فرآیند برون سپاری در کسب و کار های کوچک و متوسط چگونه انجام میشود؟

برون سپاری در کسب و کار های کوچک و متوسط چگونه انجام میشود؟

قبل از این که به بررسی برون سپاری در کسب و کار های کوچک بپردازیم ابتدا نگاهی به تاریخچه و پیدایش برون سپاری در کسب و کار های کوچک می پردازیم؛ به عقیده «آندریو و نادا کاکا بادسه»، واگذاری فعالیت جمع آوری مالیات به پیمانکاران (توسط دولت)، در زمان رومی ها اولین شکل برون سپاری بوده است. همچنین در ادامه به روش صحیح برون سپاری در کسب و کار های کوچک و مزایای آن خواهیم پرداخت. در این مقاله سعی شده است رویکردهای حال حاضر در برون سپاری در کسب و کار های کوچک گردآوری شود و درباره آن بحص شود.

تاریخچه برون سپاری در کسب و کار های کوچک

در قرون هجدهم ونوزدهم میلادی، در انگلستان عملیات نگهداری چراغ خیابان ها، مدیریت زندان ها، نگهداری بزرگراه ها و جمع آوری مالیات ها، فعالیت های واگذار شده به پیمانکاران بوده است. تقریبا در همین زمان در آمریکا و استرالیا، تحویل محموله های پستی به شرکتهای بیرونی واگذار شد و در فرانسه نیز اموری همچون ساخت و مدیریت خطوط راه آهن و توزیع منابع آب، برون سپاری شده اند.

درباره ی واژه برون سپاری می توان گفت که این واژه برای اولین بار در سال ۱۹۸۹ میلادی، برای تشریح تصمیم شرکت کداک در واگذاری انجام فعالیت های فناوری اطلاعات خود به یکی از شرکت های تابعه «آی بی ام» به عنوان یک راهبرد فناوری و تجاری به کار رفته است، اما با این حال، قبل از آن هم بسیاری از شرکت ها تمام فعالیت هایشان را خودشان انجام نمی دادند و فعالیت هایی که امکان رقابت پذیری کمتری داشتند را به پیمانکاران بیرونی محول می کردند. در واقع شاید بتوان گفت که ایده ی برون سپاری اولین بار در کتاب آدام اسمیت به نام ارزش ملل، که در سال ۱۷۷۶ انتشار یافته، نمایان شده است، آدام اسمیت در جمله ی معروف خود می گوید: این اصطلاح درستی است که ارباب دوراندیش یک خانواده هرگز تلاش نمی کند چیزی را در خانه بسازد که می تواند برای وی هزینه بیشتری از خرید آن داشته باشد. از طرف دیگر می توان گفت که، برون سپاری نوعی از تصمیمات ساخت – خرید بوده است.

بررسی برون سپاری در کسب و کار های کوچک

قدیمی ترین مطالعات درباره ی برون سپاری نیز تحت این عنوان است. بعد از آن موضوعات اقتصادی در این زمینه با استفاده از نظریه ی هزینه ی معامله الگوسازی شده و مبنای نظری برون سپاری در کسب و کارهای کوچک که اغلب بیش از همه به آن اشاره شده، «اقتصاد هزینه ی معامله ی مبادله» است. باید اذعان داشت، با وجودی که اکثر ادبیات موجود درباره ی برون سپاری با شرکت های بزرگ سرو کار دارند، اما اغلب شرکت ها به نسبت کوچک هستند. بنابراین مهم است ببینیم که کسب و کارهای کوچک و متوسط چگونه با برون سپاری سروکار دارند در واقع در این مقاله برون سپاری در کسب و کار های کوچک را بررسی می کنیم.

مطالعات پیشین درباره ی راهبردهای همکاری در کسب و کارهای کوچک و متوسط به تمرکز بر روابطی گرایش دارد که در آن کسب و کار کوچک و متوسط، تأمین کننده ی بخشی از عناصر یا خدمات برای شرکت بزرگ تر است. از این رو آمار اندکی درباره ی برون سپاری در این کسب و کارها و یا برون سپاری در کسب و کار های کوچک وجود دارد.

مقدمه ای بر برون سپاری در کسب و کار های کوچک

با ورود به هزاره ی سوم، اکثر بخش های صنعت، با شرایط پرتنش و حاد، چه در بازار و چه در درون شرکت مواجه هستند. از طرفی، مشتریان درباره ی وفادارای به ارتباطات اولیه شان با فروشندگان، محدودیت های زیادتری را به آنها تحمیل می کنند؛ پیش از این، مشتریان به طور عمده بر کم بودن هزینه ی کل، کیفیت بالا و عملکرد خوب در تحویل کالا تمرکز داشتند. در حال حاضر، آن ها انتظار کوتاه بودن چرخه ی عمر محصول و زمان ورود محصول به بازار، نوآور بودن و ساخت سفارشی محصول را نیز مد نظر دارند؛ از طرف دیگر، شرکت ها و تأمین کنندگان آن ها نیز، ظهور اقتصاد جهانی و نیز بازارهایی را تجربه می کنند که به سرعت در حال تغییر هستند.

در عین حال، پیچیدگی محصولات و فناوری ها در حال افزایش و توانایی کار کردی آن ها در حال گسترش است. به علت وجود چنین شرایط داخلی و خارجی، شرکت ها باید توانایی تغییر سازمان، عملیات، سبد محصول، تقسیم بندی مشتریان و … به طور سریع، اثربخش و نیز بر اساس یک روال دایمی را داشته باشند. این کار مستلزم، رویکردی جدید به فرایند برنامه ریزی استراتژیک و گاهی نیاز به برون سپاری در کسب و کار های کوچک است.

اهداف کسب و کارهای کوچک

در این شرایط، علاوه بر موارد یاد شده، یکی از اهداف کسب و کارهای کوچک و متوسط، رقابت پذیری با سایر کسب و کارها از جمله بنگاه های بزرگ، بهبود عملکرد و کسب مزایای رقابتی بازار است. یکی از راه کارهای غلبه بر مشکلات پیش روی کسب و کارها، واگذاری بخشی از فعالیت ها به پیمانکاران (حقیقی یا حقوقی) با شرکت های دیگری که توانایی انجام آن فعالیت را با هزینه ی کم تر و کیفیت بهتری دارند. این واگذاری می تواند طی قراردادی رسمی و یا حتی غیر رسمی (توافق غیررسمی طرفین) انجام شود؛ ازینرو برون سپاری در کسب و کار های کوچک امری مهم بشمار می آید.

هنگامی که تحقق بخشی از فعالیت ها به طور موثر و کارآمدتری توسط پیمانکاران و یا شرکت های دیگر انجام می شود، واگذاری فعالیت ها و یا برون سپاری در کسب و کار های کوچک می تواند مزایای اقتصادی زیادی برای صاحبان سرمایه و یا شرکت ها به همراه داشته باشد. در واقع در این شیوه، یک شرکت از شرکتی دیگر به عنوان پیمانکار استفاده می کند. واگذاری فعالیت ها و یا برون سپاری در کسب و کار های کوچک، ابزار اجرایی ساده و اقتصادی است که روز به روز کاربرد آن بیش تر می شود.

رویکرد واگذاری امور

به عنوان یک تجربه مدیریتی، تقریبا حدود ۲۰۰ سال است که برون سپاری وجود دارد اما در طی ۱۵ سال گذشته به علت مسایل راهبردی و هم چنین هزینه، این روش به صورت فعالیتی مدیریتی و عمومی توسعه یافته است. در واقع سازمان ها دیگر سعی نمی کنند تا تمامی فعالیت های مورد نیاز را خودشان انجام بدهند. هر سازمانی یک یا دو فعالیت را که قابلیت کلیدی آن سازمان بوده و از آن طریق برای مشتریان فراتر از رقبا ارزش آفرینی می کند را برای خود نگه داشته و بقیه ی فعالیت ها را از طریق کسب و کارهای دیگری که در آن فعالیت ها قابلیت کلیدی دارند، انجام می دهند، در واقع امروزه برون سپاری در کسب و کار های کوچک نیز روبه گسترش است.

رویکرد واگذاری کارها به نیروهای خارج از سازمان در کشورهای توسعه یافته، مدت زمان زیادی است که انجام می شود. در این میان، کشورهای پیشرفته واقع در شرق آسیا به موفقیت چشم گیری در زمینه ی کاهش هزینه های مربوط به تولید و خدمات دست یافته اند. از جمله ی این کشورها می توان به هند و چین اشاره کرد. اما رویکرد واگذاری کارها به بیرون از سازمان یا منبع یابی خارج از سازمان برای کشور ما رویکردی نو با سابقه ای کوتاه است. شاید هنوز این باور در میان مدیران و مسؤولان سازمان های ما نهادینه نشده که این شیوه می تواند به افزایش بهره وری، کاهش هزینه ها و نیز جلب مشارکت بیشتر کارکنان، منجر شود.

تعریف دقیق مزایا و معایب برون سپاری در کسب و کار های کوچک و متوسط چگونه انجام میشود؟

ماهیت فعالیت ها در برون سپاری در کسب و کار های کوچک

در برون سپاری بر طبق مطالعات انجام شده، تقریبا هر نوع فعالیتی در هر بخشی برون سپاری شده، اما مطالعات اولیه و مشاهدات متخصصان، برون سپاری برخی از فعالیت ها در بعضی از بخش ها را بیش تر حمایت می کند. وظایف عملیاتی عمده ای که برون سپاری در کسب و کار های کوچک می شوند به طور معمول مرتبط با حسابداری، تعمیر و نگهداری، امنیت، ترفیع و ذخیره و انبار کالا هستند. همچنین هرچه استفاده از برون سپاری مشکل تر و پیچیده تر می شود، سازمان های بیش تری مسؤولیت فرایندهای کسب و کارشان را نیز علاوه بر خود فعالیت ها برون سپاری می کنند.

مطالعات انجام شده در حوزه برون سپاری در کسب و کار های کوچک

بر طبق مطالعات برآون و ویلشونه در سال ۲۰۰۵، متداول ترین فرایندی که (در کسب و کارهای بزرگ) برون سپاری شده فناوری اطاعات است. همچنین سایر فرایندهایی که اغلب برون سپاری می شوند تولید، مونتاژ، وظایف مرتبط با تهیه ی لیست حقوق و منابع انسانی است. در نتیجه برون سپاری در بخش خدمات بیش تر ملاحظه می شود.

همان گونه که از مطالعات ابر آون و ویلسون نیز بر می آید، امروزه، توجه سازمانها به سوی جنبش جدید برون سپاری، یعنی برون سپاری خدمات منتقل شده و قابل توجه ترین نوع آن نیز برون سپاری خدمات حرفه ای به موقعیت های برون مرزی (فرای مزرهای  بین المللی) است. در حال حاضر برون سپاری برون مرزی خدمات، به دلیل ظهور اطلاعات، به نسبت ارزان و معتبر بوده و فناوری های ارتباط از راه دور امکان پذیر شده  است. با توجه به مطالعات انجام شده، غیر از فناوری اطلاعات، تازه ترین روندها (گرایش ها) درباره ی نوع فعالیت هایی که شرکت های تولیدی برون سپاری می کنند، در واقع می توان گفت برون سپاری در کسب و کار های کوچک فعالیت تعمیر و نگهداری است.

بیشتر بخوانید: هوشمندی استراتژیک چیست؟

براساس مطالعه ای که در اسمالند توسط اد و همکارانش در سال ۲۰۰۶ انجام شده بیش ترین میزان برون سپاری به ترتیب مربوط به خدمات مشاوره ای فناوری اطلاعات، تعمیرات، خدمات الکتریکی، تولید، منابع انسانی و تدارکات و خدمات حسابداری بوده است. بنابراین، وجود روند برون سپاری در کسب و کار های کوچک غیر قابل تردید است، به گفته «جین مارکس نویسنده ی کتاب راهنمای ساده و کامل برون سپاری و مالک شرکت مشاوره ی فناوری اطلاعات پنسیلوانیا: در واقع بیش تر شرکت های دارای بازارهای متوسط و شرکت های کوچک به سوی برون سپاری متمایل می شوند.

چه فعالیت هایی در سازمان باید برون سپاری شود؟

در حال حاضر، شرکت ها تمایل به تمرکز بر آن چه که به خوبی توانایی انجام آن ها را داشته و هم چنین برون سپاری آن چه آن که در کسب و کارشان محوری نیست، دارند. متخصصان به سرعت حوزه های متعددی را که تاکنون در بازارهای متوسط برون سپاری شده است، مشخص می کنند. این حوزه ها مشتمل بر حسابداری، مشاوره ی فناوری اطلاعات و فروش و مدیریت بازاریابی هستند. در کل باید عنوان کرد که چه در کسب و کارهای کوچک و متوسط و چه بزرگ، شرکت ها نباید، آن سری از فعالیت هایی که غیر قابل مبادله و تجارت بوده و وابسته به دانش اختصاصی شرکت هستند، برون سپاری کنند. یعنی آن دسته فعالیت هایی که شرکت را از رقبایش متمایز می کند.

درباره ی نوع قراردادهای برون سپاری در کسب و کارهای کوچک و متوسط باید قبول کرد که بسیاری از شرکت ها از قراردادهای برون سپاری کوتاه مدت و با مدت باز استفاده می کنند یعنی با افق زمانی کوتاه مدت و انعطاف پذیری بالا، امور خود را به بیرون انتقال میدهند. این امر به همراه پیمانکاری که نزدیک محل کسب و کار کوچک و متوسط است، منجر به افزایش قابلیت اطمینان و انعطاف پذیری کسب و کار می شود.

یافته ی نهایی تحقیقات، بیتس و همکارانش به این صورت است که اغلب اوقات خود قرارداد نسبت به رابطه ی شخصی میان خریدار و فروشنده از اهمیت کمتری برخوردار است. در مطالعه ی آن ها اکثریت شرکت ها بیان داشتند که به طور عمده مبنای آن ها در انتخاب پیمانکار قابلیت اطمینان بوده و اکثریت کسب و کارهای کوچک و متوسط از قراردادهای باز استفاده کرده اند یعنی قراردادهایی با شرایط تعریف شده بی قاعده و آزاد و با انعطاف پذیری بالا.

وظایف اجرایی در برون سپاری در کسب و کارهای کوچک و متوسط کدام است؟

طبق گفته گرگ لندرز مدیر ارشد شرکت حسابداری و خدمات کسب و کار CBIZ MHM، انواع وظایفی که به بهترین وجه برون سپاری می‌شوند را می‌توان به سه دسته کلی تقسیم کرد که این سه دسته عبارت‌اند از:

وظایف اجرایی

به عنوان مثال شما ممکن است نیازی به استخدام تمام وقت مدیر امور مالی نداشته باشید؛ اما می‌توانید یک مدیر ارشد مالی داشته باشید که چند بار در ماه یک تحلیل مالی از کسب و کار شما را ارائه دهد.

وظایف تکراری

وظایفی مثل حساب‌های پرداختی، ورود داده‌ها و اطلاعات، فهرست ترابری و وظایفی از این قبیل می‌تواند جزء این دسته محسوب شوند.

وظایفی که دانش تخصصی نیاز دارند

یک مثال برای این دسته وظایف پشتیبانی فناوری اطلاعات برای سیستم حسابداری یا شبکه می‌باشد. ممکن است که شما احتیاجی به یک متخصص IT به صورت تمام وقت نداشته باشد یا اینکه نتوانید هزینه برای استخدام تمام وقت چنین متخصصی به صورت تمام وقت بپردازید؛ در این صورت برایتان آسان‌تر است که این وظیفه را به صورت برون سپاری به شخصی با مهارت‌های لازم بسپارید.

نتیجه بررسی بر برون سپاری در کسب و کار های کوچک

با توجه به یافته های تحقیقات موجود در این حوزه، ملاحظه می شود که بیشترین برون سپاری در کسب و کارهای کوچک مربوط به فعالیت توزیع و حمل محصولات است. بعد از آن، به ترتیب برون سپاری در کسب و کار های کوچک عبارت است از «بخشی از فرایند تولید»، «ایاب و ذهاب کارکنان»، «تعمیر و نگهداری»، «فناوری اطلاعات»، «مشاوره مدیریت و حقوقی»، «خدمات پس از فروش»، «امور تغذیه کارکنان»، «فروش محصولات تأمین مواد اولیه» و «بازاریابی و تبلیغات» از جمله مهم ترین فعالیت های برون سپاری در کسب و کارهای کوچک و متوسط مستقر در شهرک های صنعتی مطالعه شده است.

این موضوع با نتایج تحقیقات پیشین در این زمینه در کسب و کارهای کوچک و متوسط از جمله مطالعه ای که بین شرکت های تولیدی کوچک و متوسط (بین ۱۰ الی ۲۴۹ کارمند و با در آمد ۲۰۰ الی ۴۰۰ کرون سوئد) در اسمالند توسط اد و همکارانش در سال ۲۰۰۶ انجام شده و هم چنین با نتایج مطالعات ابر آون و ویلسون در سال ۲۰۰۵ در بین کسب و کارهای بزرگ تا حدی متفاوت است. همان گونه که پیش از این نیز در بخش مروری بر ادبیات تحقیق عنوان شد تحقیقات دو و همکارانش نشان داده است که بیشترین میزان برون سپاری به ترتیب مربوط به خدمات مشاوره ای فناوری اطلاعات، تعمیرات، خدمات الکتریکی، تولید، منابع انسانی و تدارکات و خدمات حسابداری است. در صورتی که در تحقیق حاضر امور مربوط به استخدام نیروی کار جدید و حسابداری جزو فعالیت هایی هستند که به ندرت برون سپاری شده اند.

بیشتر بخوانید: ایده سیاست استراتژیک تجاری از کجا شروع شد؟

از طرف دیگر با عنایت به مطالعات ابر آون و ویلسون در سال ۲۰۰۵، متداول ترین فرایندی که در کسب و کارهای بزرگی برون سپاری می شود نیز فناوری اطاعات است. هم چنین سایر فرایندهایی که اغلب در این گروه از بنگاه ها، برون سپاری می شوند شامل فعالیت های اجرایی، توزیع و تدارکات، مالی، منابع انسانی، تولید، مونتاژ، و … هستند.

از جمله تفاوت هایی که در این مقاله با تحقیقات دیگر مشاهده شده آن است که عمده ترین فعالیت برون سپاری شده در تحقیقات پیشین چه مربوط به برون سپاری در کسب و کارهای کوچک و متوسط و چه کسب و کارهای بزرگ، فناوری اطلاعات بوده و در تحقیق حاضر برون سپاری این فعالیت در رتبه پنجم قرار دارد؛ شاید دلیل این امر معمول نبودن و توسعه نیافتگی استفاده از فناوری اطلاعات در کسب و کارهای کوچک و متوسط در ایران است. هم چنین در تحقیقات پیشین در کسب و کارهای بزرگ دومین فعالیت برون سپاری شده توزیع و حمل محصولات بوده و در تحقیق حاضر این فعالیت اولین فعالیت برون سپاری شده است.

از طرفی دیگر همان گونه که از یافته های تحقیق حاضر مشاهده شد اکثر قراردادهای برون سپاری در کسب و کارهای کوچک و متوسط به صورت توافقی انجام شده و رسمی نیست، که این نتایج نیز با یافته های مطالعات پیشین از جمله مطالعات ابیتس و همکارانش همسان بوده و براساس یافته های آن ها، اغلب اوقات خود قرارداد نسبت به رابطه ی شخصی میان خریدار و فروشنده از اهمیت کمتری برخوردار است. در مطالعه ی آن ها اکثریت شرکت ها بیان کردند که به طور عمده مبنای آن ها در انتخاب پیمانکار قابلیت اطمینان بوده و اکثریت کسب و کارهای کوچک و متوسط از قراردادهای باز استفاده کرده اند یعنی قراردادهایی با شرایط تعریف شده ی بی قاعده و آزاد و با انعطاف پذیری بالا.

فرآیند خدمات و اجرای برون سپاری در کسب و کار های کوچک و متوسط چگونه انجام میشود؟

برون سپاری در کسب و کار های کوچک و متوسط چگونه انجام میشود؟

فرآیندهای رسمی برون سپاری شامل چه مواردی است؟

طبق نتایج تحقیق، بیشترین فعالیت هایی که به صورت قرارداد رسمی برون سپاری در کسب و کار های کوچک، شده اند، مربوط به «ایاب و ذهاب کارکنان» و «انجام بخشی از فرایند تولید است». دلیل واگذاری فرایند تولید به صورت قرارداد رسمی، اهمیت این فرایند و حساس بودن آن است و هم چنین درباره ی ایاب و ذهاب کارکنان شاید دلیل آن ماهیت این فعالیت و شرایط خاص شرکت های پذیرنده ی این فعالیت در شهرک های صنعتی باشد. همچنین بیشترین فعالیت هایی که به صورت توافقی برون سپاری شده، توزیع و حمل محصولات تولیدی» و تعمیر و نگهداری تجهیزات و ماشین آلات خریداری شده است.

از طرف دیگر همان طور که پیش از این بیان شد، توزیع و حمل محصولات تولیدی، بیش ترین فعالیت واگذار شده در تحقیق حاضر در کسب و کارهای کوچک و متوسط نیز بوده و اکثر قراردادهای آن به صورت توافقی انجام شده است. درباره ی برون سپاری فرایند تولید، و ایاب و ذهاب کارکنان که به ترتیب در جایگاه دوم و سوم قرار دارند، شرکت ها از هر دو نوع قرارداد تقریبا به یک میزان استفاده کرده اند. هم چنین درباره ی برون سپاری فعالیت تعمیر و نگهداری که در جایگاه چهارم قرار دارد، این فعالیت بیش تر با توافق طرفین برون سپاری شده است.

مزایای اصلی برون سپاری در کسب و کار های کوچک چیست؟

دلایل بسیاری برای برون سپاری در کسب و کار های کوچک وجود دارد که در اینجا برخی از این دلایل را با هم مرور می کنیم:

استفاده بهینه و بهتر از منابع داخلی

شما ممکن است در دفتر خود فردی را داشته باشید که به خوبی حسابداری می کند یا با کامپیوتر کار می کند، اما به احتمال زیاد این کارها شغلی نبوده که وی به خاطر آن استخدام شده است. اگر آنها وقت خود را با انجام این کارها بگذرانند، پس کارهایی که آنها برای انجامشان استخدام شده بودند چه می شود؟ برون سپاری اجازه می دهد تا شما از کارکنان خود به بهترین نحو استفاده کنید، و وقت آنها را بر روی کارهایی که ممکن است کسانی که در این زمینه خاص آموزش دیده اند، سریعتر انجام دهند تلف نکنید.

کاهش و کنترل هزینه ها

هنگامی که شما برون سپاری می کنید، هزینه های مرتبط با استخدام یک کارمند حذف می شود، مانند نظارت مدیریتی، آموزش، بیمه درمانی، مالیات، بازنشستگی و غیره.

کاهش خطر

شروع و اجرای یک کسب و کار معمولا گران و وقت گیر است. از آنجا که افرادی که برون سپاری می کنند، با مشتریان مختلف کار می کنند و نیاز دارند به بهترین شیوه خود را در صنعت حفظ کنند، پس معمولا آنچه را که درست و یا غلط است را به خوبی می شناسند. در واقع دانش و تجربه آنان به طور چشمگیری خطر اجرای یک تصمیم اشتباه و پرهزینه را کاهش می دهد.

بهبود تمرکز شرکت بر صلاحیتهای اصلی

این نه عملی است و نه امکان پذیر که همه کارها توسط یک شرکت انجام شود و در همه زمینه ها فعالیت داشته باشد. برون سپاری به شما اجازه می دهد تا بر صلاحیتهای اصلی شرکت تمرکز کنید و باقی کارها را به شرکت های دیگر بسپارید.

دسترسی به قابلیت های استثنایی

زمانی که شما به شرکت هایی که در زمینه های مورد نیاز شما متخصص هستند برون سپاری می کنید، بازگشت سرمایه به شما بسیار بیشتر می شود. به جای استفاده از آگاهی و دانش یک نفر، شما می توانید از تجربه یک تیم از متخصصان بهره مند شوید. شرکت های برون سپاری معمولا به کارکنانی نیاز دارند که آموزش لازم را دیده باشند و گواهی نامه معتبر دریافت کرده باشند.

به حداکثر رساندن منافع حاصل از بازسازی

هنگامی که شما بمنظور بهبود در هزینه ها، کیفیت، خدمات، و یا سرعت، شرکت خود را بازسازی می کنید، عملکردهای فرعی کسب و کار شما ممکن است کنار گذاشته شوند. با این حال کارهای فرعی هنوز هم نیاز دارند تا به کار گرفته شوند و برون سپاری یک راه مطلوب برای انجام این کار است.

زمانی که منابع داخلی در دسترس نیستند

شاید شما در شرکت کسی را نداشته باشید که نیازهای شما را مدیریت کند. این مسئله را هم می دانید که استخدام یک کارمند نیازمند بودجه لازم است. برون سپاری می تواند به صورت موقت و یا در دراز مدت یک جایگزین مناسب باشد.

در دسترس قرار دادن سرمایه

با برون سپاری عملکردهای فرعی کسب و کار، شما می توانید سرمایه خود را در مواردی که به طور مستقیم به محصول و یا مشتریان شما مربوط می شوند، خرج کند.

 

معایب برون سپاری در کسب و کار های کوچک چیست؟

شاید بتوان لیستی طولانی از مزایا و معایب تهیه کرد که هر کدام برای یک کسب و کار خاص و یا یک موضوع منحصر به فرد معنی داشته باشد ولی معایبی که میتوان بصورت اشتراکی برای برون سپاری در کسب و کار های کوچک قائل شد، عبارتند از:

• نقض حریم خصوصی داده ها و اطلاعات
• دست کم گرفتن هزینه های خدمات در حال اجرا
• وابستگی بیش از حد بر ارائه دهندگان خدمات
• مسائل ارتباطاتی که در اتمام پروژه تاخیر ایجاد می کند

 

پیشنهاد هایی برای برون سپاری در کسب و کار های کوچک و متوسط

با توجه به نتایج حاصل از تحقیق حاضر، پیشنهادهای زیر برای برون سپاری در کسب و کارهای کوچک و متوسط و همچنین مدیریت شهرک های صنعتی قابل ارایه است:

 • کسب و کارهای کوچک و متوسط می توانند از برون سپاری در کسب و کار های کوچک به عنوان و برای ایجاد مزیت رقابتی با سایر کسب و کارها استفاده کنند، به ویژه با برون سپاری فعالیت هایی نظیر «توزیع و حمل محصولات»، «بخشی از فرایند تولید»، «ایاب و ذهاب کارکنان»، «تعمیر و نگهداری»، «فناوری اطلاعات، مشاوره مدیریت و حقوقی»، «خدمات پس از فروش»، «امور تغذیه کارکنان»، «فروش محصولات»، «تأمین مواد اولیه» و «بازاریابی و تبلیغات» و با صرف زمان و منابع کمتر در تحقق این دست از فعالیت ها، بر فعالیت های محوری شرکت بیش تر تمرکز کنند.
 • از آن جایی که تمامی کسب و کارهای بررسی شده در شهرک صنعتی مستقر بوده اند، مدیریت شهرک های صنعتی می توانند در آغاز فعالیت کسب و کارهای کوچک و متوسط دوره های آموزشی و کارگاه هایی برای آشنایی کسب و کارها با شیوه های تأمین، راهبرد برون سپاری، شیوه های کار با تأمین کنندگان و نحوه ی شناسایی، ارزیابی و انتخاب تأمین کنندگان، شیوه های تنظیم قرارداد و شروط قرارداد، برگزار کنند.
 • یکی از مشکل های عدیدهای کسب و کارهای کوچک بررسی شده در تحقیق حاضر نشناختن تأمین کنندگان خوب و با کیفیت و سابقه ی کار مناسب و شناخته شده است از این رو پیشنهاد می شود در این شهرک ها ارتباط بیشتری میان تأمین کنندگان در صنوف مختلف برقرار شده، در واقع شبکه سازی میان تأمین کنندگان انجام شود. . از جمله راه کارهای مورد نظر برای معرفی تأمین کنندگان انتشار مجلات و بروشورها و فصل نامه های تخصصی در این زمینه در سطح شهرک های صنعتی به منظور آشنایی بیش تر کسب و کارهای مستقر در شهرکها با تأمین کنندگان را می توان در برون سپاری در کسب و کار های کوچک پیشنهاد کرد.
 • تحقیق های آتی درباره ی اثر برون سپاری در کسب و کار های کوچک و متوسط برای بررسی نتایج استفاده از این راهبرد ضروری به نظر می رسد.

 

خلاصه

بسیاری از کارآفرینان برون‌سپاری را رد می‌کنند، به دلیل این که تصور می‌کنند برون‌سپاری، هزینه‌های اضافی برای آنان به دنبال خواهد داشت. با این حال، آنها در محاسبه ارزش فرصت‌های از دست رفته دچار اشتباه می‌شوند، زیرا زمان زیادی را به کارهای سخت و انرژی‌گیر اختصاص می‌دهند که بهتر بود این زمان به دیگران واگذار شود. از همین رو امکان دارد برون سپاری برای بعضی از مشاغل سم باشد و همان فعالیت اگر در درون سازمان انجام شود، بسیار موفقیت آمیز خواهد بود.

در واقع زمانی که از برون‌سپاری صحبت می‌شود، اغلب سازمان‌های بزرگ با منابع و دانشی کلان به ذهن می‌آیند، در حالی‌که درعصر حاضر، اغلب شرکت‌ها به‌نسبت کوچک هستند. از طرف دیگر به‌رغم متداول شدن روزافزون این راهبرد، اما هم‌چنان در تحقیقات کارآفرینی کشف نشده باقی‌مانده است. هم‌چنین مطالعات پیشین درباره‌ی انواع راهبرد‌های همکاری در کسب وکارهای کوچک و متوسط اغلب بر روابطی گرایش دارد که در آن کسب وکارهای کوچک و متوسط، بیش‌تر تأمینکننده‌ی بخشی از عناصر یا خدمات برای شرکت‌های بزرگ‌تر هستند و نه ‌سپارنده‌ی فعالیت؛ بنابراین شناخت وجود یا عدم وجود برون‌سپاری، نحوه‌ی آن و ماهیت فعالیت‌های واگذارشده و در کل چگونگی ماهیت برون‌سپاری در کسب وکارهای کوچک و متوسط، بسیار حایز اهمیت است.

 

در آخر جهت بهبود کیفیت مقالات میتوانید نظرات خود را در انتهای مقاله درج نمایید و برای مشاهده مقالات بیشتر به وبلاگ شریف استراتژی مراجعه نمایید؛ همچنبن برای مطالعه بیشتر در خصوص برون سپاری در کسب و کارهای کوچک و متوسط چند لینک معتبر از مقالات خارجی قرار داده ایم که خواندن آنها را به شما توصیه میکنیم.

 

۱۰ Small Business Functions That Can Be Easily Outsourced

Build a Better Business with Outsourcing

The Benefits of Outsourcing for Small Businesses

How Smart Small Business Owners Think About Outsourcing

What Are the Benefits of Outsourcing for Small Businesses

3 پاسخ
 1. محمد گفته:

  سلام ممنون از مطلب خوبتون
  خواستم بگم که به نظر من یکی از حوزه هایی که کسب و کار های کوچک باید در اون از برون سپاری استفاده کنند دیجیتال مارکتینگ هست. توی این حوزه کارهای تخصصی ای وجود داره که اگر درست انجام نشن تا تاثیر منفی خودش را تا همیشه روی کسب و کار شما خواهد گذاشت مثلا طراحی لوگو، طراحی سایت، سئوی سایت و …
  و یه نکته دیگه اینکه بهتر برون سپاری این پروژه ها از طریق فریلنسرها انجام بشه. استخدام فریلنسر برای هر قسمت از کار در مقایسه با سپردن کار به یک شرکت توی هزینه ها و زمان انجام پروژه صرفه جویی می کنه. برای اطمینان می شه از پلتفرم های فریلنسری استفاده کرد تا خیالمون از داشتن یک قرار داد رسمی راحت باشه. برای مثال پلتفرم فریلنسری بومران گزینه مناسبیه . من با هاشون کار کردم و راضی بودم

  پاسخ

تعقیب

 1. […] بیشتر بخوانید: برون سپاری در کسب و کار های کوچک و متوسط چگونه انجام میش… […]

دیدگاه خود را ثبت کنیدتمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *