• شریف استراتژی

  دوره آموزشی مدیریت استراتژیک

هدف از دوره آموزشی مدیریت استراتژیک ارتقاء دانش دانش پژوهان برای اتخاذ تصمیمات استراتژیک می باشد، در واقع اساتید و مدیران استراتژیک باید بدنبال ارتقاء توانایی آن ها برای مواجهه با پیچیدگی تأثیرات گوناگون است. همچنین دوره آموزشی مدیریت استراتژیک ممکن است برای موفقیت شرکت های معاصر که با افزایش رقابت جهانی، تغییرات سریع تکنولوژی و تغییرات دموگرافیک نیروی کار رقابت می کنند، ضروری باشد. در حقیقت، چندین سازمان برجسته، شامل موتورولا، جنرال الکتریک و هیولت پاکارد، موفقیت های اخیر را به آموزش نسبت می دهند. درواقع دوره آموزشی مدیریت استراتژیک می تواند یک زنجیره جدیدی از مزیت رقابتی به شمار رود ]

دوره آموزشی مدیریت استراتژیک شریف

بخش رسمی‌تر استراتژی چیزی است که معمولاً در قالب مدیریت استراتژیک به آن پرداخته می‌شود. اصطلاحاتی مانند برنامه ریزی و تدوین استراتژی، استراتژی در سطح بنگاه، استراتژی کسب و کار و نیز استراتژی دپارتمانی، زیرمجموعه‌ی مدیریت استراتژیک محسوب می‌شوند.

کم نیستند کتاب‌ها و مدرسان و دانشگاه‌هایی که آموزش استراتژی را از این مرحله آغاز می‌کنند و معمولاً هم خروجی این شیوه از آموزش این می‌شود که دانشجویان در نهایت می‌گویند: «استراتژی موضوع سنگین و تئوریک و غیرقابل استفاده‌ای است که فقط برای تدریس در سمینارها و فخرفروشی در جلسات مدیریتی کاربرد دارد.»

باور ما بر این است که اگر سه بخش پیشین (ارزش آفرینی، کنترل، تفکر استراتژیک) را به خوبی فرا بگیرید و در کنار سایر موضوعات مدیریت استراتژیک قرار دهید، محال است به چنین قضاوتی برسید و اتفاقاً می‌توانید این مفاهیم ظاهراً پیچیده و سنگین را نه‌تنها در کسب و کار، بلکه حتی در زندگی شخصی خود زیر به‌کار بگیرید.

مخاطبان تخصصی دوره آموزشی مدیریت استراتژیک

این دوره به افراد و گروه‌های زیر اکیداً پیشنهاد میشود:

 • مدیران استراتژی و فرآیندهای کسب و کار
 • مدیران و کارشناسان معمار فرآیند، پایشگر فرآیند و تحول
 • تحلیلگران و متخصصان استقرار و بهبود فرآیندهای سازمانی
 • مدیران بخش‌های تحقیق و توسعه، تضمین کیفیت، بخش IT در شرکت‌های تولیدی و خدماتی
 • اساتید، دانشجویان و تمامی علاقه‌ مندانی که می‌خواهند دانش و مهارت خود را درحوزه مدیریت و سازمان توسعه دهند.

مرور سرفصل های درس مدیریت استراتژیک در دانشگاه‌ها

در ترتیب مطالعه‌ی درس‌های مدیریت استراتژیک – که پایین همین مطلب‌ آمده است – پیشنهاد کرده‌ایم که برخی از رایج‌ترین عناوین سرفصل‌های آموزش مدیریت استراتژیک در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی را مرور کنید. مطالعه‌ی این سرفصل‌ها صرفاً در حد یک پیشنهاد است و الزامی در این زمینه وجود ندارد. به عبارت دیگر، می‌توانید بدون مطالعه و بررسی آن، به سراغ درس‌های بعدی بروید.

اما اگر قصد دارید به شکل عمیق و حرفه‌ای با استراتژی آشنا شوید و برای تبدیل‌شدن به یک متخصص استراتژیست در بلندمدت برنامه‌ریزی کرده‌اید، بهتر است این سرفصل‌ها را مرور کنید تا فضای کلی دانش استراتژی برایتان شفاف‌تر شود و قلمرو استراتژی در ذهن‌تان بهتر شکل بگیرد.

واضح است که شریف استراتژی هم، مانند سایر مجموعه‌های آموزشی، به صلاح‌دید خود بخش‌هایی از این سرفصل‌ها را انتخاب‌ کرده و به شکلی جدی‌تر به‌ آن‌ها می‌پردازد

 1. مقدمه
 2. سوالات اصلی در مدیریت استراتژیک
 3. استراتژی چیست؟
 4. ویژگی های تصمیم استراتژیک
 5. تفکر استراتژیک چیست
 6. انواع استراتژی کدام است
 7. نقش استراتژی در زمان
 8. نقش تعیین کننده مزیت رقابتی در استراتژی
 9. تاریخچه استراتژی
 10. مفاهیم اولیه مدیریت استراتژیک
 1. مقدمه ای بر چشم انداز و ماموریت
 2. چشم انداز چیست
 3. مثال برای چشم انداز
 4. شرح تفضیلی چشم انداز
 5. ماموریت چیست؟
 6. ارائه مثال برای ماموریت
 7. مفهوم ارزش (value) چیست؟
 8. توضیحات تکمیلی پیرامون مبحث چشم انداز و ماموریت
 1. مقدمه ای از نحوه تحلیل داخلی
 2. منابع و قابلیت ها وشایستگی ها
 3. شایستگی محوری
 4. اهمیت استراتژیک
 5. تدوین استراتژی بر اساس رویکرد منبع محور
 1. تحلیل محیط خارج،شناسایی، فرصت ها و تهدید ها
 2. راه های شناسایی فرصت ها
 3. محیط خارج از سازمان
 4. تهدید تازه واردان به صنعت
 5. رقابت در صنعت
 6. فشار رقابت
 7. فشار خریداران – تامین کنندگان
 8. کالای جایگزین
 9. نحوه استفاده از چارچوب پنج نیروی رقابتی پورتر
 10. فاکتور کلیدی موفقیت
 1. مقدمه ای از استراتژی های سازمانی
 2. منابع مزیت رقابتی
 3. عوامل موثر بر هزینه
 4. استراتژی رهبری هزینه
 5. ساختار سازمانی در استراتژی هایی که رهبری هزینه است، به چه صورت است؟
 6. استراتژی تمایز
 7. استراتژی تمرکز
 8. استراتژی یکپارچه
 9. استراتژی های عمومی سطح کسب و کار
اقدام رو به جلو یا عقب
استراتژی رشد بیرونی-رشد درونی و همکارانه
استراتژی تغییر ساختار
خصوصیات بنگاه مادر
استراتژی تنوع گرایی
دلایل استراتژی تنوع گرایی
اقدام عمودی
استراتژی بنگاه مادر
 1. روش آرتور تامپسون
 2. ماتریسSWOT
 3. روش ماتریس گروه بوستون BCG
 4. روش جنرال الکتریک GE
 5. روش های تدوین استراتژی
 6. مدل برنامه ریزی استراتژیک 
 7. بررسی مطالعه موردی شرکت مگنت
 1. مفاهیم اولیه در پیاده سازی استراتژی
 2. کارت امتیازی متوازن
 3. نقشه استراتژی چیست
 4. نحوه پیاده سازی و اجرای استراتژی
 5. نحوه کنترل و ارزیابی
 6. جمع بندی مباحث مدیریت استراتژیک
 7. پیاده سازی استراتژی و جمع بندی

طرح درس دوره آموزشی مدیریت استراتژیک

در دوره آموزشی مدیریت استراتژیک مفهوم استراتژی و فرآیند مدیریت استراتژیک بررسی میشود و در ادامه تحلیل چشم انداز، ماموریت و ارزش ها و نیت استراتژیک، تحلیل محیط کلان و روش های تشخیص فرصت /تهدید، تحلیل صنعت و بررسی روش مایکل پورتر در تدوین استراتژی بیان میشود؛

در ادامه به تحلیل صنعت بر پایه ساختار صنعت و موقعیت یابی استراتژیک، تحلیل محیط رقابت و بررسی فاکتور های کلیدی موفقیت خواهیم پرداخت و مباحث مربوط به منابع، قابلیت ها و شایستگی محوری و روش رابرت گرنت در ارزیابی منابع و تدوین استراتژی برپایه منابع (رویکرد منبع محور) را بررسی میکنیم.

در دوره آموزشی مدیریت استراتژیک ابزارهای مدلسازی بیان میشود که شامل، روش‌های آرتور تامپسون، ماتریسSWOT و مشاورین گروه بوستون، استراتژی برتری هزینه، استراتژی تمایز، استراتژی یکپارچه و تمرکز، پیاده سازی استراتژی های عمومی پورتر، تنوع سازی، ادغام روبه جلو و یا روبه عقب استراتژی رشد بیرونی، استراتژی رشد درونی، استراتژی همکارانه، استراتژی تغییر ساختار میشود؛ بعد از آن به مفاهیم اولیه پیاده سازی و اجرای مدیریت استراتژیک خواهیم پرداخت، در نگاه کاپلان و نورتن به پیاده سازی استراتژی، آشنایی با نقشه استراتژی و کارت امتیازی متوازن خواهیم پرداخت.

اهداف دوره آموزشی مدیریت استراتژیک

دوره آموزشی مدیریت استراتژیک بالا بردن مهارت های تصمیم گیری استراتژیک رهبران آینده و حال سازمان و در نهایت بالا بردن توانایی آن ها در راهنمایی توسعه ی طولانی مدت سازمانشان است. الزام اساسی برای دست یابی به این هدف، پرورش بینش و درک از موقعیت
های پیچیده ی تجاری است.

در ابتدائی ترین سطح، این آموزش نیازمند داشتن توانایی انتزاعی کردن پیچیدگی موقعیت از طریق شناخت عناصر مرکزی موقعیت (تحلیل) و درک چگونگی ارتباط این عناصر (استنتاج) است. موضوع آموزش تئوری محور مدیریت استراتژیک جایگزینی انتزاع به جای واقعیت تجارت نیست، بلکه دادن فرصت به دانشجویان برای رویارویی آگاهانه، قاطعانه و اقتصادی با واقعیت تجارت است. اهداف دیگر دوره آموزشی مدیریت استراتژیک عبارت است از:

اجرای هرچه بهتر پروژه

با دیدی وسیع به تعیین انتخاب و اولویت بندی استراتژی های سازمانی پرداخته و از پروژه ها به عنوان ابزاری در راستای تحقق آن ها بهره خواهیم برد. بدون توجه به ابعاد استراتژیک پروژه ها برای سازمان ها، تاثیرگذاری پروژه بر تحقق اهداف و استراتژی های سازمان، در هاله ای از ابهام قرار دارد. عدم رفع ابهام از این موضوع مهم، باعث می شود که تصمیم گیری های حیاتی و کلیدی، برخلاف اهداف و استراتژی های تعیین شده صورت پذیرد که نه تنها منجر به موفقیت سازمان نشده، بلکه در جهت شکست و نابودی آن عمل خواهد کرد.

ارتباط مناسب بین محیط یک سازمان

تحقیقات نشان داده است که عملکرد سازمان هایی که به مدیریت استراتژیک می پردازند بیشتر و بالاتر از دیگر سازمان هاست. دست یابی به یک حلقه ارتباط مناسب بین محیط یک سازمان و استراتژی، ساختار و فرآیندهای آن سازمان، آثار مثبتی بر عملکرد آن دارد. در واقع یک برنامه ریزی استراتژیک مشخص می سازد که با توجه به محیط و صنعتی که مشغول به فعالیت هستید و با توجه به رقبایی که در محیط حضور دارند و همچنین انواع مشتریان بازار، چگونه می توانید با یک برنامه ریزی دقیق بیشترین سودآوری را داشته باشید.

 • شناخت چارچوب‌های استراتژیک و تمایز آن با تفکر و ابزار استراتژی

 • ارائه نمونه‌های کاربردی از استراتژی در سازمان‌ها

 • بهبود سطح کیفی اهداف بلند مدت وشاخص گذاری

 • تعمیق مفاهیم استراتژی و مدیریت فرآیندهای کسب و کار

 • درک، شناسایی و طبقه‌بندی عملیات‌های سازمانی

 • درک ارتباطات سطوح استراتژی و عملیات

آیا گواهی‌نامه‌های دانشگاهی به صورت رسمی و توسط دانشگاه مربوطه صادر می‌شود؟

بله؛ گواهی نامه ها توسط دانشگاه شریف و با امضای مسئول آموزش ارائه میشود که حق امضای گواهی نامه ها را دارد صادر می شود و گواهی نامه معتبر دانشگاه است که به اسم هر فرد صادر می شود. برای ارائه گواهینامه معتبر حضور در دوره آموزشی مدیریت استراتژیک از دانشگاه شریف، حتما مدرس باید جزو اساتید مطرح و هیات علمی دانشگاه باشد و سرفصل های دوره آموزشی مدیریت استراتژیک باید مورد تأیید مسئول آموزش باشد.

حداقل و حداکثر زمانی که می توانم یک دوره را بگذرانم چقدر است؟

برای گذراندن دوره آموزشی مدیریت استراتژیک حداقل باید ۶۰ الی ۸۴ ساعت آموزش انجام وجود ندارد و شما می توانید در هر زمانی که مایل هستید فعالیت های مربوطه را انجام دهید. برای هر دوره یک حداکثر زمان تعیین شده است که در صفحه معرفی دوره می توانید مشاهده کنید که زمان ثبت نام در دوره آموزشی مدیریت استراتژیک چه زمانی است. شما همچنین میتوانید در طی برگزاری دوره ، مشاوره حین آموزش توسط مشاوران و پشتیبان آموزشی بهره گیرید.

خلاصه دوره آموزشی مدیریت استراتژیک

توجه به تحقیقات انجام شده در حوزه دوره آموزشی مدیریت استراتژیک و مطالبی که در مقاله حاضر به آن پرداخته شد، می توان چنین بیان نمود که دوره آموزشی مدیریت استراتژیک به همان نسبتی که متکی به مطالب تئوری می باشد به همان اندازه نیز نیازمند ابزارهایی جهت عینیت بخشیدن و محک زدن این آموخته ها در محیط واقعی کسب و کار می باشد. لذا علی رقم محدودیت هایی که در کشور جهت استفاده از ابزارهای شبیه سازی در کنار دروس پایه و تئوری مدیریت استراتژیک وجود دارد، استفاده از این گونه ابزارها و تکنیک های نوین، در تربیت مدیرانی الیق و توانمند در حوزه استراتژیک و تصمیم گیری های مربوط به آن الزم و ضروری می باشد. با این حال امیدواریم مقاله حاضر نقطه ی عطفی جهت بکارگیری این ابزارها ) ابزارهای عمل محور، بازی ها و شبیه سازی ها( در آموزش و تدریس دوره آموزشی مدیریت استراتژیک ایجاد کند.

اطلاع از برگزاری دوره آموزشی مدیریت استراتژیک

چنانچه اگر تمایل به حضور در دوره آموزشی مدیریت استراتژیک را دارید میتوانید مشخصات خود را برای ما ارسال نمایید تا برنامه های آموزشی برای شما ارسال گردد؛ همچنین برای برقراری ارتباط با کارشناسان موسسه و مشاوران آموزشی شریف استراتژی میتوانید فرم مقابل را پر کنید.

برای آگاهی بیشتر از راههای ارتباطی با شریف استراتژی به قسمت تماس با ما مراجعه نمایید و یا با شماره ۰۲۱۲۸۴۲۴۰۸۴ تماس بگیرید.

© کپی رایت - کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به اعضای هیأت علمی آکادمی استراتژی شریف است.

دوره های مدیریت استراتژیک

جهت اطلاع از دوره های آموزشی رایگان، مشخصات خود را ثبت کنید