثر اقدامات خاص خود را طرح ریزی کرده و آنها را پیاده سازی کنند. این یک سمت سازمانی کاملاً یک سمت فنی است که شامل تلفیق حجم عظیمی از داده ها با هوش تحلیلی است. مدرک بازاریابی برای یک کارشناس تحقیقات بازار بسیار مفید است اما کاملاً ضروری نیست ولی می تواند به آنها بینش بازار بدهد تا مشتریان را به خوبی تحلیل کنند. بسیاری از کارشناس تحقیقات بازار دارای مدرک آمار یا ریاضی هستند و می توانند داده ها را به خوبی واکاوی نمایند. مهمترین مهارت برای انجام این نوع کارها عشق به اعداد و ارقام است. دقت در جزئیات و مهارت در شناسایی مهمترین اطلاعات و داده های موثر برای کسب و کار نیز یکی از عوامل تأثیرگذار بر فعالیت اثربخش این افراد است.

مدیر برنامه وفاداری

مدیران برنامه های وفاداری وظیفه دارند مشتریان را به یک شرکت یا یک برندخاص وفادار نگه دارند. در بعضی موارد، آنها یک برنامه واحد را مدیریت می کنند تا خروجی مورد نظر خود را بدست آورند. در برخی دیگر  آنها ممکن است مسئول همه تلاشهای بازاریابی باشند تا در نهایت همه آنها منجر به حفظ و نگهداشت مشتری شود. وظیفه آنها این است که از مشتریان موجود نمایه ای ایجاد کرده و سپس موثرترین و کارآمدترین راه ها را برای حفظ تعامل کسب و کار با مشتری پیدا کنند.

مدرک کارشناسی در حوزه بازاریابی برای هر مدیر برنامه وفاداری لازم است زیرا مفاهیم وفاداری در همه ارکان بازاریابی باید دیده شود. آموزش تکمیلی در رشته روابط عمومی یا روانشناسی نیز می تواند برای برخورد درست با مشتریان و درک نیاز آنها بسیار مفید باشد. از آنجا که به طور معمول صرفاً بزرگترین شرکت ها تلاش می کنند تا برنامه های وفاداری گسترده ای را ایجاد نمایند و مشتریان را در بلندمدت نیز با خود همراه کنند، این سمت سازمانی به نوعی برای بسیاری از کسب و کار کوچک و متوسط نسبتاً غیر معمول است و غالبا مدیر برنامه های وفاداری، یک موقعیت شغلی ارشد محسوب می شود.

کپی رایتر

کپی رایترها مسئول ایجاد متن و محتوای مناسب همراه با هرگونه تبلیغاتی هستند که مناسب جامعه هدف باشد. محتوای بیشتر پیام های بازاریابی توسط یک کپی رایتر نگارش می شود و آنها باید متن خود را به گونه ای طراحی نمایند که بتواند در مخاطب انگیزه و تحرک لازم را ایجاد نماید. این وظیفه آنها خواهد بود که بهترین روش را برای جلب نظر مشتریان موجود پیدا کنند و سپس محتوای تبلیغاتی مناسب را ایجاد کنند. آنها باید محتوای متنی خود را متناسب با بیان مرسوم و رایج گروه های جمعیتی هدف، تهیه و تنظیم نماید.

دریافت مدرک بازاریابی برای یک کپی رایتر بسیار مفید خواهد بود و میتواند به آنها نگرشی بازار محور ارائه کند. اما برای یک کپی رایتر ضروری نیست که حتما دانش بازاریابی را کسب کند؛ به همین اندازه که بتواند بازار و نیاز مشتری را به خوبی تشخیص دهد و آنها را از یکدیگر تفکیک کند، می تواند دانش بازاریابی را فراگیرد. بسیاری از آنها پس از دریافت مدرک انگلیسی یا علوم ارتباطات وارد این رشته کاری می شوند و محتوای خود را بصورت تعاملی نگارش می کنند. مهمترین مهارت های یک کپی رایتر متبحر در تسلط کامل بر زبان انگلیسی، شناخت موضوعات روز در جهان وهمچنین توانایی درک آنچه مشتری می خواهد، خلاصه می شود.

جهت ارتقاء سطح کیفی مقالات و تکمیل مباحث مربوطه، لطفا نظرات و دیدگاههای خود را در پایان این مقاله درج کنید، همچنین چند مقاله مرتبط با موضوع استراتژی بازاریابی دقیق برای مخاطبان سایت شریف استراتژی به اشتراک گذاشته شده است.

Precision Marketing: How to Boost Revenue With Relevance

Understanding Precision Marketing and How It Can Increase

Precision Marketing: Using data to transform marketing ROI

Precision Marketing: How to Boost Sales By Staying Relevant

delivers precision marketing through DoubleClick

1 پاسخ
دیدگاه خود را ثبت کنیدتمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *