پیشران تغییر در صنعت مالی چیست

تعریف پیشران تغییر چیست؟ انواع پیشران های تغییر در صنعت مالی کدامند؟

در این مقاله قصد داریم به معرفی پیشران های تغییر (change drivers) بپردازیم و به طور خاص انواع مختلف پیشران تغییر را در صنعت مالی همچون بانک ها و بیمه ها مورد بررسی قرار دهیم. پیشران تغییر در واقع می تواند محرک هایی برای ایجاد تغییر و تحول در یک صنعت باشند. در ادامه سعی شده است بر اساس داده های روز، هر پیشران تغییر به دقت مورد بررسی قرار گیرد و مثال های عملی برای هر کدام از موراد مطروحه، شرح داده شود. در آخر می توانید نظر خود را نسبت به موضوع پیشران های تغییر بیان نمایید و مثال هایی را از صنعت خودتان بیان کنید.

پیشران های تغییر در صنعت مالی

با مطالعه منابع مختلف در می یابیم که هشت پیشران کلیدی پیش روی صنعت مالی وجود دارد که به شدت در آینده آن موثر است. در متون آینده پژوهی استراتژیک، پیشران ها به نیروهای عمده شکل دهنده آینده اشاره دارد. به عبارت دیگر پیشران ها، نیروهای محرکی هستند که باعث حرکت و تغییر متغیرهای مختلف و ایجاد وضعیت ها و تعادل های جدید می شوند. در ادامه به معرفی این هشت پیشران می پردازیم.

اینترنت اشیاء و اشیای هوشمند

اینترنت اشیاء یعنی اینکه وسایل مختلف به اینترنت متصل می شوند و قابلیت ارسال و دریافت اطلاعات دارند. از ساعت روی دست شما تا لوله آبی که در خانه شماست، از خودرو گرفته تا دوچرخه. هر چیزی که فکر می کنید می تواند سیگنال بفرستد و دریافت کند، به عبارت دیگر می تواند با جهان حرف بزند و به جهان گوش دهد. اینترنت اشیاء، پوشیدنی های هوشمند، خانه هوشمند و ماشین متصل به اینترنت، تغییر بزرگی ایجاد خواهند کرد. سنجش وضعیت خانه ها، از طریق داده های جمع آوری شده از سنسورهای هوشمند بهبود می یابد. تا سال ۲۰۲۰، ۲۰ میلیارد دستگاه متصل به اینترنت خواهیم داشت و ۳۰۰ میلیارد دلار در آمد در حوزه اینترنت اشیاء!

نمونه عملی؛ اینترنت اشیاء و صنعت بیمه

زنگ خانه هایی که به اینترنت متصل هستند به کاربران این اجازه را میدهد تا از هر کجای دنیا با تلفن همراه خود مراجعین را مشاهده و با آنها صحبت کنند. این زنگ های هوشمند خانه ها به دید در شب و حسگر حرکتی مجهز و قادر به ضبط ویدیو است و نیز می توان از همه جا به اطلاعات ضبط شده دسترسی داشت. طبق گفته مدیر عامل شرکت رینگ، داده های شرکت نشان میدهد که استفاده از زنگ در ورودی ای که قابل اتصال به اینترنت است، ورودهای غیر مجاز احتمالی و خسارت را به طور چشمگیری کاهش می دهد. برخی شرکت های بیمه این زنگ ها را با ۳۰٪ تخفیف برای مشتریان خود نصب می کنند. شرکت های بیمه در آینده برای کاهش میزان خسارت پذیری، بیشتر و بیشتر از اینترنت اشیاء استفاده خواهند کرد. پس می توان اینترنت اشیا را اولین پیشران تغییر در صنعت مالی بویژه صنعت بیمه خواهد بود.

کلان داده

% ۹۰ از داده های موجود در جهان، نتیجه تولید روزانه ۲٫۵ تریلیون بایت داده، فقط طی بیست سال گذشته است. این حجم از داده که معمولا کلان داده ایا داده های عظیم نامیده میشوند، نتیجه عملکرد عالی کامپیوترها در جمع آوری و ذخیره اطلاعات است . هزینه کم این ذخیره سازی ها نیز ، به این معنی است که شرکت های مالی بیش از پیش ذخیره سازی انجام می دهند و این مسئله حائز اهمیت شده است. از طرفی همین داده باعث شده است تا استراتژی مدیریت مالی در شرکتها نیز تحت تأثیر قرار گیرد.

هرچند که استفاده کاربردی و شناخت این اطلاعات کار بسیار دشواری است چرا که طیف داده ها بسیار گسترده بوده و کنار هم قرار دادن آنها و به دست آوردن معنی و مفهوم یکپارچه کاری است بس پیچیده! کلان داده ها را می توان به دو دسته ساختار یافته و ساختار نیافته تقسیم کرد.

تعریف داده های ساختار نیافته چیست؟

داده های ساختار نیافته، اطلاعاتی هستند که سازماندهی نشده و در دسته های از پیش تعیین شده قرار نمی گیرند. داده های جمع آوری شده از شبکه های اجتماعی از جمله داده های ساختار نیافته هستند که مؤسسات مالی از آنها برای جمع آوری اطلاعات در مورد نیازهای مشتریان استفاده می کنند.

تعریف داده های ساختار یافته چیست؟

داده های ساختاریافته، مرکب از اطلاعاتی هستند که در پایگاه داده سازمان طبقه بندی شده اند. این حجم از تولید و توزیع داده ها در جهان ، تحلیل هایی را برای ما ممکن می سازد که تا پیش از این قادر به انجام آن نبوده ایم . همچنین تکنولوژی های مرتبط با کلان داده ها، پاسخ طبیعی ماست به این انفجار اطلاعات، در آینده نیز می تواند مشاهده نمود که کلان داده به عنوان یک پیشران تغییر در دنیا خواهد بود و نقش اساسی در این زمینه خواهد داشت.

نمونه عملی؛ کلان داده ها و معاملات الگوریتمی

به دلیل رشد ظرفیت ذخیره رایانه ها، معاملات الگوریتمی با کلان داده ها متناظر شده اند. پردازش خودکار ، برنامه های رایانه ای را قادر می سازد که معاملات مالی را با سرعت و تناوبی که فراتر از توان بشری است به انجام برسانند. معاملات الگوریتمی، از طریق مدل های ریاضی، انجام معاملات با بهترین قیمت و در بهترین زمان را ممکن می سازند و تأثیر خطای انسانی ناشی از عوامل رفتاری را به حداقل می رسانند. مؤسسات می توانند الگوریتم ها را برای پردازش حجم انبوهی از داده و استفاده از انبوه اطلاعات گذشته برای سنجش استراتژی مدیریت مالی برنامه ریزی کنند و در نتیجه ریسک سرمایه گذاری را کاهش دهند. برای مطالعه بیشتر میتوانید مقاله مدیریت ریسک در شرکتهای مالی و بیمه را بخوانید.

این امر به کاربران کمک می کند تا داده های مفید و قابل توجه را بشناسند و داده های کم اهمیت تر را نادیده بگیرند. از الگوریتم ها می توان هم برای تحلیل داده های ساختار یافته و هم برای تحلیل داده های ساختار نیافته استفاده کرد. تجمیع داده هایی از قبیل اخبار لحظه ای، داده های شبکه های اجتماعی و داده های بورس در یک موتور الگوریتمی واحد می تواند منجر به نتایج معاملاتی بهتری شود.

برخلاف تصمیم گیری انسانی که می تواند توسط منابع اطلاعاتی مختلف و احساسات و عواطف تحت تأثیر قرار گیرد، معاملات الگوریتمی منحصرا بر مبنای مدل ها و داده های مالی اجرا می شوند. از همین رو، روبات های مشاور مثل برمنت، از الگوریتم های سرمایه گذاری و حجم انبوهی از داده ها در بسترهای دیجیتال استفاده می کنند و نیازمند کمترین تعامل با مشاوران مالی انسانی است. این نوع تصمیم گیری های منطقی می تواند جزو تکان دهنده تری پیشران تغییر در معاملات مالی باشند و باید به آنها توجه ویژه داشت.

نسل Z

با تغییرات گسترده در سطح جهانی، تغییرات بسیار زیادی در ذائقه و رفتار مصرفی قشر جوان و نوجوان رخ داده است. این موضوع نوید آن را می دهد که نسل جدید مشتریان در راهند. ولی به راستی آنها چه کسانی هستند؟

نسل زد Z چه کسانی هستند؟

کسانی که در بیست سال گذشته به دنیا آمده اند و با اینترنت و موبایل بزرگ و تربیت شده اند. آنها مانند آدمهای هشتاد ساله نیستند که به دنیای روزنامه، تلویزیون و کافه تعلق داشته باشند. آنها هر سه مورد پیشگفته (روزنامه ، تلویزیون و کافه) را در موبایل خود دارند. این نسل جدید به شدت وابسته به تکنولوژی و اینترنت هستند. دهه هفتادی ها و دهه هشتادیها که با نام های نسل ۲ و نسل اینترنت نیز شناخته می شوند، نام گروهی از افراد است که از اواسط دهه ۹۰ میلادی و بعد از آن زاده شده اند که هم زمان با دهه هفتاد و هشتاد شمسی است؛

آنها از نسل قبلی یعنی دهه شصتی ها (نسل هزاره) متمایزند. بخش اعظم اعضای نسل z برای تمام عمر خود از ارتباطات و رسانه های دیجیتال استفاده خواهند کرد. نسل z از وقتی که چشم به جهان گشوده اند در اطراف خود به طور گسترده ای با فناوری های پیشرفت های نظیر شبکه های اجتماعی، پیام رسان های فوری، خدمات پیام کوتاه، ام پی تری پلیرها، تلفن های همراه و یوتیوب مواجه بوده اند. به همین دلیل برخی به این نسل نام شهروندان دیجیتال داده اند.  این نسل تنها ۸ ثانیه فرصت می دهد تا کسی یا چیزی روی وب ، توجهش را جلب کند. این عدد ۱۵ سال پیش ۱۳ ثانیه بود و رو به کمتر شدن است. نسل Z می خواهد اطلاعات با سرعت هر چه تمام تر در اختیارش قرار گیرد.

نمونه عملی؛ نسل Z و فین تک ها

نسل ۲ می خواهد همه چیز آنلاین باشد. حوصله ندارد که به صورت فیزیکی و حضوری به بانک و صرافی مراجعه کند. هر آنچه از امور معمول ما انسان ها که با فعالیت های مالی مان در ارتباط است، باید آنلاین باشد. آنلاین نمودن تعاملات مالی با انواع نهادهای مالی اعم از بانک، صرافی، بیمه، لیزینگ و کارگزاری ها برای آنان معمولی و مطلوب است، هویت و زندگی دیجیتال برای آنان راحت تر از زندگی و هویت فیزیکی است. از همین رو است که جابجایی پول در شبکه های اجتماعی برای این نسل جذابیت بسیار زیادی دارد. نسل Z دوست دارد دنگ رستوران و سینمای شب گذشته اش را در همان فیس بوک یا واتس اپ با تنها یک کلیک پرداخت نماید. دوست دارد ۳ میلیون وام برای خرید گوشی موبایل جدیدش را همان لحظه از کلارنا به صورت آنلاین دریافت کند. این نسل می توانند رفتارهایی از خود نشان دهند که به محرک های اصلی پیشران تغییر مبدل گردند.

گوشی های هوشمند

گوشی های تلفن همراه، در ابتدا فقط کار ایجاد ارتباط صوتی را انجام میدادند. تا اینکه به امکانات آنها روز به روز افزوده شد و امروزه  گوشیها، کمترین کاری که می توانند بکنند، هوشمند همان ایجاد ارتباط صوتی است! گوشی های هوشمند، گوشی های همراهی است که تقریبا کاربردهایی نظیر کامپیوترهای شخصی از جمله اتصال به اینترنت را دارند، با این تفاوت که در جیب کاربران جا می شوند و همیشه همراه کاربران هستند. در کره جنوبی از هر ۱۰۰ فرد بالغ ، ۹۴ نفر از گوشی های هوشمند استفاده می کنند. همچنین میانگین ضریب نفوذ گوشی هوشمند در سطح جهانی، ۶۰٪ است که پیش بینی می شود این ضریب در سال های آینده افزایش یابد.

نمونه عملی؛ گوشی های هوشمند و بانک ها

امروز اگر بانکی اپلیکیشن موبایل نداشته باشد احتمالا تعداد قابل توجهی از مشتریانش را از دست داده است و یا به زودی از دست می دهد. روند موبایلی شدن کاری کرده است که هر فرد جامعه شعبه ای از بانک خود را در جیبش داشته باشد و به زودی هیچ نیازی به حضور فیزیکی در بانک وجود نداشته باشد. امروز بانک هایی در دنیا شکل گرفته است که هیچ شعبه فیزیکی و حضوری ندارند (بانک فیدور). این روندی است که هر روز پررنگ تر و ملموس تر می شود. گوشی های هوشمند در واقع پیشران تغییر در روند بانکی بوده اند و تغییرات گسترده ای در نوع تراکنش های دیجیتال داشته اند.

فناوری های و هوش مصنوعی

هوش مصنوعی یکی از زیرشاخه های فناوری شناختی است و در جستجوی ساخت رایانه هایی است که بتواند کارهایی را انجام دهد
که انجام آن توسط انسان نیاز به هوشمندی و  شعور دارد. یادگیری، حل مسئله، ادراک مصنوعی و پردازش زبان. هوش مصنوعی به معنی سیستم های کامپیوتری است که قادر به انجام وظایفی هستند که در نگاه تاریخی مختص به هوش انسانی بوده اند: وظایفی مانند تشخیص تصاویر، فهم گفتار، ترجمه زبان ها و تصمیم گیری. این نوع واکنش از یک سیستم رایانه قطع به یقین می تواند پیشران تغییر در عرصه های گوناگون باشد.

هوش مصنوعی خود زیر مجموعه های متعددی دارد: بینایی ماشین کاربرد در حوزه بازرسی و نظارت خودکار، روباتیک انجام کارهایی توسط روبات که برای انسان خطرناک است؛ مانند خنثی سازی بمب و مین و بازرسی لاشه کشتی، سیستم های خبره (تصمیم سازی در موقعیت های پیچیده توسط کامپیوتر )، شبکه عصبی و الگوریتم ژنتیک و یادگیری ماشین.

ساخت سیستم هایی که مانند هوش طبیعی ما قابلیت یادگیری از داده ها، اشتباهات و تجربیات گذشته را دارد؛ مثلا می توان یک سیستم مدیریت ایمیل را آموزش داد تا هرزنامه را تشخیص دهد و یاد بگیرد که دسته بندی ایمیل های جدید ایجاد کند). هوش مصنوعی در کنار داده های عظیم موجب می شود تا بتوانیم از طریق استخراج الگوهای خاص ، رفتار و قیمت را پیش بینی و در نتیجه تصمیم گیری استراتژیک انسانی را تقلید نماید و حتی به روزهایی نزدیک شویم که نسبت به انسان تصمیمات بهتری بگیرد.

نمونه عملی؛ هوش مصنوعی و صنعت بانکداری

بانک آمریکا یک دستیار دیجیتال مبتنی بر هوش مصنوعی پیشرفته ارایه نموده است به نام اریکا که می تواند با ۲۵ میلیون مشتری تعامل کند. دستیار صوتی و هوش مصنوعی اریکا به کاربران آمریکایی این امکان را میدهد تا با ارسال دستورهای صوتی ، پیام متنی یا حرکت دست و صورت به اپلیکیشن بانک آمریکا، کارهای بانکی خود را انجام دهند. از جمله کارهای بانکی قابل اجرا توسط اریکا:

  • جستجوی تراکنش های قبلی همچون چکهای نوشته شده، چکهای پاس شده و خرید از فروشگاه
  • دسترسی به اطلاعات پایه همچون شماره کارت، شماره حساب، شماره عابر بانک موردنظر
  • تنظیم قرار ملاقات های حضوری با متخصصان و مسئولان مرکز مالی و تجاری بانک آمریکا
  • مشاهده صورت حساب ، پرداخت های معوقه و اقساط
  • فعال سازی و مسدودسازی کارت های اعتباری و بانکی
  • انجام تراکنش و نقل و انتقالات مالی بین بانکی

بانک جی پی مورگان چیس نیز در حال آماده سازی یک دستیار هوش مصنوعی در بخش خدمات خزانه داری است که روزانه به حدود ۵ تریلیون دلار رسیدگی خواهد کرد. اگرچه این دستیار مختص مشتریان شرکتی خواهد بود، اما به زودی برای مردم و مشتریان خرد هم دستیار مجازی مبتنی بر هوش مصنوعی راه اندازی خواهد شد. پیش بینی می شود این بانک بتواند از این پیشران تغییر به نحو احسن در کسب و کار خود بهره گیرد.

نمونه عملی؛ هوش مصنوعی و صنعت بیمه

ساعت ۳ نیمه شب، فردی تصادف کرده است نیاز به دریافت راهنما دارد. وارد برنامه موبایلی خود می شود و شروع می کند به چت کردن با کارمند شرکت بیمه برای اخذ راهنمایی. ناتاشا از طرف شرکت جواب می دهد. اما بیمه گذار نمی داند آنکه دارد در آن طرف تایپ می کند یک کامپیوتر مجهز به هوش مصنوعی است و نه یک انسان. پیش بینی می شود ۸۵ درصد از تعاملات کل مشتریان از سال ۲۰۲۰ اصلا توسط انسان مدیریت نخواهد شد. به مدد توسعه تکنولوژی، کاملا شدنی است که با کامپیوترها دقیقا به همان روشی که با انسانها ارتباط برقرار میکنیم ارتباط ایجاد کنیم.

زنجیره بلوکی یا بلاک چین و قراردادهای هوشمند

همه بلاک چین را با بیت کوین می شناسند و گاهی آن را با این رمزارز یکی در نظر میگیرند. در صورتی که زنجیره بلوکی یا بلاک چین نوعی از پایگاه اطلاعاتی غیر متمرکز و توزیع شده  است که تراکنش ها و اطلاعات را در یک زنجیره قرار می دهد. سپس هر حلقه جدید (اطلاعات جدید) را با استفاده از امضای رمزنگاری شده به حلقه قبلی زنجیر می کند. این اجازه داده می شود که حلقه های زنجیره توسط هر کسی که دارای مجوز است، تایید گردد. هیچ شخص یا شرکتی مالک بلاک چین نیست و اطلاعات در طول زنجیره ای از تعداد بسیار زیادی رایانه شخصی ذخیره می شود به طوری که هیچکس نقش واسطه را در آن بازی نمی کند.

به بیان ساده، اطلاعات در آن توزیع شده و غیر متمرکز هستند و هیچکس نمی تواند آنها را تغییر دهد یا جعل کند؛ با این حال هر کسی می تواند از این سیستم استفاده کند و در اداره آن سهیم باشد، زیرا اطلاعات از طریق رمزنگاری محافظت می شوند. بر خلاف سیستم های بانکی که در یک موقعیت فیزیکی مشخص مستقر هستند و در اصطلاح متمرکز عمل می کنند، مرکز داده ای که بلاک چین ها در آن قرار دارند کاملا غیر متمرکز بوده و در سراسر جهان پخش هستند. محل نگهداری بلاک چین ها را در اصطلاح «دفتر کل توزیع شده» می نامند.

این دفتر کل به گونه ای است که هر کسی در شبکه می تواند جزییات آن را مشاهده کند. این شبکه در واقع زنجیره ای از رایانه هایی است که درستی تراکنش های صورت گرفته بین شما و طرف مقابل تان را تایید می کنند و پس از تایید، آن را نیز به بلاک چین اضافه می کنند. زنجیره بلوکی مبنای ایجاد و مدیریت هر رمزارزی است. بنابراین زنجیره بلوکی نوعی سیستم ثبت اطلاعات است. تفاوتش با سیستم های دیگر این است که اطلاعات ذخیره شده در آن، میان همه اعضای شبکه به اشتراک گذاشته می شود و این یعنی با استفاده از رمزنگاری امکان حذف و دستکاری اطلاعات ثبت شده تقریبا غیرممکن است.

فیس بوک اطلاعات شما را در سرورهایش ذخیره می کند، اما کاربران شبکه اجتماعی استیمیت پست های خود را در بلاک چین ذخیره می کنند. بخشی از کاربران این شبکه، اجازه میدهند که از قدرت اضافه کامپیوترشان برای نگهداری این بلاک چین استفاده شود و در عوض ژتون مجازی دریافت می کنند. فیس بوک با سوء استفاده از اطلاعات شخصی شما پول در می آورد، اما در استیمیت افراد به خاطر نگهداری ایمن بلاک چین جایزه می گیرند.

نمونه عملی؛ بلاکچین و نظام پرداخت و تسویه

یکی از بهترین کاربردهای زنجیره بلوکی، استفاده از آن در نظام تسویه و پایاپای است. شرکت مشاوره مالی اکسنچر پیش بینی کرده است که اگر بانکهای بزرگ، از فناوری بلاک چین برای رشد کارایی بخش تسویه و پایاپای مبادلات استفاده کنند، می توانند باعث ۱۰ میلیارد دلار صرفه جویی شوند. یک مثال خوب در این خصوص، بازسازی بورس اوراق بهادار استرالیا است که حجم زیادی از اطلاعات تسویه بعد از مبادلات سهام را به یک سیستم بلاک چین منتقل کرده است.

شرکت Digital Asset Holdings این پروژه را کلید زده است. احتمالا به خاطر دارید که برقراری تماس تصویری تا چند دهه قبل یکی از مسائل علمی و تخیلی جهان ما بود. اما با پیدایش اسکایپ به این آرزوی تخیلی، جامه عمل پوشانده شد و ارتباط نزدیکی بین اعضای خانواده ها که در کشورها یا شهرهای دیگری زندگی می کنند، برقرار شد. اما اکنون ما وارد دوران پیشرفته تری شده ایم که به لطف رشد روندهای فناوری، ما اکنون می توانیم از واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و واقعیت آمیخته استفاده کنیم. همه این فناورهای نوین در عرصه دیجیتال می توانند به تنهایی پیشران تغییر باشند.

واقعیت تعمیم یافته

فناوری واقعیت مجازی تجربه قرارگیری کامل در یک محیط مجازی و دیجیتال است و دنیای فیزیکی را کاملا نادیده میگیرد و یا به اصطلاح، جهانی مجازی به موازات جهان واقعی است. در این فناوری با استفاده از عینک های مخصوص کاربران می توانند در یک محیط مجازی قرار بگیرند و از قابلیت تغییر در محیط پیرامون خود بهره برند. تفاوت این طرح با دیدن فیلم سه بعدی در این است که مخاطب در واقعیت مجازی، خود را درون فضا احساس می کند ولی در فیلم سه بعدی آن را بیرون از نمایشگر می بیند.

همیشه ما فقط می توانستیم به یک صفحه نگاه کنیم و اگر صورتمان را از روبروی آن صفحه برمی گرداندیم اشیاء و محیط اطرافمان را مشاهده می کردیم. ولی در فناوری واقعیت مجازی، زمانی که هدست واقعیت مجازی را بر روی سرمان قرار داده ایم، هنگامی که سر خود را حرکت دهیم براساس آن حرکت، تصویر نمایش داده شده نیز تغییر می کند؛

گویی که دقیقا در آن محیط قرار داریم. واقعیت افزوده فناوری ای است که در آن تصویر سه بعدی یا اطلاعاتی به صورت متن یا تصویر بر روی تصویر زنده ای که از طریق دوربین موبایل یا تبلت در حال نمایش است نشان داده می شود. در واقع وجه تمایز بین واقعیت مجازی و واقعیت افزوده این است که در واقعیت مجازی کلیه عناصر درک شده توسط کاربر، ساخته شده توسط کامپیوتر هستند. اما در واقعیت افزوده بخشی از اطلاعاتی را که کاربر درک می کند ، در دنیای واقعی وجود دارند و بخشی توسط کامپیوتر ساخته شده اند.

نمونه عملی؛ واقعیت آمیخته و صنعت بانکداری

موسسه مالی بین المللی Wells Fargo یک سیستم واقعیت افزوده راه اندازی کرده است که به کاربران اجازه می دهد با کارشناسان بانکی در یک فضای تصویر سازی شده مبتنی بر واقعیت آمیخته، به صورت مستقیم تعامل داشته باشند. این اقدام باعث شده است تا بسیاری از مشتریان با خودشان بگویند ای کاش سیستم های واقعیت افزوده با شعبه های فیزیکی بانکها جایگزین می شدند.

شرکت بزرگ ارایه خدمات مالی Visa در اروپا هم یک اپلیکیشن مبتنی بر واقعیت افزوده را با نام Blippar ایجاد کرده است که امکان خرید پوشاک به صورت مستقیم و سریع را به کاربرانش میدهد. کاربران به راحتی دستگاه های موبایلشان را روی یک مورد لباس نگه می دارند، روی نمایشگر میزنند و این اپلیکیشن آن کالا را شناسایی کرده و در نهایت امکان خرید آن را به کمک انجام پیش پرداخت با کارت های اعتباری Visa، برای آنها فراهم می کند. تمام این ابزارها یعنی موبایل هوشمند و کارت اعتباری در جیب های کاربران هستند، بنابر این تجربه واقعیت افزوده بسیار ساده تر خواهد شد. با این اوصاف انتظار می رود احتمالا سیستم های پرداخت اولین تجربه مواجهه مشتریان بانکها با واقعیت افزوده باشد.

نمونه عملی؛ واقعیت آمیخته و صنعت مدیریت دارایی

مفاهیم بانکی، پس انداز و پس انداز بازنشستگی، همه این موارد اغلب مفاهیم ناملموسی هستند اما واقعیت مجازی راهی برای کمک به مشتریان است تا بتوانند بعضی از اینها را ملموس تر دریابند. مصور سازی مجازی اطلاعات یک ابزار خوب برای تجسم داده ها است. اگر بتوانید با یک راهی نشان دهید چگونه ۱۰۰ دلاری که شما امروز ذخیره می کنید تبدیل به یک مقدار زیادی پول طی ۴۰ سال آینده می شود افراد زیادی از این فرآیند استقبال خواهند کرد.

مصور سازی اطلاعات که در واقع معادل مدرنی برای ارتباطات تصویری است، اطلاعات و داده ها را با ساختارهای تجسمی و شماتیک به تصویر می کشد. همان طور که نیاز به درک سریع روندهای مالی پیچیده رو به افزایش است و میزان اطلاعات در دسترس بیشتر و بیشتر می شود، واقعیت افزوده به پلی میان تحلیل ماشینی اطلاعات و درک انسانی تبدیل می شود که می تواند پیشران تغییر در صنعت مالی باشد. سیستم های مصور سازی اطلاعات مبتنی بر واقعیت افزوده می تواند به تحلیلگران برای درک جریان های اطلاعاتی پیچیده کمک و در نتیجه فرآیند تصمیم گیری را سریع تر و دقیق تر کند.

نسل های ارتباطی ۵G

اولین شبکه استاندارد یا فناوری شبکه تلفن های بی سیم با نام ۱G بود که در سال ۱۹۸۱ معرفی شد. پس از آن، استاندارد ۲G در سال ۱۹۹۲ و جدید جایگزین قبلی شد که رمزنگاری دیجیتالی، فناوری های پیامک و خدمات داده را به ارمغان آورد. تقریبا ۶ سال بعد نسل بعدی معرفی شد. این سرویس به خدمات سریع تری مانند دسترسی به اینترنت همراه، تماس های ویدیویی و تلویزیون تلفن همراه جهش پیدا کرد. پس از این سرویس نسبتا سریع، شاهد نسل ۴G بودیم که در سال ۲۰۰۸ راه اندازی شد و پهنای باند بسیار بالایی را فراهم می کرد.

اگر به تاریخچه این شبکه های ارتباطی نگاه دقیق تری بیندازیم متوجه می شویم که تقریبا بین هر نسل تلفن همراه ۱۰ سال فاصله افتاده است. پس از ۴G قرار است شاهد نسل قدرتمند ارتباطات یعنی ۵G باشیم که در مراحل فعلی اش ۲۰ برابر سریع تر از نسل قبلی یعنی ۴G است. اگر با سرعت نسل فعلی می توانیم تلویزیون را از اینترنت مشاهده کنیم، با ورود نسل ۵G، زندگی آنلاین در واقعیت مجازی، نرم افزارهای مبتنی بر واقعیت تعمیم یافته، کنترل بهداشت و سلامت از راه دور ، ماشین های خودران بسیار راحت تر و زنده تر از گذشته کار خواهند کرد و دستیابی به ۲۵ میلیارد شیء متصل به اینترنت به راحتی مدیریت خواهد شد. در واقع این فناوری می تواند بستر برای ایجاد محرک های اصلی در پیشران تغییر باشد. به عبارت دیگر آنقدر زندگی ما در اینترنت غرق خواهد شد که استعاره آب برای ماهی استعارہ بی جایی نیست.

نمونه عملی؛ اینترنت ۵G و فین تک های پرداخت

اینترنت ۵G لازمه توسعه و رشد فین تک ها است. وقتی فین تک های پرداختی دستوری برای تراکنشی را دریافت می کنند، این دستور به سروری منتقل می شود و پاسخی از آن سرور دریافت می شود و در مجموع برای یک تراکنش بانکی حداقل ۲ رفت و برگشت میان دو سرور اتفاق می افتد. پس هر چقدر سرعت اینترنت بیشتر باشد، این فاصله کوتاه تر شده و تجربه پرداخت آنی تر می شود.

جهت ارتقاء سطح کیفی مقالات و تکمیل مباحث مربوط لطفا نظرات و دیدگاههای خود را در پایان این مقاله درج کنید، همچنین چند مقاله مرتبط با موضوع پیشران تغییر برای مخاطبان سایت شریف استراتژی به اشتراک گذاشته شده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *