تعریف دقیق استراتژی بازاریابی شخصی سازی شده چیست؟

تعریف دقیق استراتژی بازاریابی شخصی سازی شده چیست؟

در این مقاله قصد داریم به بیان استراتژی بازاریابی شخصی سازی شده (personalized marketing) بپردازیم و فرایند شخصی سازی را در تمام ارکان بازاریابی تشریح نماییم. استراتژی بازاریابی شخصی سازی شده مفهومی است که می تواند با چندین استراتژی و تاکتیک بازاریابی آمیخته شود و نوآوری های جدیدی ایجاد نماید. در ادامه فرایند اجرای استراتژی بازاریابی شخصی سازی شده را مورد بررسی قرار می دهیم و نحوه پیاده سازی یک کمپین با رویکرد استراتژی بازاریابی شخصی سازی شده را شرح می دهیم. همچنین شاخص های ارزیابی موفقیت آن را مورد بررسی قرار میدهیم. پس از خواندن این مقاله شما میدانید که چه نفراتی باید برای اجرای موفقیت آمیز یک استراتژی بازاریابی شخصی سازی شده بکار گرفته شوند و نقش هر یک از این ارکان چه خواهد بود.

مقدمه ای بر استراتژی بازاریابی شخصی سازی شده

تصور کنید که سالروز تولد یکی از دوستان شماست، دوستی که به کتاب و مطالعه بسیار اهمیت می دهد و عاشق کتاب خواندن است. شما قصد دارید برای او کتاب بخرید. در ابتدا شاید به یک کتابفروشی محلی و نزدیک خانه خود سری بزنید و یا پشت رایانه خود قرار بگیرید یا از طریق تلفن همراه، به دنبال کتابفروشی های اینترنتی بگردید. شما کتابهای مختلفی را جستجو می کنید و آنها را مورد بررسی قرار می دهید تا بهترین کتاب را انتخاب کنید.

این امکان وجود دارد که وقتی به یک سایت فروشگاه اینترنتی کتاب مراجعه می کنید، زمانیکه مرورگر وب خود را باز می کنید و به دنبال کتاب در آن وبسایت می گردید، سایت مورد نظر نیز قصد می کند تا در انتخاب گزینه مورد نظرتان شما را یاری کند؛ هنگام مرور اطلاعات و بررسی کتابهای مختلف، فروشگاه نیز کمی بعد کتابهایی را به شما پیشنهاد می دهد که امکان دارد با علایق دوست شما همخوانی داشته باشد. مثلا اگر رمان های ترسناک را بررسی می کنید، سایت مورد نظر نیز کتابهایی را به شما نشان می دهد که جزو رمان های ترسناک، پرفروش و محبوب است و با قیمت های استثنایی، مناسب برای هدیه دادن به دوستان است.

عجیب است، شما به فکر فرو می روید و با گزینه هایی روبرو می شوید که جزو گزینه های شما نبوده اند ولی هم اکنون بهترین گزینه برای خرید به شمار می روند؛ همانطور که به پیشنهادات آن فروشگاه را نگاه می کنید، متوجه می شوید که فروشگاه مورد نظر، گزینه های بسیار بهتری را ارائه می دهد و مواردی را که دقیقا با نیاز شما تطابق دارد را به شما پیشنهاد کرده است.

در هنگام بررسی کتاب ها، گزینه ورود به حساب کاربری به شما نشان داده می شود. در هنگام ثبت نام مشاهده می کنید یک اکانت با حساب فعال در قسمت ثبت نام (بصورت پر شده) قرار دارد که نشان می دهد شما قبلا در این وب سایت فرم پر کرده اید و نام کاربری و رمز عبور از پیش تعیین شده دارید.

با یک ورود سریع به سیستم حساب خود وارد می شوید و به ناگهان مشاهده می کنید که پیشنهادات جدیدی که بسیار مطابق با سلیقه شما هستند، این بار صرفا برای شما توصیه شده است. در واقع بر اساس رفتارهایی که قبلا در حساب کاربری داشته اید، گزینه های شخصی سازی شده جدیدی (این بار با علایق شما) به شما پیشنهاد می شود. هم اکنون، شما با خود فکر می کنید که برای خود چه کتابی بخرید؟

پس از کمی چرخ زدن در وب سایت، در سبد خرید شما، یک رمان ترسناک پرفروش، برای هدیه به دوستتان وجود دارد و دو کتاب دیگر، که مدتی است قصد خواندن آنها را داشته اید، در سبد محصولات جای گرفته اند. در واقع، سایت با ارائه پیشنهاداتی شخصی سازی شده، متناسب با رفتار و نیار شما، خرید چند کتاب ارزشمند را به شما تحمیل کرده است. این امر حاصل اقدامات موثر و موفقیت آمیز در استراتژی بازاریابی شخصی سازی شده است.

استراتژی بازاریابی شخصی سازی شده چیست؟

استراتژی بازاریابی شخصی سازی شده در یک عبارت ساده و مجمل، به هر گونه فعالیت بازاریابی اطلاق می شود که ارزش های پیشنهادی کسب و کار را بر اساس نیاز ها و علایق شخصی مخاطبان، به آنها ارائه می کند. استراتژی بازاریابی شخصی سازی شده گونه ای تکامل یافته از استراتژی بازاریابی هدفمند است که پیام هایی را برای مصرف کنندگان، بصورت منفرد و اختصاصی هدف گیری و ارائه می کند (همچنین می توانید به استراتژی بازاریابی هدفمند مراجعه کنید).

 نمونه های بسیار زیادی را می توان یافت که اغلب این کار را در یک فرآیند خودکار جای می دهند و با استفاده از یک نرم افزار رایانه ای برای ساخت پیام های اختصاصی و شخصی سازی شده، سعی می کنند تا انبوهی از مخاطبان کسب و کار را، بطور منفرد و خاص مورد هدف قرار دهند. در واقع این کار رویکردی مشتری محور دارد و باید تلاش نمود تا برای آنها موتورهای (ربات های) پیشنهاد دهنده مشتری مدار ایجاد شود تا آنکه ربات های فروش شرکت محور ایجاد شوند. ربات های فروش شرکت محور به هر طریق می خواهند محصولات موجود در شرکت را، بدون در نظر گرفتن نیاز و سلایق مخاطب، به آنها پیشنهاد دهند و مخاطب را بر اساس رفتارهای شخصی اش مورد هدف قرار نمی دهند؛ ولی ربات های مشتری مدار سعی می کنند تا رفتار مشتری را بررسی نمایند و پیشنهادات خارق العاده ای به آنها ارائه نمایند.

علاوه بر تبلیغات سفارشی که بر اساس شخصیت مخاطب به نمایش در می آیند، استراتژی بازاریابی شخصی سازی شده را می توان در بسیاری از موارد دیگر تعمیم داد. استراتژی بازاریابی شخصی سازی شده را می توان با استفاده از سیستم پیکربندی در محصولات شرکت اجرا نمود. این قابلیت به مشتریان اجازه می دهد تا با استفاده از ترجیحات شخصی و خواسته های فردی، محصول مورد علاقه خود را بسازند و سفارش دهند. این امر باعث می شود تا میزان فروش و نرخ تبدیل به مشتری افزایش یابد؛ زیرا باعث یک تعامل دوسویه با مشتریان می شود و بهانه برای ریزش مشتری نیز کاهش می یابد.

مثالی از اسباب بازی لگو

لگو یکی از بزرگترین شرکت‌های تولید اسباب بازی در دنیاست. محصول مشهور این کمپانی آجرهای پلاستیکی خانه سازی است که یکی از شناخته شده ترین اسباب بازی‌های دنیاست. امروزه مجموعه‌های لگو شامل مجسمه های کوچک، ماشین ها و سازه‌های مختلف می شود.

لگو بستری را ایجاد نموده است که کاربران با ورود به وب‌سایت ما می‌توانند اسباب بازی‌ها متنوعی را از کاتالوگ انتخاب کنند و تعداد نامحدودی اسباب‌بازی به لیست انتخابی خود اضافه کنند. اولین مورد انتخابی در لیست آنها، به محض ارسال به انبار برایشان ارسال خواهد شد و کاربران می‌توانند تا هر زمانی که می‌خواهند آن را نزد خود نگه دارند. وقتی که از آن اسباب بازی خسته شدند، می توانند آن را بازگردانده و اسباب بازی دیگری از لیست را انتخاب کنند و مجددا محصول مشابهی را دریافت نمایند.

بازی با اسباب بازی لگو بدین صورت است که کودک با متصل کردن قطعات آن به یکدیگر اشکال گوناگونی را بر اساس خلاقیت و سلیقه خود می سازد. نکته ی بسیار جذاب و بی نظیر این اسباب بازی این است که می توان از آن، انواع و اقسام مختلفی از اشکال را درست کرد و بر خلاف سایر اسباب بازی ها چون عروسک، ماشین و غیره هرگز برای کودک تکراری و خسته کننده نمی شود. اگر شما نیز به دنبال یک اسباب بازی مفید، کاربردی و خلاقانه برای کودک خود می باشید، شرکت اسباب بازی لگو می تواند این نیاز شما را به خوبی تأمین نماید.

این شرکت در واقع کاتالوگی شامل ۳۰۰ بازی دارد و توانسته بیش از ۲۵۰۰۰۰ از پیکره‌های لگو را از ماه می ۲۰۱۳ به مشتری ها ارسال کند. بسته به اندازه و ارزش بازی‌ها، خانواده‌ها حق عضویت‌های ماهیانه ۱۵، ۲۵ یا ۳۹ دلاری پرداخت خواهند نمود. حق عضویت‌ها بر اساس مصاحبه با هزاران خانواده از خریداران لگو تعیین شده است.

در واقع لگو کاری کرده است که کاربران می توانند عروسک های مورد نظر خود را بنا به آن چیزی که نیاز دارند، طراحی کنند و سفارش دهند. الگوهای طراحی شده و موجود نیز میتوانند در سایت بارگذاری شوند و دیگر افرادی که از آن طرح خوششان آمده است، همان اسباب بازی را سفارش دهند و از آن استفاده نمایند. در واقع لگو سعی کرده است تا همه طرح ها و سلایق را در طراحی محصولات خود دخیل کند و طیف وسیعی از محصولات را بسته به نیازها و علاقه مندی افراد، به آنها ارائه نماید.

چه کسانی از استراتژی بازاریابی شخصی سازی شده استفاده می کند؟

همیشه شرکتهایی یافت می شوند که بیش از دیگر رقبای خود، از سطوح مختلف استراتژی بازاریابی شخصی سازی شده استفاده کرده و تاکتیک های مربوط به آن را در کمپین های بازاریابی خود پیاده سازی می کنند. از جمله آن می توان به شرکتهای موجود در حوزه تلکام و ارائه خدمات اینترنت اشاره نمود؛ شما می توانید بسته اینترنتی، پیامکی و مکالمه خود بسته به آن میزان که میخواهید سفارش دهید. به عبارتی شرکتهای اینترنتی و نرم افزاری پیشگام این امر هستند، زیرا انعطاف پذیری بیشتری در تولید و شخصی سازی محصولاتشان دارند.

فناوری روز نیز باعث شده است تا تحولات شگرفی در شناخت ویژگی های مشتری ایجاد شود. به عنوان مثال یک وبسایت تحلیل گر به کسب و کارها این امکان را می دهد تا مکان های فیزیکی مشتریانی که از آنجا وارد می شوند را شناسایی کند و همچنین سوابق معاملات مشتریان را در حساب کاربری آنها ثبت نماید. آنها از کوکی های ردیابی برای کسب اطلاعات مفید و مرتبط با خرید مصرف کنندگان استفاده می کنند که رفتار کاربر را در لحظه مورد ردیابی قرار می دهد. با استفاده از این داده ها، یک وب سایت می تواند با نمایش صفحات اینترنتی سفارشی سازی شده، محصولات و پیشنهادهایی که به احتمال زیاد، مخاطب به آنها علاقه مند می شود را برایش به نمایش بگذارد و تجربه خرید یک بازدید کننده را شخصی سازی کند. (همچنین به بازاریابی رفتاری مراجعه کنید)

شرکت های دیگر از نظر شخصی سازی محصول پیشگام هستند. برای سالها متمادی، برند دل (DELL) تولید کننده رایانه و لپ تاپ، از مشتریان دعوت کرده بود تا با انتخاب مشخصات مختلف برای رایانه های خود، رایانه های خود را طراحی کنند. در واقع مشخصات کامیپیوتر و لپ تاپ بر اساس سفارش و سلیقه مشتریان، طراحی و تولید می شد. همین امر باعث شده بود تا سالهای زیادی، این برند خوشنام بتواند محصولاتش را با بیشترین تعداد ممکن به فروش برساند.

در خارج از دنیای مجازی و ابزارهای اینترنتی، فروشگاه های مواد غذایی نیز اقدامات بازاریابی شخصی سازی شده را به خوبی اجرا کرده اند. آنها کارت های وفاداری خود را بر اساس تجربه خرید مشتری، شخصی سازی می کنند و کوپن ها را بر اساس سابقه خرید مشتریان، برایشان ارسال می کنند. محصولات و خدمات شخصی سازی شده همیشه رکن جدا نشدنی کسب و کارهای کوچک و فروشگاه محلی بوده است. جایی که کسب و کارها، مشتریان خود را با نامهایشان می شناسند و ارتباط صمیمی دارند. این کسب و کارها، قادر هستند تا دقیقا خلق و خوی مشتریانشان درک کنند و متنساب با خواسته آنها، خدمات شخصی سازی شده ارائه نمایند. اکنون فناوری های پایگاه داده نیز باعث شده است تا کسب و کارهای بزرگ نیز برای شخصی سازی بسیار توانمند شوند و بتوانند برای توده زیادی از مخاطبانشان، خدمات شخصی سازی شده ارائه نمایند.

در همین دوران نیز، فروشندگان کفش Mi Adidas و NIKEiD هر دو از مشتریان خود دعوت می کردند تا مشتریان کفش های باب میلشان را سفارش دهند. آنها سعی کردند تا فرآیند خرید کفش را کاملا سفارشی انجام دهند و انتخاب عناصر، رنگ و طراحی را به عهده مشتری بگذارند. در واقع این دو برند کاری را انجام دادند که تا قبل از آن در صنعت تولید کفش ورزشی، مرسوم نبود و توانست توجه تعداد زیادی از مخاطبان را به خود جلب نمایند. آنها این کار را تا جایی پیش بردند که کفش های تولیدی را بر اساس سایز پای مشتری قالب می گرفتند و تماما متناسب با ابعاد پای مشتری و طراحی دلخواهش، محصولاتشان را ارائه نمایند. این کار دقیقا بر اساس تنظیمات شخصی سازی شده صورت می گرفت و تا کنون نیز نمونه ای خارق العاده از استراتژی بازاریابی شخصی سازی شده، محسوب می شود.

بازاریابی شخصی برای چه نوع مشتری هایی موثر است؟

در مقابل بازاریابی انبوه که پیام بازاریابی به گروههای زیادی از مشتریان ارسال می گردد یا حتی بازاریابی هدفمند، که بر روی بخش خاصی از مصرف کننده متمرکز است؛ بازاریابی شخصی سازی شده قصد دارد تا ارزش های ایجاد شده را به صورت انفرادی ارائه نماید؛ بنابراین، از نظر تئوری باید ارزش ایجاد شده برای هر مشتری شخصی سازی شود تا موثر باشد. اما در عمل، توانایی شخصی سازی محصولات و خدمات، مستقیماً به اطلاعات جمع آوری شده در مورد مشتری بستگی دارد؛ در نتیجه، استراتژی بازاریابی شخصی سازی شده در مورد مصرف کنندگانی که راحت تر از دیگران، اطلاعات را به اشتراک می گذارند، بسیار موثر خواهد بود.

خبر خوب این است که امروزه، افراد بیشتری تمایل دارند که حریم خصوصی خود را با یک تجربه شخصی سازی شده، عوض کنند. در مقایسه با کل جمعیت، افراد جوان تر که با فناوری بزرگ شده اند در به اشتراک گذاشتن اطلاعات، بسیار مشارکت دارند و راحت تر از مشتریان قدیمی با کسب و کارها، اطلاعات شخصی خود را تبادل می کنند.

مثالی از آمازون

شرکت آمازون یکی از کسب و کار هاییست که بیشتر از دیگر تجارت ها روش بازاریابی شخصی ساز شده را مورد استفاده قرار میدهد. فروشگاه آنلاین شناخته شده آمازون، برای ساخت بنر های تبلیغاتی هدفمند و توضیحات و توصیه های محصول همواره زبان زد خاص و عام بوده است.

آمازون با استفاده از الگوریتمی با نام ” سیستم های توصیه شده مشارکتی شخص” فعالیت میکند. که به انگلیسی Personalized collaborative recommendation system نام دارد یا همان PCRS. این الگوریتم، یک لیست بلند پایه و بزرگی را که شامل اطلاعات و تاریخچه مشتریان است را در خود جای میدهد و آنها را در بخش هایی از قبیل محصولات خریداری شده، پسندیده شده، ذخیره شده، لیسا علاقمندی ها و غیره طبقه بندی میکند.

اگر تا کنون از آمازون دیدن کرده باشید و یا محصول خاصی را با پروفایل شخصی خود بازدید کرده باشید تا کنون متوجه خدمات و محصولات مشابهی که پس از مدتی به شما توصیه میکند شده اید. آمازون همچنان بر طبقه بندی های عمومی ، بر عناوینی نظیر سفر، هنر، کالاهای لوکس و غیره تمرکز میکند. این امر کمک میکند تا برای گروه مشتریان که علایق و سلایق مشابه دارند توصیه ها و چیشنهاداتی ارائه کند. بخش پیشنهادات خرید به تنهایی درآمدی ۱۰ تا ۳۰ درصدی را عاید کسب وکار (آمازون) کرده است

چه چیزی را می توان شخصی سازی کرد؟

هر آن چیزی که بتواند ارتباطی دوسویه با واحد بازاریابی کسب و کارها و مشتری ایجاد نماید را می توان شخصی سازی نمود. در واقع هر مسیری که در آن رابطه ای با مشتری شکل می گیرد را می توان به راحتی شخصی سازی نمود.

  • ایمیل مستقیم
  • تعاملات وب سایت
  • تبلیغات موبایل
  • ارتباطات سازمانی
  • تبلیغات همسان در وبسایت

نحوه اجرای استراتژی بازاریابی شخصی سازی شده چگونه است؟

بازاریابی شخصی سازی شده در واقع می تواند در طیف وسیعی از دیگر استراتژی ها و اقدامات بازاریابی تأثیر گذار باشد یا با آنها آمیخته شود و یک دستاورد جدید خلق نماید. از جمله این استراتژی ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

بازاریابی اینترنتی. علاوه بر ارائه پیشنهادات شخصی سازی شده در فضای وبسایت، می توان صفحات وب را براساس تاریخچه فعالیت مشتری طراحی نمود و سایر مطالب را عطف به علاقه مندی های کاربران، به آنها نمایش داد. در واقع می توان کل صفحات فرود را از این طریق ایجاد نمود و هر کاربر را در صفحه فرود اختصاصی قرار داد. بنابراین، هنگامی که مشتری وارد وب سایت می شود، این امکان وجود دارد که منبع ارجاع، موقعیت جغرافیایی و تاریخچه خرید را لحاظ نمود و محتوای پیشنهادی را طوری نمایش داد که بیشترین تأثیر را برروی مخاطب داشته باشد. (همچنین می توانید به استراتژی بازاریابی اینترنتی مراجعه کنید)

ارسال نامه های مستقیم و نامه های الکترونیکی (ایمیل): این امر بارها و بارها به اثبات رسیده است که سلام و احوالپرسی با نام کوچک، بسیار جذاب تر از کلمه “مشتری عزیز” است و همچنین بدیهی است که همین عامل می تواند در ارسال نامه های مستقیم می تواند خیلی بیشتر، تأثیرگذار باشد. داده های مربوط به سرنخ مشتری را می توان در نامه های پستی لحاظ نمود؛ بنابراین محصولات یا پیشنهادات خاص بر اساس همین داده ها، ارسال می شوند و بر اساس علاقه مندی های مشتریان، شخصی سازی صورت می گیرد و موارد خاص برای دریافت کنندگان، برجسته می شود. پر واضح است که این کار در محیط آنلاین و با استفاده از ایمیل به طور قابل ملاحظه ای آسان تر از ارسال نامه بطور فیزیکی است ولی کاهش هزینه های چاپ در برخی موارد، می تواند امکانی را برای ارسال نامه های فیزیکی، بطور اختصاصی و شخصی سازی شده فراهم می کند.

به عنوان مثال، اگر شما لیستی از داده های مشتری جمع اوری نمایید و آن ها را در پایگاه داده ذخیره نمایید، می توانید از اطلاعات مربوط به خریدهای قبلی برای پیشنهاد خریدهای آینده استفاده کنید. فعالیتهای بازاریابی با بهره گیری از پایگاه داده می توانند برای تأمین کردن نیاز و خواسته های افراد خاص نیز مورد استفاده قرار گیرند. (همچنین می توانید به استراتژی بازاریابی ایمیلی نیز مراجعه کنید)

بازاریابی سازمانی (B2B): قبل از تماس با نمایندگان و تصمیم گیرندگان در کسب و کارهای هدف، می توان اطلاعات مربوط به سرنخ ها را طوری جمع اوری نمود که بیانگر چالش های خاص انها باشد و مسائلی که کسب و کارها در موقعیت مختلف با آن روبرو هستند را جمع آوری نمود. این کار باعث می شود تا حوزه های خاص در صنایع مختلف به درستی شناسایی شوند و چالش های آنها را بهطور اختصاصی حل نمود. علاوه بر این، با جستجو در رسانه های اجتماعی خاص همچون لینکدین (LinkedIn) می توانید برای یافتن چالش های مشترک در کسب و کارها استفاده نمود و برای هر کدام راه حلی جداگانه اندیشید. (همچنین می توانید به استراتژی بازاریابی سازمانی مراجعه کنید)

بازاریابی از طریق رسانه های اجتماعی: این روش شما را قادر می سازد تا در شبکه های اجتماعی به مشتریان تا پاسخ مناسب را ارائه دهید و به سوالات آنها بدرستی جواب دهید و آنها را درگیر خود کنید. در رسانه های اجتماعی، یک تعامل شخصی می تواند بسیار عمیق و دنباله دار باشد و تأثیر شگرفی برای کسب و کارها رقم بزند و نرخ تعامل با مشتریان را به خاص افزایش دهد. (البته این قاعده به استثنای جواب هایی است که بصورت خودکار برای مشتریان ارسال می شود، و به هیچ وجه جواب ها شخصی سازی نمی شوند). رسانه های اجتماعی بستری را فراهم کرده اند که پیام های اختصاصی برای طیف وسیعی از مخاطبان خاص ارسال شوند.

بعبارتی ساده تر، وقتی شما برای یک مشتری، جواب خاصی را ارائه می دهید یا خدمت خاصی را پیشنهاد می دهید، آن کاربر به احتمال زیاد پاسخ و پیشنهاد شما را به کسانی که هم سلیقه او هستند ارسال می کند. او می تواند پیام شما برای دوستانی که هم فکرش هستند ارسال کند و آنها نیز به همین ترتیب. در نتیجه وقت گذاشتن بطور اختصاصی برای یک مشتری می تواند سیر انبوهی از مشتریان در همان طیف فکری را در برگیرد و به راحتی در بین کاربران دیگران شیوع پیدا کند.

پیام های شخصی سازی شده چطور نمود می کنند؟

پیام های شخصی سازی شده ویژگی هایی دارند که با آنها را با دیگر پیام های بازاریابی متمایز می کند. از جمله این عناصر که در پیام های بازاریابی شخصی سازی شده دیده می شود، نام مشتری در متن پیام است. این ساده ترین نوع پیام سخصی سازی شده است و ارسال آن بر اساس رفتار مشتری و پیش بینی رفتار آتی آن نیز، جزو پیچیده ترین مسائل به شمار می آید. چند عنصر اصلی پیام های سفارشی سازی شده عبارتند از:

  • نام مشتری
  • نحوه تعامل در ارتباطات
  • کانال ارتباطی ترجیحی مشتری
  • پایش تاریخچه مشتری و نیازهای فعلی / پیش بینی شده

 

چه کسانی باید برای اجرای استراتژی بازاریابی شخصی سازی شده بکار گرفته شوند؟

همانطور که گفته شد، استراتژی بازاریابی شخصی سازی شده می تواند در انواع مختلفی از استراتژی های دیگر بازاریابی، نمود پیدا کند که هر کدام منابع و زیرساخت خود را می طلبند. از این رو با توجه به افتراقات موجود در هر استراتژی، افراد متخصص در همان حوزه باید بکار گمارده شوند تا فرایند شخصی سازی نیز به درستی انجام شود. در ادامه شرح وظایف چند رکن کلیدی را شرح خواهیم داد.

مدیر بازاریابی

وظیفه نظارت بر شخصی سازی در برنامه های مختلف بازاریابی، از جمله بازاریابی مستقیم، رسانه های اجتماعی و بازاریابی تحت وب، از وظایف مدیر بازاریابی است که باید اثربخشی اقدامات بازاریابی شخصی سازی شده را مورد بررسی قرار دهد. تیم های مختلفی را که در تهیه پیام و پیشنهادات شخصی، از جمله افرادی که فرایند تبلیغات و توسعه صفحه وب دخیل هستند، باید توسط مدیر بازاریابی هماهنگ شوند. تعیین و تشخیص درست گزینه های شخصی سازی محصول نیز وظیفه مدیر بازاریابی است که باید بر نوع ترویج آنها و فرایند قیمت گذاری آنها نظارت داشته باشد.

مدیران بازاریابی باید حداقل دارای مدرک لیسانس در رشته مدیریت بازاریابی یا مدیریت بازرگانی باشند و تسلط کافی بر نرم افزارهای اینترنتی را داشته باشند. آنها همچنین باید حداقل سه سال تجربه در حوزه تبلیغات، توسعه محصول یا یک زمینه مرتبط داشته باشند و توانسته باشند یک تیم بازاریابی یا چندین پروژه را با موفقیت مدیریت کرده باشند. در واقع یک مدیر بازاریابی باید علاوه بر دانش لازم، مهارت کافی برای اجرا و انجام موفقیت آمیز پروژه های بازاریابی را داشته باشد.

مدیر پایگاه داده

ایجاد و مدیریت پایگاه داده برای اطلاعات جمع آوری شده از از نحوه جستجوی مشتری و سبک تعامل آن، یکی از چندین وظایف مدیر پایگاه داده است. از نرم افزار پایگاه داده برای تبدیل اطلاعات رفتار فردی مشتری به پیشنهادات شخصی استفاده می شود که این فرایند نیز باید تحت نظر مدیر پایگاه داده صورت پذیرد. مدیریت این واحد باید کلیه ارتباطات بین دپارتمان پایگاه داده و بازاریابی و فروش را کنترل کند تا هماهنگی ها در بالاترین سطح ممکن انجام شود.

مدیران پایگاه ها اغلب مدرک کارشناسی در حوزه فناوری اطلاعات دارند. آنها باید در جریان اتفاقات و رویدادهای موجود در صنعت و نرم افزار پایگاه داده باشند تا بهترین داده ها از از پایگاه های خود استخراج نمایند. علاوه بر این، آنها باید مهارت های تحلیلی و ارتباطی قوی داشته باشند تا بتوانند با بخش بازاریابی و اپراتورهای پایگاه ارتباط برقرار کنند و زبان مشترکی برای این دو بخش ایجاد نمایند.

کارشناس نرم افزار / توسعه دهنده وب

آنها برنامه هایی را برای ادغام داده های کاربر (از جمله مکان ، تاریخچه ، منبع ارجاع و غیره) ایجاد می کنند و داده ها را برای ارائه پیشنهاد در صفحه وب بکار میگیرند و صفحات وب را متناسب با آنها طراحی می کنند. توسعه نرم افزاری برای استفاده از داده های شخصی مشتری، برای ایجاد ملزومات بازاریابی نیز از وظایف کارشناس نرم افزار است. نظارت بر تولیدات برنامه و اشکال زدایی آنها و همچنین به روزرسانی در صورت لزوم نیز باید توسط آنها انجام شوند. برنامه های کاربردی باید برای رسانه های اجتماعی توسعه یابند که به ارتباط شرکت با مشتری کمک می کند. در واقع کارشناس نرم افزار، داده های مشتری را جمع آوری می کند و آنها را به بستری برای ارتباطات شخصی تبدیل می کند.

توسعه دهندگان نرم افزار معمولاً دارای مدرک کارشناسی در علوم کاربردی کامپیوتر، مهندسی نرم افزار یا رشته های مرتبط هستند. همچنین یک کارشناس نرم افزار و توسعه دهنده وب ایده آل، باید دارای پیشینه قوی در صنعت تحت فعالیت خود باشد. آنها همچنین باید سابقه برنامه نویسی ، از جمله HTML و Flash را داشته باشند و با سایر زبان های برنامه نویسی مورد نیاز آشنا باشند تا در صورت لزوم و بنا به اقتضای کسب و کارها، با برنامه های مختلف، کارهای نوآورانه ای را به ثمر رسانند.

جهت ارتقاء سطح کیفی مقالات و تکمیل مباحث مربوطه، لطفا نظرات و دیدگاههای خود را در پایان این مقاله درج کنید، همچنین چند مقاله مرتبط با موضوع استراتژی بازاریابی شخصی سازی شده برای مخاطبان سایت شریف استراتژی به اشتراک گذاشته شده است.

1 پاسخ
دیدگاه خود را ثبت کنیدتمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *