اتوماسیون بازاریابی

اتوماسیون بازاریابی یا مارکتینگ اتومیشن چیست؟

در این مقاله قصد داریم به معرفی و توضیح مفهوم اتوماسیون بازاریابی یا همان مارکتینگ اتومیشن (marketing automation) بپردازیم و تعریفی دقیق از اتوماسیون بازاریابی را بیان کنیم. در ادامه نحوه اجرا و مراحل پیاده سازی اتوماسیون بازاریابی را در سازمان‌ها و کسب و کارها مرور خواهیم کرد. پس از خواندن این مقاله شما میدانید که استفاده از اتوماسیون بازاریابی چه مزایا و تاثیری بر کسب و کار شما خواهد داشت و می‌تواند چه نتایج و دستاوردهایی را به ارمغان آورد. قاعدتاَ این نرم افزار یک ابزار قدرتمند برای ارتباط و تعامل صحیح با مشتریان و بازار است که می‌تواند نقش بسزایی در رشد و توسعه شرکت داشته باشد.

مقدمه ای بر اتوماسیون بازاریابی

 همه ما روزهایی را که ساعت ها در جلسات پشت سر هم بوده ایم را داشته‌ایم، در صورتی که هنوز فهرست بزرگی برای انجام دادن کارهای باقی مانده داریم مانند ارسال ایمیل برای مشتریان احتمالی و یا پست‌های وبلاگ جدید و می دانیم که هیچ راهکاری وجود ندارد که بتوانیم همه کارها را انجام دهیم. اما خوشبختانه راه حلی وجود دارد، که نه تنها می‌تواند کمی از کار را برای ما انجام دهد، بلکه می‌تواند فرایند بازاریابی ما را کارآمدتر کند؛ این راه حل اتوماسیون بازاریابی است!

اتوماسیون بازاریابی چیست؟

به طور خلاصه، اتوماسیون بازاریابی به نرم افزاری که بازاریابی کسب و کارتان را خودکار می کند، اطلاق می شود. این نرم افزار برای کمک به شما در اولویت بندی و اجرای وظایف بازاریابی به روشی ساده تر و کارآمدتر طراحی شده است. اما این برای شما به عنوان یک بازاریاب چه معنایی می تواند داشته باشد؟ برخلاف اتوماسیون فرایندهای تولید، پیاده‌سازی یک سیستم اتوماسیون بازاریابی شغل شما را تاثیرگذار تر می‌کند. از این رو در عین حال که اعتبار محتوایی که تولید می کنید را حفظ می کند می تواند بخشی از زمان شما را نیز آزاد کند و به شما در رسیدن به اهدافتان کمک کند. هدف نهایی از بازاریابی، ایجاد درآمد بیشتر برای شرکت شما است. بنابراین برای انجام این کار، ما باید ترافیک را به وب سایت خود هدایت کنیم، آن ترافیک را به سرنخ و در نهایت سرنخ ها را به مشتری تبدیل کنیم. جایی که اتوماسیون بازاریابی بسیار تاثیرگذار واقع می شود، در طول مراحل تبدیل و بسته شدن این فرایند است.

مزایای اتوماسیون بازاریابی چیست؟

با استفاده از اتوماسیون بازاریابی بخش‌های مختلف بازاریابی می‌توانند کارهای تکراری مانند بازاریابی ایمیلی، پست‌گذاری در رسانه‌های اجتماعی و حتی کمپین‌های تبلیغاتی را خودکار کنند. استفاده از این ابزار نه تنها به خاطر کارایی، بلکه برای ارائه تجربه شخصی‌تر به مشتریان شما نیز بسیار تاثیر گذار است. فناوری پشت اتوماسیون های بازاریابی، انجام این وظایف را سریع‌تر و آسان‌تر می‌کند. وقتی چالش‌های رایج کسب‌وکارها را ارزیابی می کنیم، درمی یابیم که همچنان ایجاد سرنخ و حفظ تعامل با مشتریان در طول سفرشان در اولویت است. همراه با این اهداف، کسب‌وکارها با انفجار داده‌های جمع‌آوری‌شده مواجه می‌شوند، اما برای استفاده از آن تلاش می‌کنند.

نرم‌افزار اتوماسیون بازاریابی می‌تواند با استفاده از داده‌ها و با ساده‌سازی گردش‌های کاری ما به غلبه بر این چالش‌ها کمک کند.

بیشتر کسب‌وکارها اتوماسیون بازاریابی را ابزاری متوسط ​​می‌دانند که برای پرورش سرنخ‌ها از طریق ارسال ایمیل به صورت خودکار عمل می کند. در حالی که بازاریابی ایمیلی برای اتوماسیون بازاریابی بسیار خوب است، اما باید در نظر داشت که این رویکرد می‌تواند منجر به تجربه‌ای از هم گسیخته برای مشتریان بالقوه و مشتریان فعلی شود که مسیر بازاریابی، فروش و خدمات به مشتریان را طی می کنند. مشتریان بالقوه از طریق یک قیف فروش خیالی با نقاط تماس دلخواه و محتوای غیر مرتبط ترغیب می شوند. در واقع کسب‌وکارها به جای سازماندهی عملکرد خود با توجه به نیازهای فردی مشتری، بر اساس شیوه های معمول و به صورت تکراری عمل می کنند. با این حال، استراتژی های بازاریابی خودکار باید در طول چرخه عمر مشتری به کار گرفته شوند. وقتی اتوماسیون بازاریابی به طور متفکرانه یکپارچه شود، زمینه مناسبی برای روابط سالم و طولانی مدت با مشتریان شما نیز ایجاد می شود. زمانی که عملکرد اتوماسیون بازاریابی مطلوب باشد، دو مزیت اصلی برای کسب و کار شما به ارمغان می آورد:

گردش کار شخصی سازی شده

هر یک از اقدامات مشتریان بالقوه شما یک داده اضافه برای استراتژی بازاریابی شما است و به شما نشان می دهد که مشتریان بلافاصله به دنبال چه چیزی هستند. همانطور که این اطلاعات مفید است، ردیابی این رفتارها به صورت دستی غیرممکن است. از این رو کسب‌وکارها می‌توانند با نرم‌افزار اتوماسیون بازاریابی، از این ورودی‌ها در چندین کانال، برای درک عمیق نیازهای مشتریان خود و ارائه محتوای مناسب در زمان مناسب استفاده کنند. این گردش‌های کاری، مشتریان بالقوه را  به سمت محتوای مفید سوق می دهد و در نتیجه سرنخ‌هایی به دست می‌آید که می‌توان آنها را به صورت متفکرانه در بین مشتریان پرورش داد. هر چند اتوماسیون بازاریابی به همین جا ختم نمی شود. با وجود مشتری در مرکز فلایویل، کسب و کارها می توانند به جذب مشتریان با گردش کار شخصی سازی شده ادامه دهند که منجر به مشتریان وفادار و تکراری می شود که دوستان و خانواده خود را معرفی می کنند.

ساده سازی فرایندها

شما می توانید کل شرکت خود را با فرایندهای ساده ای که مشتریان‌تان را در مرکز همه چیز نگه می دارد گرد هم بیاورید. بنابراین قادر هستید که فرایندهایی را بسازید تا در تیم‌های عملکردی مختلف کار کنند و از این طریق تلاش مشتری را در هر مرحله از سفر کاهش دهید. از موانع بگذرید و با هم کار کنید تا یک تجربه مشتری یکپارچه را از همان اولین تماس تا خرید مشتری و فراتر از آن ارائه دهید. با اتوماسیون بازاریابی موثر، نیازی به رویه‌های پیچیده انتقال دهی نیست، چرا که همه چیز به طور خودکار در حافظه مرکزی داده ذخیره می‌شود و گردش‌های کاری داخلی نیز می‌توانند به شما در اولویت‌بندی وظایف کمک کند.

نحوه اجرای اتوماسیون بازاریابی چگونه است؟

امروزه هزاران بازاریاب برای ایجاد نتایج بهتر به بازاریابی ایمیلی متکی هستند. آنها ایمیل‌های گسترده ای را برای کل لیست مشتریان بالقوه و مشتریان فعلی خود ارسال می‌کنند، به امید اینکه این پیام برای  برخی از آنها تاثیر گذار باشد و آنها را برای خرید ترغیب کند. اما آیا بنظر شما این راهکار مناسبی است؟

این روش ممکن است گاهی اوقات برای شما مفید باشد، اما در واقع شما در این وضعیت قرار می گیرید:

  • شما در حال هدر دادن زمان و پول ارزشمند خود جهت بازاریابی برای کسانی هستید که ممکن است هرگز به آنچه به اشتراک می گذارید علاقه ای نداشته باشند.
  • شما ممکن است لیست خود را بسوزانید؛ یعنی مخاطبین خود را آزار دهید و باعث شوید که آنها شما را ترک کنند و شما فرصت های بازاریابی خود را در آینده برای آنها از دست بدهید.

در واقع، این یک برنامه بازاریابی تاثیرگذار به نظر نمی رسد. یا حداقل مناسب نیست که از آن استفاده کنید. به همین دلیل است که یک سیستم اتوماسیون بازاریابی می تواند برای کسب و کار شما مفید باشد.  اتوماسیون بازاریابی به شما این امکان را می دهد که سرنخ های خود را در کل فرایند خرید پرورش دهید و پیام های بسیار هدفمند و شخصی سازی شده ای را ارائه دهید که موانع خاص آنها را برای خرید برطرف کنند. به عنوان مثال، این شبیه به یک گردش کار ایمیل خودکار و اولیه است:

مرحله ۱: به لیست هدفمندی از مخاطبین‌تان یک دعوت نامه ایمیلی برای دانلود آخرین مقاله خود، ارسال کنید.

مرحله ۲: برای همه افرادی که این پیشنهاد را دانلود کرده اند یادداشت تشکر ارسال کنید.

مرحله ۳: چند روز بعد، یک ایمیل پیگیری به لیست افرادی که آن مقاله را دانلود کرده‌اند ارسل کنید و پیشنهاد یک مطالعه موردی مرتبط با آن موضوع را ارائه دهید.

مرحله ۴: در نهایت، زمانی که شخصی آن مطالعه موردی را دانلود می‌کند، تیم فروش شما اعلانی دریافت می‌کند تا بتوانند او را پیگیری کنند؛ در این مرحله تیم فروش متوجه می شود که این شخص اکنون بسیار واجد شرایط و احتمالا در مراحل اولیه خرید است.

اکنون، برای لحظه ای خود را به جای مشتری احتمالی خود قرار دهید. اگر این شما بودید که از یک شرکت، اطلاعاتی در مورد محصولات و یا خدمات آنها دریافت می‌کردید، آیا ترجیح نمی دادید که ایمیل‌هایی مانند ایمیل‌  بالا را دریافت کنید؟ این ایمیل ها احساس شخصی سازی شدن را القا می کنند و در واقع این احساس را که برای شما و نحوه تعامل شما با آن شرکت طراحی شده است، ایجاد می کند. از این رو این باعث می شود که شما به احتمال زیاد به آن شرکت اعتماد کنید و در نهایت احتمال خرید از آن برای شما افزایش می یابد. کسب درآمد با یک سیستم خودکار، پایه و اساس اتوماسیون بازاریابی است. تا به شما به عنوان یک بازاریاب، توانایی هدف قرار دادن مخاطبین خود و ارسال محتوایی که بر اساس رفتار آنها باشد را برای شما، فراهم کند. در این صورت زمانی که آنها نیاز به اطلاعاتی دارند، شما می توانید به راحتی این کار را انجام دهید، تصمیم خرید آنها را آسان کنید و در نتیجه، نرخ تبدیل (و درآمد) شرکت خود را افزایش دهید.

در بهترین حالت، اتوماسیون بازاریابی ترکیبی از نرم افزار، استراتژی و مشتری مداری است. این به شما امکان می‌دهد با محتوای بسیار شخصی‌ سازی شده و مفید، مشتریان بالقوه را پرورش دهید و در تبدیل آنها به مشتریان راضی و مشتریان به حامیان وفادار کمک می‌کند. برای استفاده بهینه از اتوماسیون بازاریابی، بهتر است شرکت ها سرتاسر کسب و کار خود را به اتوماسیون مجهز کنند تا بتوانند موانع را از بین ببرند و تیم ها را با فرایندهایی سازماندهی کنند که باعث صرفه جویی در زمان می شود. این ابزار در ترکیب با ارتباط انسانی، می تواند فلایویلی ایجاد کند که باعث رشد کسب و کار شما شود. شما می توانید با تمرکز بر سفر مشتری، به جای نیازهای کسب و کار خود شروع کنید. نقاط تماس بالقوه ای را شناسایی کنید که می توانند از اتوماسیون بازاریابی سود ببرند و فرایندهایی را ایجاد کنید که مسیر حرکت مشتری را از نقطه تماس به نقطه دیگر آسان کند.

  • با استفاده از یک CRM که با نرم افزار اتوماسیون بازاریابی شما ادغام می شود، مخاطبین را سازماندهی کنید، در این صورت هر اقدامی که مشتری انجام می دهد به عنوان نقطه داده دیگری ردیابی می شود.
  • از این نقاط داده استفاده کنید تا مشتریان را به مرحله بعدی سفرشان متصل کنید؛ چه محتوای آموزشی، یک فروشنده یا یک بررسی موفقیت مشتری باشد. مزیت اتوماسیون بازاریابی این است که می توانید از این رویکرد بی عیب و نقص با هزاران مشتری در یک زمان استفاده کنید.

یک استراتژی اتوماسیون بازاریابی عالی، تیم‌های شما را با اولویت‌بندی وظایف و تسریع در دستیابی به سادگی همگام‌سازی می‌کند. سوابق تماس می تواند در اختیار تیم بازاریابی باشد تا زمانی که سرنخ آماده تماس با فروش باشد و در این مرحله، اتوماسیون آن را  به نماینده فروش اختصاص می دهد. هنگامی که مشتری خرید می کند، بخش موفقیت مشتری مطلع می شود و می تواند تمام مکالمات و اقدامات قبلی مشتری را در مسیر فروش مشاهده کند. این فرایند نه تنها یکپارچه و کارآمد است، بلکه یک رابطه بلندمدت بین مشتری و کسب و کار ایجاد می کند.  

بایدها و نبایدهای اجرای اتوماسیون بازاریابی چیست؟

اکنون که به تفصیل توضیح داده‌ایم که اتوماسیون بازاریابی چیست، می‌خواهیم به نکاتی در مورد پیاده‌سازی یک پلتفرم جدید در فرایند کسب و کارتان بپردازیم. 

فرایند فعلی خود را بدون بررسی مجدد اهداف‌تان خودکار نکنید

از آنجا که اتوماسیون بازاریابی می‌تواند زندگی ما را به عنوان بازاریاب آسان‌تر کند، برای بسیاری از ما، اولین گام در مرحله ادغام این موضوع در استراتژی‌مان این است که همه کارهایی را که قبلا انجام می‌دادیم را خودکار کنیم. در حالی که این ممکن است راه درستی باشد، بهتر است قبل از شروع یک لحظه به اهداف خود نگاه کنید. نکته اینجاست که ما نمی خواهیم اجازه دهیم اتوماسیون بازاریابی ما را به سمت اجرای استراتژی هایی سوق دهد که می دانیم برای مشتریان یا مشتریان بالقوه ما مطلوب نیستند. ما نمی‌خواهیم به عادت‌های بد خود بازگردیم و به آنچه را که مشتریانمان نیاز دارند یا از ما می‌خواهند، در نظر نگیریم.

اتوماسیون بازاریابی را با استراتژی بازاریابی درونگرای خود یکپارچه کنید

بازاریابی درونگرا در مورد ارائه محتوای ارزشمندی است که با نیازها و علایق مشتریان شما مطابقت دارد. اگر شروع به استفاده از اتوماسیون بازاریابی کنید، این نباید تغییر کند. در واقع، باید ارتباطات خود را تقویت کنید، زیرا از این طریق می توانید محتوای مورد نظر آنها را در زمان دقیقی که به آن نیاز دارند، ارائه دهید.

فقط پیام‌های همگانی را ارسال نکنید

با اتوماسیون بازاریابی، نیازی به ارسال یک پیام کلی و گسترده به کل لیست مخاطبین‌تان نیست که در نهایت حذف شود یا به علت مرتبط نبودن به عنوان هرزنامه علامت گذاری می شود.

محتوای بسیار هدفمند و خاص را برای مخاطبان محدود ارسال کنید

سعی کنید محتوای مورد نظر مردم را ارائه دهید. یک لحظه خود را جای مشتری بگذارید و فرض کنید که با یک شرکت، تعاملی برقرار کرده‌اید. احتمالا ممکن است شما بخشی از محتوای آنها را دانلود کرده باشید و واقعا آنچه که خوانده اید را دوست داشته باشید. ایمیل بعدی که دریافت می کنید مربوط به موضوعی است که کاملا نسبت به آنچه خوانده اید متفاوت است. آیا اگر ایمیلی دریافت کنید که بیشتر به موضوع مورد علاقه شما می پردازد، تاثیرگذارتر نخواهد بود؟ از آنجایی که آنها به سوالات شما پاسخ می دهند، احتمال خرید از آن شرکت بسیار بیشتر است، اینطور نیست؟ اتوماسیون بازاریابی، دقیقا  برای این کار مناسب است.

اجرای اتوماسیون بازاریابی چه تاثیری در کسب و کار ها دارد؟

اساسا اتوماسیون بازاریابی می تواند در ساده سازی تلاش های بازاریابی شما مفید واقع شود. بنابراین در این بخش با توجه به اهمیت و کارایی این ابزار، به موارد تاثیر گذار در کسب و کار شما، می پردازیم.

اتوماسیون بازاریابی چه تاثیری در کسب و کار ها دراد؟

۱. افزایش بهره‌وری

اتوماسیون بازاریابی همه بخش های کسب و کار شما را کارآمدتر می کند. شما به طور بالقوه می توانید هزینه های کارکنان را کاهش دهید و در عین حال وقت تیم خود را برای کار روی پروژه های مهم تر و استراتژیک آزاد کنید. بنابراین در اینجا نرم افزار اتوماسیون بازاریابی می تواند به جای ارسال پست به صورت دستی در رسانه های اجتماعی، این فرایند را خودکار کند. این بدان معناست که تیم شما می تواند کارهای خلاقانه تری مانند برنامه ریزی برای کمپین ها و پروژه های آینده شما انجام دهد. علاوه بر این، کار با یک پلتفرم اتوماسیون، وظایف تیم شما را آسان تر می کند. زیرا کارکنان شما می توانند در رسانه های اجتماعی پست بگذارند، یک کمپین ایمیلی ایجاد کنند، یک وبلاگ ارسال کنند و یا یک صفحه فرود در یک نرم افزار ایجاد کنند. در نهایت، این باعث صرفه جویی در وقت تیم شما هنگام ایجاد کمپین می شود.

۲. همسویی بازاریابی و فروش

اگر تلاش‌های فروش و اتوماسیون بازاریابی خود را با استفاده از این نرم‌افزار ترکیب کنید، می‌توانید اهداف و تلاش‌های شرکت را همگام سازی کنید. اساسا این ابزار، روند انتقال از سرنخ های واجد شرایط بازاریابی به سرنخ های واجد شرایط فروش را بسیار آسان تر می کند. علاوه بر اینها، این ابزار می‌تواند به شما در ایجاد سرنخ بیشتر و افزایش فروش کمک کند. تیم بازاریابی شما زمان بیشتری را صرف استراتژی راهبردی برای افزایش نرخ تبدیل می کند، در حالی که تیم فروش شما بهره وری را افزایش می دهد. بنابراین این یک برد-برد است.

۳. افزایش نرخ تبدیل

نرم افزار اتوماسیون بازاریابی می تواند به شما کمک کند نرخ تبدیل خود را افزایش دهید و سرنخ های خود را به طور موثرتری مدیریت کنید. همچنین، این ابزار سرنخ‌های شما را ردیابی می‌کند و حتی می‌توانید از آن برای هدف‌ گذاری مجدد بازدیدکنندگان وب‌سایت خود که به سرنخ تبدیل نشده اند، استفاده کنید. اتوماسیون بازاریابی به تیم شما زمان بیشتری می دهد تا استراتژی بازاریابی شما را تجزیه و تحلیل کند و نحوه جذب بازدیدکنندگان را در نظر بگیرد.

۴. ارائه گزارش دقیق

گزارش تجزیه و تحلیل‌های شما می‌تواند فرآیندی چالش برانگیزی به نظر برسد، اما با استفاده از پلتفرم‌های اتوماسیون بازاریابی این کار آسان می شود. شما باید بتوانید از نرم افزار خود برای تولید گزارش های خودکار استفاده کنید، در این صورت یک کار دست و پا گیر، ساده می شود. علاوه بر این، پلتفرم‌های اتوماسیون بازاریابی می‌توانند یک نمای کلی از روند کسب و کار شما در سطح بالایی ارائه دهد. این به شما کمک می کند تا عوارض و موانع پیش رو را ببینید. همچنین، با گزارش‌دهی دقیق و کارآمد می‌توانید متوجه ضعف های عملکرد خود بشوید. آیا سرنخ ها در طول کمپین های ایمیلی شما کاهش می یابند؟ یا در طول فرآیند فروش شما باقی می مانند؟ در هر صورت، تجزیه و تحلیل دقیق به شما کمک می کند آن نقاط را شناسایی کرده و به موقع آنها را برطرف کنید.

۵. استراتژی بازاریابی شخصی

از آنجایی که تیم شما به جای وارد کردن دستی داده ها، زمان بیشتری را صرف ایجاد آنها می کند، نرم افزار اتوماسیون بازاریابی به آنها اجازه می دهد تا محتوای شخصی سازی شده بیشتری را از طریق قابلیت های تقسیم بندی و گزارش دهی خود ایجاد کنند. بنظر شما اتوماسیون بازاریابی چگونه این امر را تسهیل می کند؟ اتوماسیون بازاریابی بازدیدکنندگان وبسایت شما را به سرنخ تبدیل می کند و هنگامی که می دانید سرنخ های شما چه کسانی هستند، می توانید آنها را بر اساس رفتار یا ویژگی ها تقسیم بندی کنید. کل فرآیند پرورش سرنخ باید شخصی سازی شود، بر این اساس سرنخ های شما پیام های شخصی دریافت می کنند و شما می توانید تعامل آنها را پیگیری کنید. همچنین این به امتیازدهی سرنخ ها نیز کمک خواهد کرد.

۶. امتیازدهی سرنخ ها

نرم‌افزار اتوماسیون بازاریابی می‌تواند امتیازدهی سرنخ را برای تیم شما تنظیم می کند تا وقتی سرنخ شما از سرنخ واجد شرایط برای بازاریابی به سرنخ واجد شرایط فروش تبدیل می شود، تیم فروش شما را مطلع می‌کند. این مورد نیز نشان دهنده همسویی بهتر بین تیم های بازاریابی و فروش شما است. همچنین، از این طریق این فرآیند خودکار می شود که باعث آسان تر شدن و صرفه جویی در زمان می گردد. این بدان معناست که هیچ وقتی تلف نمی شود و تیم فروش شما می تواند فورا با مشتریان احتمالی تماس بگیرد.

۷. مدیریت داده ها

پلتفرم‌های اتوماسیون بازاریابی، سرنخ‌های شما و تعامل آنها با سایت شما را پیگیری می‌کنند، که این بدان معنا است که مدیریت داده های شما آسان تر از همیشه می شود و علاوه بر این، داده های شما را به صورت خودکار به روز نگه می دارد

۸. مقیاس پذیری فرایندها

هر زمان که سیستم ها و فرآیندهای بازاریابی خود را تنظیم می کنید، مهم است که مقیاس را در نظر داشته باشید. آیا این فرآیند می تواند با شرکت شما رشد کند؟ اگر مقیاس پذیر نباشد، توسعه شرکت شما سخت خواهد بود. اتوماسیون بازاریابی به شما کمک می کند فرایندهایی را ایجاد کنید که مقیاس پذیر باشند. هرچه یک فرآیند دستی‌تر باشد و بیشتر به یک فرد وابسته باشد، زمانی که تیم رشد می‌کند، مقیاس‌پذیری آن سخت‌تر خواهد بود

۹. پرورش سرنخ ها

آخرین مزیت این ابزار فراهم کردن قابلیت پرورش سرنخ است. نرم افزار اتوماسیون بازاریابی ابزاری است که می توانید کمپین های ایمیلی قطره ای ایجاد کنید و موفقیت آنها را پیگیری کنید. بدون قابلیت پرورش سرنخ، تبدیل سرنخ ها به مشتریان بالقوه دشوار تر خواهد بود. Optimus Prime معتقد است که اتوماسیون بازاریابی یکی از بهترین راه ها برای ایجاد یک برنامه بازاریابی است که با شرکت شما رشد می کند. علاوه بر این، شما می توانید بخش‌های دیگری مانند فروش و خدمات مشتری را نیز همسو کنید.

چگونه اتوماسیون بازاریابی بر مشتریان شما تاثیر می گذارد؟

اتوماسیون بازاریابی صرفا محدود به این نیست که چه کاری می تواند برای کسب و کار شما انجام دهد. علاوه بر این با حل نقاط درد مشترکی که در عصر دیجیتال و همه‌کانال ها به وجود آمده‌اند، برای مشتریان شما سودمند است. مشتریان شما غرق در اطلاعاتی هستند، که یافتن پاسخ های مورد نیاز را دشوار می کند. هنگامی که آنها موفق می شوند با شرکت شما تماس بگیرند، اغلب در حین جابجایی از تیمی به تیم دیگر، در بین کانال ها و پلتفرم ها، تجربه متفاوتی دارند. اتوماسیون بازاریابی می تواند این اصطکاک را با اتصال تیم ها، جمع آوری داده ها در قالبی که قابل استفاده باشد و اولویت بندی کارهای پشت صحنه کاهش دهد.

محتوای مرتبط تری ارائه کنید

با اتوماسیون بازاریابی، می توانید در مورد آنچه که هر مشتری می بیند، مطلع باشید. از تبلیغات گرفته تا بازاریابی ایمیلی، می توانید از پرسونای خریدار همراه با هدف‌گیری رفتاری استفاده کنید تا فقط اطلاعات مورد نیاز هر مشتری را ارسال کنید. مشتریان زمان کمی دارند – اتوماسیون با استفاده از داده‌هایی که از قبل جمع‌آوری می‌کنید برای برجسته کردن مرتبط‌ترین محتوا در زمان مناسب، به کاهش تعقیب کمک می‌کند.

پاسخ های بهتر و سریعتر ارائه دهید

اتوماسیون بازاریابی به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا وظایف خود را اولویت‌بندی کنند و سرنخ‌ها را مدیریت کنند، بنابراین سوالات دریافتی به سرعت پاسخ داده می‌شوند. به علاوه، با داده های رفتاری ذخیره شده در CRM شما، کارمندانی که در ارتباط با مشتریان هستند این اختیار را دارند که بدون نیاز به جستجوی اطلاعات اولیه، کمک های مرتبط تری ارائه دهند. تاریخچه مشتریان خود را درک کنید و پاسخ‌های خودکار را بر اساس خریدهای قبلی، اقدامات درون محصول یا ارزش مادام العمر انجام دهید.

تجربه‌های یکپارچه و همه‌کاناله را ارائه دهید

هیچ کس دوست ندارد نیازهای خودش را تکرار کند و به همین دلیل است که اتوماسیون بازاریابی برای مشتریان بسیار عالی است. داده‌ها جمع‌آوری، ذخیره و در نرم‌افزار بازاریابی شما استفاده می‌شوند تا بتوانید تجربه‌ای شخصی مانند فرم‌های از پیش پر شده، ایمیل‌های هدفمند که نیازهای آنها را برآورده می‌کنند و خدمات مشتری که مانند فروشگاه در خیابان آشنا هستند را به مشتریان خود ارائه دهید. با اتوماسیون، مشتریان بدون توجه به کانالی که با شما تماس می گیرند، این تجربه را دارند.

قیمت نرم افزار اتوماسیون بازاریابی

قیمت نرم افزار ها و پلتفرم های اتوماسیون بازاریابی با توجه به مواردی که در ادامه به آنها می پردازیم متغیر است.

  • نوع کسب و کار شما از لحاظ کوچک، در حال توسعه یا بزرگ و سازمانی بودن 
  • امکانات و ویژگی هایی که سازمان یا کسب و کار شما به آن نیاز دارد که می تواند شامل بازاریابی ایمیلی، بازاریابی رسانه های اجتماعی، مدیریت سرنخ ها، اتوماسیون تبلیغات و یا مدیریت گردش کار باشد.
  • مدت زمانی که قصد دارید از این ابزار استفاده کنید، از بسته های یک ماهه تا سالانه 

قیمت این ابزار در بازار با توجه به نیاز شما از ۸۰ هزار تومان تا ۸ میلیون تومان را پوشش می دهد. همچنین، باید در نظر داشت که علاوه بر استفاده مستقل از این نرم افزار می توان از پلتفرم های CRM که مجهز به این ابزار نیز هستند استفاده کنید.

خلاصه و جمع بندی

اتوماسیون بازاریابی یا مارکتینگ اتومیشن ابزاری کارآمد و قدرتمند برای خودکارسازی بازاریابی و سهولت در اولویت بندی و اجرای وظایف بازاریابی است. این ابزار در واقع  ترکیبی از نرم افزار، استراتژی و مشتری مداری است و به شما امکان می‌دهد با محتوای بسیار شخصی‌ سازی شده و مفید، مشتریان بالقوه را پرورش دهید و در تبدیل آنها به مشتریان راضی و مشتریان به حامیان وفادار به شما کمک می‌کند. نرم افزار اتوماسیون بازاریابی هنگامی که سرتاسر شرکت خود را به آن مجهز کنید می تواند موانع پیش روی شما را از بین ببرد و همچنین باعث صرفه جویی زمان شما و رشد و توسعه سازمان و کسب و کارتان شود. به علاوه این ابزار در بهبود ارتباط و تعامل شما با مشتری نیز تاثیر گذار است و با در نظر گرفتن نیاز مشتریان شما می تواند آنچه را که در کسب و کار شما جستجو می کنند به راحتی در دسترس آنها قرار می دهد. به صورت کلی ابزار مورد نظر در سازماندهی و منسجم شدن سیستم بازاریابی شما تاثیر بسزایی می گذارد.

جهت ارتقاء سطح کیفی مقالات و تکمیل مباحث مربوطه، لطفا نظرات و دیدگاههای خود را در پایان این مقاله درج کنید، همچنین چند مقاله مرتبط با موضوع اتوماسیون بازاریابی برای مخاطبان سایت شریف استراتژی به اشتراک گذاشته شده است.

What is Marketing Automation?

Learn about marketing automation and how it works

What Is Marketing Automation? How Does It Work?

The best marketing automation software

Best Marketing Automation Software 

 

0 پاسخ
دیدگاه خود را ثبت کنیدتمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *